Åklagarmyndigheten

Åtal väckt för grovt fordringsbedrägeri

Dela

Åklagare har väckt åtal mot två män i 30-årsåldern i ett ärende om grovt fordringsbedrägeri. Enligt åtalet har männen via olika bolag genomfört massutskick av bedrägligt utformade fakturor till ett sammanlagt belopp på över 10 miljoner kronor.

Den ene mannen åtalas som huvudgärningsman och den andre mannen som medhjälpare.

– De åtalade gärningarna involverar ett bolag i topp tre av de mest anmälda bolagen på Svensk Handels varningslista. De åtalade har via olika bolag genomfört massutskick av fakturor där målsägandena, företrädesvis mindre bolag, har antingen lurats ingå avtal med 24 månaders bindningstid, råkat betala av misstag eller överhuvudtaget inte accepterat fakturan men trots detta avkrävts betalningar, samtliga under hot om inkasso och ärende till kronofogden och därigenom betalningsanmärkning, säger senior åklagare Henrik Nordquist som är förundersökningsledare.

Enligt åtalet har fakturorna varit utformade på ett bedrägligt sätt, och åklagarna gör gällande att den tjänst som har erbjudits har varit snarast obefintlig.

– Antal drabbade överstiger tusen, och sammanlagt rör det sig om över 10 miljoner kronor under flera års tid. Utredningen är omfattande och har genomförts genom ett utmärkt polisiärt arbete, säger assistentåklagare Liz Wennerberg.

Målnummer i Malmö tingsrätt: B 3744-25.

Kontakt

Senior åklagare Henrik Nordquist är tillgänglig för media i dag kl. 12–13, på telefon 010-562 51 57 eller via mejl: henrik.norquist@aklagare.se

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande

I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye