Fler bostadsägare upplever starkare privatekonomi – men inte alla
6.6.2025 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
Drygt en av fyra bostadsägare upplever att deras ekonomiska situation har förbättrats det senaste halvåret. Samtidigt tycker en av fem att den har försämrats. Även om en stor majoritet inte oroar sig för sina månatliga utgifter, känner en av fem oro. Femton procent säger sig dessutom behöva, eller kanske behöva, använda sparmedel för att betala boräntorna. Detta visar SBAB:s halvårsvisa undersökning ”Boägartempen”. Den visar också att bostadsägarna – över lag – har realistiska förväntningar på bolåneräntorna.

Fler upplever bättre ekonomi
Drygt en av fyra bostadsägare upplever att deras ekonomiska situation har förbättrats det senaste halvåret. Samtidigt upplever ungefär en av fem att den har försämrats. Drygt hälften (53 procent) anger att den ekonomiska situationen är oförändrad (se bifogad tabell).
En av fem är oroliga för att inte klara av löpande utgifter
På frågan om man oroar sig för att inte kunna klara av att betala sina månatliga utgifter, svarar en stor majoritet (nästan 80 procent) att man inte är det. Samtidigt svarar var femte bostadsägare att de är oroliga för just detta.
– Det är förstås glädjande att många bostadsägare upplever en bättre ekonomisk situation nu jämfört med det senaste halvåret. Samtidigt ser vi en splittrad bild. Oron för att inte klara av att betala sina räkningar i slutet av månaden kvarstår för många hushåll. Även om den värsta inflationen har lagt sig och boräntorna kommit ner väsentligt, är det uppenbart att en del bostadsägare fortfarande kämpar med sin ekonomi, säger Jennie Leffler, bostadsmarknadsexpert på SBAB.
Oro bland vissa över att behöva använda sparpengar till att betala boräntorna med
En klar majoritet (85 procent) anger att de inte behöver använda sparmedel för att betala boräntorna, vilket signalerar att de flesta har goda marginaler i sin ekonomi. Samtidigt svarar 4 procent att de behöver göra det och 11 procent att de kanske behöver göra det.
– SBAB har i tidigare analyser visat att bostadsägare över lag har goda marginaler i sin ekonomi och att en ränteuppgång inte utgör något större bekymmer för de allra flesta. Den bilden ser vi nu också i den senaste Boägartempen. Det finns dock en grupp bostadsägare som uppenbart har det kärvare och som dessutom kan behöva använda sparmedel för att betala boräntorna med, säger Jennie Leffler.
Bostadsägare har realistiska förväntningar på bolåneräntorna
En viktig parameter för många bostadsägares ekonomi är bolåneräntornas nivå. När bostadsägare funderar över sin ekonomiska situation framåt är det förstås viktigt – särskilt om man har stora bolån – att man inte underskattar vad som kan hända med bolåneräntorna. Under en lång period när inflationen låg under Riksbankens inflationsmål, och Riksbanken dessutom stödköpte stats- och bostadsobligationer, var bolåneräntorna onormalt låga. Sedan kom inflationschocken och en kraftig ränteuppgång. Därefter har inflationen och räntorna fallit tillbaka om än inte till de mycket låga nivåer som rådde innan inflationschocken.
På en fråga om räntornas nivå framöver, svarar 36 procent av bostadsägarna att de tror att bolåneräntan kommer att ligga i spannet 3,0–3,9 procent om 6 månader.10 procent tror på högre ränta än så, och 27 procent tror på en ränta mellan 2,0 och 2,9 procent. Detta kan jämföras med SBAB:s senaste prognos för den rörliga bolåneräntan som antas bottna på precis under 3 procent i december för att sedan stiga till 3,1 procent till januari nästa år.
– Vår undersökning visar att den stora merparten av bostadsägarna ser ut att ha realistiska förväntningar på den framtida räntenivån, även om bilden är lite splittrad. I grova drag ligger deras ränteförväntningar ungefär i linje med de prognoser SBAB:s prognosmakare nyligen gjort, vilka i sin tur inte avviker särskilt mycket från de flesta andra prognosmakares, säger Jennie Leffler.
Se tabellbilaga i bifogad pdf.
Om undersökningen:
Enkätundersökningen Boägartempen genomförs två gånger om året av Verian, f.d. Kantar, på uppdrag av SBAB. Den senaste undersökningen genomfördes den 22 maj till 26 maj 2025. Drygt 1 000 individer mellan 18–79 år som äger sitt boende deltog i undersökningen.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seJennie LefflerBostadsmarknadsexpertSBAB/Booli
Tel:076-309 43 07jennie.leffler@booli.seDokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 300 000 och 689 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 100. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Nästan normal temperatur på husmarknaden i augusti8.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden steg för både hus och lägenheter i augusti, även om uppgången för lägenheter var högst marginell. Temperaturen på den svenska husmarknaden är nu nästan normal, medan den för lägenheter ligger på efterkälken – med undantag för Stockholms kommun och innerstad samt Göteborgs och Malmös innerstadsområden.
Politikerna tävlar om plånboken – men hushållen bråkar om vardagspusslet7.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En majoritet tror inte att människor med mycket pengar generellt är lyckligare än de som har mindre. Pengar är heller inte den vanligaste orsaken till konflikter i relationer. I stället är det vardagspusslet och fördelningen av hushållsarbetet som skapar flest konflikter. Det visar SBAB:s senaste undersökning, samtidigt som plånboksfrågorna tycks stå i centrum inför valet.
Färre tror på stigande bostadspriser3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Färre bostadsägare tror på stigande bostadspriser det kommande året. I årets tredje kvartal tror 48 procent att priserna ska stiga på ett års sikt, jämfört med 52 procent föregående kvartal. I genomsnitt väntar sig bostadsägarna att priserna ska vara 1,9 procent högre om ett år och 4,7 procent högre om tre år. Det kan jämföras med 2,0 respektive 4,6 procent vid mätningen föregående kvartal.
Bostadspriserna studsade upp igen i augusti – i synnerhet lägenhetspriserna i Storstockholm och Norra Sverige2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna steg med 1,9 procent i augusti för Sverige som helhet: lägenhets-priserna med hela 4,1 procent och huspriserna med mer måttliga 0,8 procent. Lägenheter i Storstockholm tog igen nästan hela det stora pristappet från i juli, och i Norra Sverige var prisuppgången ännu lite större. Lägenhetspriserna steg i fem av sex regioner medan huspriserna steg respektive sjönk i tre regioner vardera. Prisuppgången för lägenheter var klart större än vad som är normalt för en augustimånad och trenden var positiv för både lägenheter och hus. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Lättare att köpa bostad efter en separation – om du är man25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB har undersökt möjligheten för en ensamstående förälder att köpa en genomsnittlig trea efter en separation i landets 25 största kommuner. Lägre amorteringskrav, högre disponibla inkomster och en relativt svag boprisutveckling har förbättrat förutsättningarna jämfört med tidigare. Samtidigt är skillnaderna mellan kvinnor och män fortsatt stora. Män har råd att köpa en genomsnittlig trea i sju kommuner, medan kvinnor inte har råd i någon av de 25 kommunerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum