Judiska organisationer upplever att antisemitismen har ökat i Sverige
5.6.2025 08:30:00 CEST | Brå | Pressmeddelande
Representanter för judiska församlingar och organisationer upplever att uttryck för hat och annan antisemitism har eskalerat efter Hamas terrorattack den 7 oktober 2023. Offentliga, synligt judiska personer samt barn och unga upplevs vara särskilt utsatta. De uppger också att det finns en bristande kunskap om antisemitism hos såväl skolan som polisen. Det visar en ny rapport från Brå där 21 nyckelpersoner inom judiska verksamheter har intervjuats.
– Det finns en stor variation i utsatthet för antisemitism bland de vi intervjuat. Men särskilt företrädarna för judiska församlingar berättar att deras verksamheter och personer som utför arbete för dessa har utsatts för hat och hot eller annan antisemitism, både privat och på sin arbetsplats. Sådana händelser upplevs ha ökat markant sedan terrorattacken i oktober 2023, men flera uppger också att hatet brukar öka i samband med eskalerande konfliktnivåer mellan Palestina och Israel, säger David Shannon, enhetschef, Brå.
Barn och unga beskrivs vara en särskilt sårbar grupp och skolan lyfts fram som en miljö där judiska barn utsatts för trakasserier, hot och ofredande. Intervjupersonerna berättar även att det förekommer fysiskt våld mot judiska pojkar. Bristande kunskap inom skolan om hur antisemitism kan ta sig uttryck, bidrar till att de som utsätts upplever en avsaknad av reaktioner och att deras utsatthet förminskas. Även inom polisen upplever de intervjuade att det finns en okunskap både när det gäller att identifiera hatbrott med antisemitiska motiv, och att utreda brotten.
Risken att utsättas för hatbrott eller antisemitiska kränkningar beskrivs vara högre för offentliga personer eller de som är synligt judiska. Det gäller både innan och efter oktober 2023. Utsatthet för antisemitism bidrar till rädsla och otrygghet och får konsekvenser för judiskt föreningsliv och för verksamheternas anställda och medlemmar. Det handlar bland annat om ökad säkerhet och begränsad öppenhet eller om en begränsad individuell frihet genom att fler undviker att bära judiska attribut eller döljer sin judiska identitet på olika sätt.
– Antisemitismen har drivit våldsamma hataktörer i århundraden. Idag skär den igenom de flesta våldsbejakande extremistmiljöer och är ett vanligt inslag i många konspirationsteorier. Därför är det viktigt att förstå antisemitismen, hur den drabbar enskilda och samhället i stort. Rapporten kommer att hjälpa både skolan och polisen att upptäcka och hantera antisemitiskt hot och hat och därmed bli ett viktigt underlag i det förebyggande arbetet, säger Fredrik Meiton, utredare vid Center mot våldsbejakande extremism (CVE) vid Brå.
Kontakt
David Shannon, enhetschef, Brå: 08-527 58 445; e-post: david.shannon@bra.se
CVEs stödtelefon (endast för yrkesverksamma): 08-527 44 290; e-post: info@cve.se
Fakta
Brå har på regeringens uppdrag intervjuat representanter för judiska församlingar och organisationer i Sverige. Totalt intervjuades 21 nyckelpersoner inom judiska verksamheter. I uppdraget ingick bland annat att belysa hur de intervjuade upplever att utsattheten och otryggheten har förändrats efter terrorattacken mot Israel i oktober 2023. Syftet är att öka kunskapen om den samtida antisemitiska hatbrottslighetens karaktär och effekter.
Dokument
Följ Brå
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Brå
84 fall av dödligt våld under 202531.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Utvecklingen av antalet fall av dödligt våld 2025 var för andra året i rad nedåtgående och den lägsta uppmätta nivån sedan 2012. Antalet manliga dödsoffer var färre, medan antalet kvinnliga dödsoffer var något fler än året innan. Dödligt våld med skjutvapen minskade, men var fortsatt den vanligaste våldsmetoden. Det visar ny statistik från Brå.
10 000 fler polisanställda – nu finns utrymme för att förbättra resultaten25.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter satsningen på 10 000 fler polisanställda har polisens förmåga att bekämpa det grova våldet i kriminella miljöer ökat, men det långsiktiga brottsförebyggande arbetet och uppklaringen av mängdbrott behöver utvecklas. Det visar en ny rapport från Brottsförebyggande rådet (Brå).
Pressinbjudan: Råd för framtiden – nationell brottsförebyggande konferens18.3.2026 09:00:00 CET | Pressinbjudan
Välkommen till 2026 års upplaga av Råd för framtiden – Brottsförebyggande rådets (Brås) årliga nationella konferens om brottsförebyggande arbete. Årets konferens äger rum den 26–27 mars på Västerås Kongress. Några av talarna är justitieminister Gunnar Strömmer, Brås generaldirektör Jonas Trolle, Stijn Aerts, koordinator vid EUCPN och ENAA, samt Lovisa Bonerfält, utbildningsutvecklare och utbildare på Rädda Barnen.
Livstids fängelse för mord är vanligare efter lagändring12.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Att döma till fängelse på livstid för mord har blivit betydligt vanligare sedan lagändringen 2020. Det visar Brås utvärdering som publiceras idag. Andelen livstidsdömda är som störst när det gäller partnermord och mord i kriminella miljöer.
Bedrägerier ökat, stölder och grov misshandel minskat26.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Stölder mot hushåll och grov misshandel har minskat medan bedrägerier har ökat kraftigt. Det visar rapporten Brottsutvecklingen i Sverige 2006–2024 som Brå publicerar idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum