Säsongens första höghöjdsläger – med OS i sikte
Träningssäsongen är i full gång och A-landslaget är nu på väg till Lavazé, Italien, för årets första höghöjdsläger. Med OS i Antholz 2026 som det stora målet sker varje träningsvecka med sikte på att prestera som bäst på hög höjd – och det börjar här.

Från den 2 juni till midsommar kommer laget att befinna sig i den lilla orten Lavazé, belägen 1 800 meter över havet. Här väntar fina träningsförhållanden, långa stigningar, rullskidbana med skjutvall och mil av terrängstigar – allt som krävs för att bygga en stark grund inför vinterns utmaningar.
– Lavazé är en plats vi känner väl. Vi vet att vi får hög kvalitet på träningen här, både vad gäller höjdmeter och variation. Det är ett viktigt läger för att bygga vidare på den grund vi redan lagt under våren, säger huvudtränare Johannes Lukas.
Totalt 12 aktiva följer med till Italien. Fokus under lägret är grundträning, att vänja kroppen vid höghöjd, och att genomföra viktiga pass för att skapa uthållighet och styrka inför kommande intensiva perioder längre fram i träningsåret.
Hanna Öberg, Piteå skidskytteklubb och Viktor Brandt, I 2 IF kommer inte att följa med övriga laget till Lavaze. Hanna har varit sjuk och missat många träningsdagar under våren och väljer därför att vara hemma och träna på lågland. Viktor har skadat foten och kommer att stanna hemma för att rehabilitera.
De 12 aktiva som följer med är:
Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb
Anna-Karin Heijdenberg, Tullus SG
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb
Johanna Skottheim, Lima SKG
Linn Gestblom, SK Bore
Sara Andersson, Mora Biathlon
Anton Ivarsson, Tullus SG
Jesper Nelin, Biathlon Östersund
Malte Stefansson, Oxbergs IF
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Kontakter
Emma HöglundPressansvarig och kommunikatörSvenska Skidskytteförbundet
Tel:+46 (0)76 139 12 20emma.hoglund@skidskytte.seSverige - Världsledande inom skidskytte
Svenska Skidskytteförbundet arbetar för att bredda skidskyttesporten genom starka regioner och föreningar i hela landet, popularisera skidskytte genom att arrangera hållbara evenemang i världsklass samt skapa förutsättningar för eliten att nå internationell toppklass. Vår vision är att Sverige ska vara världsledande i skidskytte.

Följ Svenska Skidskytteförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Skidskytteförbundet
Vitargo ny partner till Skidskytteförbundet4.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje träff, varje skateskär är resultatet av hårt arbete, ett arbete som kräver energi, fokus och återhämtning. Nu inleder Svenska Skidskytteförbundet ett partnerskap med den svenska energitillskottföretaget Vitargo, för att ge de aktiva bästa möjliga förutsättningar att prestera i världsklass – hela vägen från träning till tävling.
Svenska Skidskytteförbundet och Monitor ERP förlänger sitt partnerskap och siktar mot VM 203128.11.2025 15:15:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Skidskytteförbundet och Monitor ERP System AB förlänger sitt långsiktiga och strategiskt viktiga partnerskap. Monitor ERP fortsätter därmed som huvudpartner till förbundet i ytterligare fem år.
Laguttagning för World Cup 1, Östersund och IBU Cup 1,Obertilliach24.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Tävlingssäsongen står för dörren och vi presenterar nu truppen till de första internationella tävlingarna. Världscupstarten sker på hemmaplan i Östersund med sju tävlingsdagar och IBU-cupen startar i Obertilliach, Österrike.
Mediainformation inför Världscup och IBU-cup säsongen 2025/202617.11.2025 15:02:21 CET | Pressmeddelande
Nu är det dags för start av årets världscup och IBU-cup. Här nedan samlas all information som kan göra det enklare för er att följa och rapportera om de svenska skidskyttarna.
Tufft internationellt motstånd väntar på Sverigepremiären - dessa namn är klara11.11.2025 13:53:03 CET | Pressmeddelande
Nu till helgen, den 15–16 november samlas skidskytteeliten på Idre Fjäll där Sverigepremiären avgörs för åttonde gången. I år väntar extra tufft motstånd när flera internationella landslag gästar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum