Här är Sveriges trupp till The World Games
Den 5-13 augusti avgörs World Games. Nu är det klart med vilka som kommer representera Sverige.
”En liten men stark trupp”, säger Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten.

World Games är ett internationellt multisportevent för grenar som inte ingår i OS. Tävlingen samlar världens bästa inom sina sporter och arrangeras vart fjärde år under Internationella Olympiska Kommitténs beskydd . Det är tolfte gången tävlingarna anordnas och väntas i år samla upp till 5 000 deltagare fördelat över 34 sporter och 60 discipliner. Tävlingarna avgörs i Chengdu, Kina.
Svensk Orientering skickar en kvartett bestående av två herrar och två damer:
- Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro
- August Mollén, OK Denseln
- Emma Bjessmo, IFK Lidingö
- Alva Sonesson, Falköpings AIK OK
Reserver:
Gustav Runefors, Farum-Tisvilde OK och Vilma von Krusenstierna, OK Kåre
– Det är en liten men stark trupp som åker. Samtliga är duktiga sprintlöpare då det är fokus på sprint i World Games med sprint, sprintstafett och en sprintbetonad medeldistans, säger Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten.
Uttagningsgrundande har varit tidigare internationella sprintmeriter samt Swedish League-sprinten i slutet av maj.
Emma Bjessmo, IFK Lidingö, har haft det tufft med diabetes och långtidsskada men är nu tillbaka.
– Att hon är tillbaka och springer känns jättekul. Hon har visat vilken hög nivå hon kan ha, så det känns jättekul att hon är med.
Den andra på damsidan som är uttagen är Alva Sonesson, Falköpings AIK OK.
– Alva kom tvåa på testet, gjorde det bra, har en hög nivå och är duktig på sprint, säger Håkan Carlsson och fortsätter med att kommentera de två uttagna herrarna, duon som tog silver och brons på knockout-sprint vid Sprint-VM i Danmark 2022.
– August och Jonatan och har delat pall tidigare och har en hög kapacitet så det känns spännande och jag hoppas de kan utmana om medaljer.
Tove Alexandersson och Martin Regborn har som regerande världsmästare i sprint friplatser, men har valt att tacka nej då båda har valt att fokusera på andra tävlingar under säsongen.
Programmet under World Games
8 augusti, medeldistans
10 augusti, sprint
11 augusti, sprintstafett
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonLandslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder

Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Orienteraren tar ett helhetsgrepp om sporten – unga hjältar, framtidens landslag och orienteringens roll i samhället11.12.2025 15:14:27 CET | Pressmeddelande
Med 84 sidor fyllda av möten, dramatik, utveckling och framtidsspaningar ger nya numret av Orienteraren en unik överblick över hur svensk orientering rör sig framåt. Här samsas berättelser om unga som hittar sporten för första gången, landslagsprofiler som jagar nästa nivå, innovativa kartprojekt och samhällsinitiativ som får fler i rörelse.
Här är årets orienterare 20255.12.2025 16:36:44 CET | Pressmeddelande
Svenska sportjournalister har sagt sitt: Tove Alexandersson koras till årets orienterare 2025. Det blir 13:e gången som hon tilldelas utmärkelsen och tätt bakom henne placerar sig Max-Peter Bejmer och Hanna Lundberg. Utöver medierna har även Orienteringssverige fått tycka till och rösta fram sina favoriter bland en mängd olika kategorier. Bland annat röstades Martin Regborn fram som årets långdistansare, August Mollén som årets sprinter och Freja Hjerne som årets junior. Se alla pristagare i listan nedan.
3 av 10 går vilse trots GPS – ny Novus-rapport visar stort kartkunskapsglapp5.12.2025 08:08:00 CET | Pressmeddelande
Tre av fyra svenskar anser att de är bra på att läsa en papperskarta. Samtidigt har hälften inte använt en fysisk karta det senaste året – och tre av tio har gått vilse trots att de haft mobil eller GPS till sin hjälp. Det visar en Novus-undersökning genomförd på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet.
Orienteringen får dubbla nomineringar till Idrottsgalan18.11.2025 08:13:21 CET | Pressmeddelande
När nomineringarna till Idrottsgalan presenterades under tisdagen stod det klart att orienteringen blev dubbelt nominerat: Stafettlaget i VM bestående av Hanna Lundberg, Sanna Fasth och Tove Alexandersson nomineras i kategorin Årets Lag. Förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson nomineras i kategorin Årets Ledare.
15 aktiva är uttagna till Utvecklingslandslaget14.11.2025 14:20:15 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka som ingår i Utvecklingslandslaget inför 2026. Efter ett ansökningsförfarande har åtta damer och sju herrar tagits ut i truppen. ”En intressant trupp med några nya spännande löpare”, säger förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum