Thobias Montler hoppade 8.25 i Grekland
Det var fyra svenskar i god hoppform som ställde upp i längdtävlingen Tsatoumas Street Long Jump i Kalamata och såväl Thobias Montler som Maja Åskag höll på att slå sina pers. ”Det känns superbra!”, sa en mycket nöjd Maja efter tävlingen.
I grekiska Kalamata var det stor längdhoppsfest när den årliga tävlingen Tsatoumas Street Long Jump avgjordes på en uppbyggd bana mitt i stan.
Till start hade vi fyra svenskar, Råby-Rekarnes Maja Åskag, IF Götas Khaddi Sagnia, Falkenbergs Tilde Johansson samt Thobias Montler från MAI.
Thobias Montler inledde sin säsong utmärkt när han för ett par veckor sedan hoppade 8.09 i årets första utomhustävling.
Men han kan bevisligen ännu mer. Montlers första hopp i Kalamata mätte hela 8.25, två centimeter från hans pers utomhus och hans femte längsta hopp i karriären. Han förstärker också sin tredjeplats i årets Europastatistik.
Han följde upp med ytterligare ett hopp över åtta meter, 8.05 och hade sedan flera hopp väldigt nära åttametersstrecket. Thobias vann tävlingen övertygande före tvåan Jules Pommery från Frankrike på 8.07.
Thobias serie: 8.25–8.05–7.87–7.97– - –8.03
Maja Åskag i kanonform
Att Maja Åskag är i god hoppform råder det ingen tvekan om. Så sent som förra veckan prickade hon 14-meterslinjen i tresteg och nu var det dags för säsongsdebut i längd.
Och vilken debut! I den tredje omgången nuddade hon nästan vid sitt personliga rekord med ett hopp på 6.73, endast två centimeter från hennes längsta hopp någonsin. Hoppet gav henne en tredjeplats i tävlingen som vanns av fransyskan Hilary Kpatcha som var ensam över sju meter med 7.02, det näst längsta hoppet i Europa hittills i år.
– Det känns superbra! Jag har inte hoppat längd sedan på SM i Uddevalla så jag hade inte så höga förväntningar utan ville bara gå ut och ha kul och göra det jag vet att jag kan, säger en glad Maja och fortsätter:
– Det var en väldigt rolig tävling och bra standard på hela tävlingen. Och superkul att hoppa med de svenska tjejerna också!
Redan i den första omgången visade Maja på god längdform med ett hopp på 6.60, vilket hon bättrade på i den andra när hon hoppade 6.62. Värt att nämna i sammanhanget är att hon under 2024 inte hoppade längre än 6.60.
Majas serie: 6.60–6.62–6.56–6.50–6.52–6.73
Khaddi Sagnias serie: X–X–6.54–6.41–6.33–6.48
Tilde Johanssons serie: 6.51–6.36–6.19–6.04–6.32–6.21
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
Dags att ackreditera sig till inomhus-VM i friidrott i Polen9.12.2025 13:20:31 CET | Pressmeddelande
Den 20–22 mars arrangeras inomhus-VM i friidrott i Toruń, Polen. Om ni har tänkt bevaka mästerskapet på plats är det dags att ansöka om ackrediteringar.
Publiken prisar Finnkampens 100-årsjubileum25.11.2025 10:51:49 CET | Pressmeddelande
Stämningen på arenan, de sportsliga insatserna och ett högt tempo var några av de saker som gjorde att en överväldigande del av publiken var nöjda med Finnkampens 100-årsjubileum, visar en undersökning från Upplevelseinstitutet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum