Apoteksföreningen stödjer utrednings förslag om näringslivets försörjningsberedskap
Idag har utredningen om näringslivets försörjningsberedskap (SOU 2025:68) lämnat över sitt slutbetänkande. Utredningen betonar behovet av att prioritera att försörjningsanalyser genomförs. Apoteksförening stödjer utredningens förslag.

Sveriges Apoteksförening välkomnar slutsatserna i betänkandet då försörjningsanalyser är grundläggande för att identifiera tillgång och behov, identifiera gap och insatser samt göra prioriteringar mellan dessa. Socialstyrelsen och MSB har redan genomfört en sådan för läkemedel.
- Det är oerhört viktigt att samhällsviktig infrastruktur upprätthålls för distribution av läkemedel under kriser, höjd beredskap och ytterst krig säger Björn Falkenhall som ansvarar för beredskapsfrågor på Sveriges Apoteksförening.
Utredningen föreslår att offentliga aktörer alltid ska överväga försörjningsberedskapsaspekter, i samverkan och avtal med företag, om upphandlingens art motiverar detta.
- Sveriges apoteksförening ställer sig positiv till utredningens förslag med avtal då vi sedan tidigare förordat en sådan modell om regeringen väljer att införa ett system med beredskapsapotek avslutar Björn Falkenhall.
Under Almedalsveckan kommer Sveriges Apoteksförening i samverkan med Svensk Dagligvaruhandel och Svensk Handel anordna ett seminarium på temat där Björn Falkenhall deltar för apoteksbranschens räkning. Läs mer om seminariet här
https://almedalsveckan.info/rg/almedalsveckan/evenemang-almedalsveckan/2025/2584
Nyckelord
Kontakter
Björn FalkenhallChefsekonom
Tel:070 - 776 16 46bjorn.falkenhall@sverigesapoteksforening.seLänkar
Följ Sveriges Apoteksförening
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Apoteksförening
Europeiska apotek tar krafttag för bättre hjärt-kärlhälsa26.11.2025 09:39:02 CET | Pressmeddelande
Idag har organisationen för Europas apotek antagit ett ”position paper” om hur apotek och farmaceuter kan bidra till att förebygga och behandla hjärt-kärlsjukdomar – den vanligaste dödsorsaken i EU.
Fler får sina läkemedel direkt – ny mätning visar förbättrad tillgänglighet på apotek3.11.2025 09:12:52 CET | Pressmeddelande
En ny mätning från Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) visar att allt fler kunder får sina receptbelagda läkemedel direkt vid första besöket på apotek. Resultatet är ett viktigt kvitto på apotekens arbete med att förbättra lagerhållning och tillgänglighet.
Apoteksföreningen välkomnar Läkemedelsverkets förslag om skärpta tillståndskontroller och ökad myndighetssamverkan29.9.2025 10:35:26 CEST | Pressmeddelande
Apoteksföreningen ser positivt på Läkemedelsverkets förslag i rapporten ”Uppdrag att kartlägga välfärdsbrottslighet inom apoteksverksamhet”. Branschen ställer sig bakom att myndigheten vill skärpa tillståndskontroller samt en mer proaktiv samverkan mellan berörda myndigheter.
ApoEx ny medlem hos Sveriges apoteksförening24.9.2025 09:10:09 CEST | Pressmeddelande
Apoteksföretaget ApoEx delades nyligen upp i två separata bolag; ApoEx som levererar till privat vård och Medovia som levererar till offentlig vård. Medovia har nytt företagsnamn men är fortsatt medlem i Sveriges apoteksförening, nu träder även det ”nya” ApoEx in i föreningen.
Skärpta krav för apotekens hållbarhetssatsning -Välvald23.9.2025 07:47:32 CEST | Pressmeddelande
Logotypen Välvald finns på svenska apotek och markerar receptfria läkemedel som uppfyller apotekens krav på en mer ansvarsfull läkemedelstillverkning. Nu skärps kriterierna. Från och med oktober kommer Välvald att synas vid 188 produkter från sex olika läkemedelsföretag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum