SBAB Bank

Fler bostadsägare upplever starkare privatekonomi – men inte alla

6.6.2025 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Drygt en av fyra bostadsägare upplever att deras ekonomiska situation har förbättrats det senaste halvåret. Samtidigt tycker en av fem att den har försämrats. Även om en stor majoritet inte oroar sig för sina månatliga utgifter, känner en av fem oro. Femton procent säger sig dessutom behöva, eller kanske behöva, använda sparmedel för att betala boräntorna. Detta visar SBAB:s halvårsvisa undersökning ”Boägartempen”. Den visar också att bostadsägarna över lag har realistiska förväntningar på bolåneräntorna.

En av fyra bostadsägare upplever att deras ekonomiska situation har förbättrats det senaste halvåret.
En av fyra bostadsägare upplever att deras ekonomiska situation har förbättrats det senaste halvåret.

Fler upplever bättre ekonomi

Drygt en av fyra bostadsägare upplever att deras ekonomiska situation har förbättrats det senaste halvåret. Samtidigt upplever ungefär en av fem att den har försämrats. Drygt hälften (53 procent) anger att den ekonomiska situationen är oförändrad (se bifogad tabell).

En av fem är oroliga för att inte klara av löpande utgifter

På frågan om man oroar sig för att inte kunna klara av att betala sina månatliga utgifter, svarar en stor majoritet (nästan 80 procent) att man inte är det. Samtidigt svarar var femte bostadsägare att de är oroliga för just detta.

– Det är förstås glädjande att många bostadsägare upplever en bättre ekonomisk situation nu jämfört med det senaste halvåret. Samtidigt ser vi en splittrad bild. Oron för att inte klara av att betala sina räkningar i slutet av månaden kvarstår för många hushåll. Även om den värsta inflationen har lagt sig och boräntorna kommit ner väsentligt, är det uppenbart att en del bostadsägare fortfarande kämpar med sin ekonomi, säger Jennie Leffler, bostadsmarknadsexpert på SBAB. 

Oro bland vissa över att behöva använda sparpengar till att betala boräntorna med

En klar majoritet (85 procent) anger att de inte behöver använda sparmedel för att betala boräntorna, vilket signalerar att de flesta har goda marginaler i sin ekonomi. Samtidigt svarar 4 procent att de behöver göra det och 11 procent att de kanske behöver göra det.

– SBAB har i tidigare analyser visat att bostadsägare över lag har goda marginaler i sin ekonomi och att en ränteuppgång inte utgör något större bekymmer för de allra flesta. Den bilden ser vi nu också i den senaste Boägartempen. Det finns dock en grupp bostadsägare som uppenbart har det kärvare och som dessutom kan behöva använda sparmedel för att betala boräntorna med, säger Jennie Leffler.  

Bostadsägare har realistiska förväntningar på bolåneräntorna

En viktig parameter för många bostadsägares ekonomi är bolåneräntornas nivå. När bostadsägare funderar över sin ekonomiska situation framåt är det förstås viktigt – särskilt om man har stora bolån – att man inte underskattar vad som kan hända med bolåneräntorna. Under en lång period när inflationen låg under Riksbankens inflationsmål, och Riksbanken dessutom stödköpte stats- och bostadsobligationer, var bolåneräntorna onormalt låga. Sedan kom inflationschocken och en kraftig ränteuppgång. Därefter har inflationen och räntorna fallit tillbaka om än inte till de mycket låga nivåer som rådde innan inflationschocken.

På en fråga om räntornas nivå framöver, svarar 36 procent av bostadsägarna att de tror att bolåneräntan kommer att ligga i spannet 3,0–3,9 procent om 6 månader.10 procent tror på högre ränta än så, och 27 procent tror på en ränta mellan 2,0 och 2,9 procent. Detta kan jämföras med SBAB:s senaste prognos för den rörliga bolåneräntan som antas bottna på precis under 3 procent i december för att sedan stiga till 3,1 procent till januari nästa år.

– Vår undersökning visar att den stora merparten av bostadsägarna ser ut att ha realistiska förväntningar på den framtida räntenivån, även om bilden är lite splittrad. I grova drag ligger deras ränteförväntningar ungefär i linje med de prognoser SBAB:s prognosmakare nyligen gjort, vilka i sin tur inte avviker särskilt mycket från de flesta andra prognosmakares, säger Jennie Leffler.

 Se tabellbilaga i bifogad pdf.

Om undersökningen:

Enkätundersökningen Boägartempen genomförs två gånger om året av Verian, f.d. Kantar, på uppdrag av SBAB. Den senaste undersökningen genomfördes den 22 maj till 26 maj 2025. Drygt 1 000 individer mellan 18–79 år som äger sitt boende deltog i undersökningen.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 300 000 och 689 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 100.  SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Åtta av tio planerar lång semester – snittbudget 16 00017.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Semestern står sig stark i svenska hushåll. Nästan 8 av 10 planerar sommarledighet och de flesta tänker vara lediga fyra veckor eller mer, enligt en ny undersökning från SBAB. I snitt planerar svenskarna att spendera drygt 16 000 kronor på semestern. Samtidigt påverkar de höga bränslepriserna och risken för inställda avgångar planeringen för de som tänkt flyga. En av tre har ändrat sina planer till följd av detta. De struntar i att flyga, avvaktar med att boka eller flyger någon annanstans än de först planerat.

Långt ifrån självklart att Riksbanken måste höja styrräntan även om Hormuzsundet öppnar först efter sommaren15.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB har gjort en fördjupad inflationsanalys/prognos där det antas att Hormuzsundet öppnar först i september samt med och utan sänkt matmoms, skatt på drivmedel och subventionerad kollektivtrafik. Inflationen, så som den normalt redovisas, överstiger i detta mer negativa scenario inflationsmålet kraftigt i år och något även kommande två år. Den trendberäknade inflationen (det underliggande inflationstrycket) understiger dock inflationsmålet både i år och kommande två år även om öppnandet av sundet förskjuts till september. Avgörande för Riksbankens beslut om styrräntan blir i detta läge hur inflationsförväntningarna utvecklas och i vilken mån dessa påverkas av den på normalt vis redovisade inflationen, inflationen rensad för temporära regeländringar eller den trendberäknade inflationen. Utfallet beror rimligen också på hur väl Riksbanken lyckas kommunicera kring skillnaden i dessa olika sätt att följa inflationsutvecklingen.

Störst potential för byggande av nya villor10.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Under årets första kvartal var det balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet. För villor rådde däremot ett tydligt underskott medan bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. Störst potential för byggande av villor är det i Stockholms och Skånes län. Antalet sålda nya bostäder har ökat något under våren jämfört med samma period förra året, men höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden dämpar efterfrågan på nya bostäder. Konflikten i Mellanöstern riskerar också att dämpa efterfrågan och förlänga kräftgången för bostadsbyggandet.

Nästan normal temperatur på husmarknaden – lägenheter på efterkälken5.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i maj. Ökningen gäller för både hus och lägenheter men samtidigt som husmarknaden nästan uppnått normal temperatur ligger lägenhetsmarknaden på efterkälken i den kalla zonen. Trots höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav syns ingen nämnvärd uppgång i temperaturen för ettor.

Svagt stigande bostadspriser i maj med spretig bild2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i maj. Lägenhetspriserna stod stilla och huspriserna steg med 1,4 procent. Lägenhetspriserna steg i tre regioner och föll i tre. Villapriserna steg i fyra av sex regioner medan de stod stilla respektive föll i resterande två. Även trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar på ett starkare underliggande pristryck på hus än på lägenheter. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye