Välkommen till Brunflo bubblar!
30.5.2025 08:40:08 CEST | Östersunds kommun | Pressinbjudan
Lördag den 31 maj är det dags för vår myllrande och bubblande sommarfest i Brunflo. Det blir en härlig dag fylld med roliga aktiviteter, inspiration och festligheter.
-
Datum: Lördag 31 maj
-
Tid: Klockan 10.00 – 21.00
-
Hur: Festivalaktiviteter sker i huvudsak via fem olika arenor:
- Hembygdsgården
- Lilla vattenfestivalen
- Centrumtorget
- IOGT-NTO
- Pump the track-scenen
Utöver det bubblar det på de flesta platser i Brunflo. Många aktörer och företag har specialerbjudanden och aktiviteter.
-
Vad: Några exempel på aktiviteter: Yoga med Melissa, agilityuppvisning och prova på, artistuppträdanden, foodtrucks, prova på paddling, kajak eller SUP (stand up paddle-board), Thoméeturer, föreläsningar om släktforskning och stadsodling, discobad på Brunflobadet och filmkväll. Se hela programmet på www.ostersund.se/brunflobubblar
Evenemanget planeras ske årligen och har tagits fram inom ramen för Utvecklingsplan Brunflo. Det arrangeras i samverkan med flera arrangörer och med stöd från Region Jämtland Härjedalen.
Media inbjuds att delta genom att intervjua medverkande och besökande.
Kontaktpersoner:
Simon Jaktlund, projektledare, 070-299 98 86
Marica Hamberg, projektansvarig för utvecklingsplan Brunflo, 076-105 57 23
Om oss
Östersunds kommun har 65 000 invånare och fortsätter att växa. Ett mål är att nå siffran 75 000 invånare år 2040. Kommunen är största arbetsgivare med över 8 000 anställda om man räknar alla anställningsformer.
Fler och större etableringar av företag i kommunen, några grundade på den gröna omställningen, innebär en större arbetsmarknad, ett växande antal invånare och ökade möjligheter att finansiera en god och effektiv välfärd.
Östersund är beläget vid Sveriges femte största sjö, Storsjön, och har en vacker och växlande natur med både fjäll och vatten som uppskattas av både boende och turister.
Östersund har ett rikt och mycket aktivt kultur- och idrottsliv. Storsjöyran som genomförs i slutet av juli varje år är en av landets äldsta och största musikfestivaler. Östersund blev utsedd till Sveriges främsta elitidrottsstad år 2023.
Följ Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Östersunds kommun på Åre Business Forum – fokus på investeringar, etableringar och framtidens näringsliv17.3.2026 13:40:05 CET | Pressmeddelande
Östersunds kommun deltar på årets Åre Business Forum tillsammans med regionala aktörer och näringsliv för att lyfta Jämtland Härjedalens möjligheter för investeringar, etableringar och tillväxt. Under forumet arrangeras ett scenprogram där representanter från näringsliv, offentlig sektor och försvar diskuterar regionens strategiska betydelse och de affärsmöjligheter som växer fram.
Fritidsguider hjälper barn och unga i Östersund att hitta sin grej11.3.2026 08:31:48 CET | Pressmeddelande
Alla barn och unga förtjänar en meningsfull fritid. I Östersund finns därför fritidsguider som stöttar familjer med barn från förskoleklass till och med årskurs 9 att hitta fritidsaktiviteter som passar just dem.
Nominera din kandidat till Östersunds kommuns Jämställdhetspris!1.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Östersunds kommun ska vara en kommun där alla, oavsett kön, har samma möjlighet att forma samhället och sina egna liv. För att uppmärksamma och belöna initiativ som bidrar till ett mer jämställt samhälle inrättade kommunen 2025 ett särskilt pris. Nu är det åter dags att nominera din kandidat till Östersunds kommuns Jämställdhetspris.
Östersund i blickpunkten under Järnvägsforum Norr17.2.2026 12:12:05 CET | Pressinbjudan
Den 19–20 februari står Östersund värd för Järnvägsforum Norr 2026 – en av Sveriges viktigaste arenor för samtal om järnvägens och transportinfrastrukturens roll i samhällsutvecklingen, konkurrenskraften och Sveriges beredskap.
Östersunds kommun lanserar promenadutmaning för bättre hälsa och luft13.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 16 februari startar promenadutmaningen ”Östersund på gång”. Genom en poängjakt i appen Resvis vill Östersunds kommun få fler invånare att välja promenader framför bilen – för bättre folkhälsa, minskade utsläpp och färre partiklar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum