Malmbana, mineralrush och markkonflikter – heta frågor på Norra Scen i Almedalen
10.6.2025 08:08:14 CEST | Region Norrbotten | Pressmeddelande
Hur säkrar vi konkurrenskraft och säkerhet i Europa? Vem ska ta risken när industrin ställer om? Hur kan vi hantera konflikter kring markanvändning? Välkomna till Norra Scen i Almedalen – här möts de viktigaste perspektiven, från gruvan till rymden.

Norra Scen är ett samarbete mellan Region Norrbotten, gruv- och mineralkoncernen LKAB och Luleå tekniska universitet. Den 24 juni öppnar vi upp vår arena för samtal om utmaningarna som ställs på sin spets i Norrbotten, men är hela Sveriges angelägenhet.
I Norrbotten har industriomställningen för länge sedan lämnat ritbordet. De nya etableringarna växer fram dag för dag. De rymmer enorma möjligheter för Sverige – men är samhället den möjliggörare det borde vara? Kommunerna lämnas ensamma med risk och ansvar. Infrastrukturen, bostäderna och energin räcker inte till. Markkonflikter växer. På Norra Scen förenas politik och näringsliv med akademin för att diskutera lösningar på knutarna som hotar svensk konkurrenskraft och samhällsutveckling.
– Norrbotten bidrar mycket till Sverige som land och har potential att bidra än mer. Men länet brottas också med utmaningar som måste lösas nationellt. Vår medverkan i Almedalen handlar om att få upp frågor på agendan, höja kunskapen och få en politik som är bra både för Norrbotten och hela Sverige, säger Anders Öberg (S), regionstyrelsens ordförande i Region Norrbotten.
Norra Scen – arena för grön omställning är en mötesplats där kunskap fördjupas, samtal förs och nätverk byggs. Årets program omfattar samtal om den globala mineralrushen, kritisk infrastruktur, rymdforskning, säkerhetspolitik, kulturens roll i samhället och andra frågor som formar morgondagens Sverige.
– Vi har en unik möjlighet att använda våra mineraltillgångar för att kombinera klimatnytta med ekonomisk tillväxt, påskynda elektrifieringen och stärka säkerheten i Sverige och Europa. Men då måste även infrastruktur, som en robust järnväg och tillgång till konkurrenskraftig el, komma på plats. Detta är en sårbarhet för Sverige som måste åtgärdas, säger Jan Moström, vd och koncernchef på LKAB.
Scenen på Fiskargränd 5 kommer att gästas av näringslivsledare, forskare, debattörer, representanter för civilsamhället, Försvarsmakten, riksdagsledamöter, EU-kommissionens svenska representation samt företrädare för staten och regeringen.
– I år fokuserar universitetets seminarier på framtidens rymdforskning och markkonflikter i den gröna omställningen. Två områden som är högaktuella och där forskning från Luleå tekniska universitet kan ha en nyckelroll. Jag ser fram emot givande samtal om dessa viktiga frågor, säger Birgitta Bergvall-Kåreborn, rektor vid Luleå tekniska universitet.
Nyckelord
Kontakter
Anders Öberg (S)Regionstyrelsens ordförande
Tel:070- 609 35 63anders.oberg@norrbotten.seJohn KostetBiträdande enhetschefNäringsliv och samhälle
Tel:070-461 00 77john.kostet@norrbotten.seLänkar
Om Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Norrbottningarnas förtroende för sjukhusen ökar4.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
8 av 10 norrbottningar uppger att de har tillgång till den hälso- och sjukvård de behöver. Det visar den senaste Hälso- och sjukvårdsbarometern. Förtroendet för sjukhusen i Norrbotten har ökat, samtidigt som förtroendet för hälsocentralerna minskat något.
De flesta patienter i Norrbotten är nöjda med primärvården2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
De allra flesta patienter i Norrbotten upplever att besök och behandling på hälso- och vårdcentraler fungerar bra. Det visar den nationella patientenkäten för primärvården som gjordes i höstas.
Nu uppdateras de norrbottniska kostråden25.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Norrbottniska kostråd som visar att budskapen om vad som är hälsosamt för oss att äta också går hand i hand med det som gynnar klimat, miljö, våra norrbottniska producenter och samhällets beredskap. Under 2025 uppdaterades de svenska kostråden från Livsmedelsverket och nu har även de norrbottniska uppdaterats.
Future Lab ska lyfta ungas röster17.2.2026 09:46:33 CET | Pressmeddelande
Många unga i Norrbotten känner att de saknar inflytande över frågor som påverkar deras framtid. Samtidigt står länet inför viktiga samhällsutmaningar där de ungas perspektiv behövs mer än någonsin. Nu tar Region Norrbotten nästa steg i arbetet med att stärka ungas delaktighet – demokratiarenan Future Lab.
Ärenden på hälso- och sjukvårdsnämndens möte 18 februari12.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Den regionala hälso- och sjukvårdsnämnden träffas för sammanträde 18 februari. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum