Vision: Regioner och kommuner måste rustas för digitalisering
4.6.2025 07:00:00 CEST | Vision | Pressmeddelande
Regeringens nya digitaliseringsstrategi är välkommen men den är inte tillräcklig.
– Dagens kompetensbrist hindrar många av Visions medlemmar från att använda den nya tekniken i större utsträckning. Det skapar onödig stress och oro, säger Dalia Eid, Visions vice ordförande.

Fackförbundet Visions medlemmar finns på arbetsplatser där AI kommer att spela en allt större roll för att lösa utmaningar nu och framåt. Regeringen, i sin nya digitaliseringsstrategi för 2025 – 2030 som presenterades nyligen, lyfter fram att den digitala kompetensen i samhället behöver öka, och att yrkesverksamma ska ha möjlighet att kontinuerligt utveckla sin digitala kompetens.
– Det är avgörande att kommun- och regionledningar nu får rätt förutsättningar att leda omställningen. Inte minst för att välfärden ska kunna dra nytta av ny teknik. Det kommer att behövas kompetensutvecklingsinsatser inom AI-området för att fler ska förstå och kunna använda sig av ny teknik i det dagliga arbetet. Välfärden får inte halka efter utan behöver förnyelse och innovation för ökad kvalitet och bättre arbetsmiljö för medarbetarna, säger Dalia Eid.
Vision har tidigare lyft att behovet av en politisk strategi är stort och det kommer att krävas en ambitionshöjning för att Sverige ska vara rustat för att nyttja potentialen med AI. Det behovet kvarstår med förhoppningen att den planerade AI-strategin ska visa en tydligare riktning för kommuner och regioner.
Nyckelord
Kontakter
Maria MartinssonPressansvarig
Tel:08 789 64 77Tel:070 655 50 48maria.martinsson@vision.seCaroline CederquistPress- och opinionschefVision
Tel:0761308997caroline.cederquist@vision.seBilder

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 218 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Vision i Almedalen 2026: Fokus på välfärdens finansiering17.6.2026 15:59:32 CEST | Pressmeddelande
Hur ska resurserna räcka till för att ge välfärdens medarbetare rimliga förutsättningar och en god arbetsmiljö? Och vad vill politikerna med välfärden? Fackförbundet Vision är på plats i Almedalen för att se till att välfärdsfrågorna toppar dagordningen.
Vision kritiskt till nytt brott: “Riskerar skapa rädsla bland våra medlemmar”15.6.2026 17:17:00 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har i dag beslutat att införa ett nytt brott i brottsbalken, Missbruk av offentlig ställning. Fackförbundet Vision är starkt kritiskt till den nya lagen och ser en risk att den leder till rädsla och osäkerhet bland medlemmarna.
Bra att regeringen backar om 13-åringar i fängelse11.6.2026 10:39:37 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision välkomnar regeringens besked om att dra tillbaka propositionen som föreslår att 13-åringar ska kunna straffas med fängelse. I stället vill regeringen sänka åldern till 14 år – vilket Vision är kritiskt till och vill istället se satsningar på förebyggande åtgärder.
Klimakterievänliga arbetsplatser höjer produktiviteten11.6.2026 07:49:13 CEST | Pressmeddelande
Arbetsgivarnas kunskap om klimakteriet är för låg vilket får konsekvenser för de anställda. Fackförbundet Vision lanserar nu en utbildning för en bättre arbetsmiljö och ett mer hållbart arbetsliv.
Rapport: Välfärden avgör valet29.5.2026 08:47:37 CEST | Pressmeddelande
I en ny rapport från Facken i välfärden, som samlar 1,2 miljoner medlemmar, uppger välfärdens anställda att partiernas svar kring välfärden kommer att vara avgörande för hur de röstar i höstens val. Varannan anställd anser att den egna verksamheten saknar resurser och sex av tio menar att det är för lite fokus på välfärden i den politiska debatten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum