Utredningen om näringslivets försörjningsberedskap är ett efterlängtat steg
9.6.2025 16:22:06 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Idag överlämnades slutbetänkandet om ”Näringslivets försörjningsberedskap” till regeringen. Teknikföretagen välkomnar huvuddragen i utredningen. Sedan utredningen tillsattes i juni 2022 har två delbetänkanden lagts fram. Nu föreslås att Tillväxtverket ska utses till en elfte sektorsansvarig myndighet med ansvar för industri, bygg och handel.

– Det är angeläget att regeringen omgående ger Tillväxtverket uppdraget som sektorsansvarig myndighet så att försörjningsanalyser av industrins olika branscher och företag kan komma i gång. Först därefter kommer upphandlingar kunna ske och avtal tecknas, säger Pia Sandvik, vd på Teknikföretagen.
Utredningen förslår också ett nytt avtalssystem som ska hantera inköp av samhällsviktiga varor och tjänster. Så kallade Försörjningsavtal (F-avtal) som inte omfattas av ordinarier upphandlingsregler eller av EU-rätten föreslås kunna tecknas mellan företag och myndigheter.
– Teknikföretagen har under flera år lyft fram behovet av avtal som kan reglera samhällsviktiga varor och tjänster som kan stärka vår beredskap. Våra medlemsföretag är primärt ansvariga inför sina ägare och måste ta hänsyn till kommersiella villkor och risker och där är avtalen avgörande, så detta är ett viktigt steg, säger Pia Sandvik, vd på Teknikföretagen.
Det återstår att identifiera vilka myndigheter som kan teckna F-avtalen. Teknikföretagens bedömning är att det bör hållas restriktivt. En frivillig samverkan är en grundförutsättning för att avgöra och identifiera vilka verksamheter som ska omfattas av F-avtalen. Huvuddelen av de avtal som kommer att tecknas för försörjningsberedskap kommer fortsatt att ske inom ramen för ordinarie upphandlingsförfarande.
– I likhet med utredningen ser Teknikföretagen behov av ett ökat beaktande av försörjningsberedskap i offentlig upphandling. Mot bakgrund av att upphandlingsdirektivet är under revidering förordar Teknikföretagen att detta skrivs in i myndigheternas instruktioner eller regleringsbrev, säger Teresa Jonek, näringspolitisk expert på Teknikföretagen.
Nyckelord
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seBilder

VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikföretagen: Tänk på 1,5 miljoner indiska ingenjörer när du röstar22.6.2026 12:59:51 CEST | Pressmeddelande
Vad har drönarpiloterna i Charkiv, lights out-fabrikerna i Yamanashi, de norska sjuktalen och ett datacenter i Horndal gemensamt med 1,5 miljoner indiska ingenjörer? Alla dyker de upp i samma valkampanj. Med kontrasten mellan en omvärld i högt tempo och ett Sverige som rör sig för långsamt vill Teknikföretagen få både politiker och väljare att lyfta blicken, och fråga sig vad som egentligen gör Sverige till ett rikt land.
Politiken enig – Dags att prioritera industrin17.6.2026 07:48:00 CEST | Pressmeddelande
Inför valet i september har Teknikföretagen bett samtliga riksdagspartier svara på frågor som är avgörande för våra medlemmar. Det handlar om allt ifrån energi och kompetens till klimatmål och karensavdrag. Idag presenterar vi enkäten och svaren i sin helhet.
Stolt men inte nöjd – Tekniksverige siktar mot 203016.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige står stadigt som ett av världens mest innovativa länder. Teknikföretagens över 4 500 medlemmar står för en tredjedel av svensk export och närmare 40 procent av börsvärdet. Vi gör skillnad, varje dag, för jobben, tillväxten och framtidstron. Men vad krävs för att stå starka också kommande årtionden?
Ny rapport: Tydligt nej till slopad karens15.6.2026 07:37:00 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen släpper idag en rapport som ger en ny bild av motståndet mot och effekterna av ett slopat karensavdrag. Vi har frågat våra medlemsföretag, i alla delar av landet, om deras syn på effekterna av ett slopat karensavdrag. Resultatet är glasklart. Nio av tio säger nej till förslaget. Lika många tror att korttidsfrånvaron skulle öka och 8 av 10 säger att produktionen skulle minska.
Teknikindustrin stadig i osäker tid10.6.2026 11:16:50 CEST | Pressmeddelande
Affärsläget i teknikindustrin försvagades under andra kvartalet 2026 och uppvisar nu ett indextal omkring normalvärdet. Historiskt följer affärsläget för teknikindustrin i Sverige och i euroområdet varandra tätt, vilket kan förklaras av Sveriges omfattande handelsutbyte med euroområdet. Trots att affärsläget försvagades något jämfört med första kvartalet var det fortfarande tydligt mer positivt än affärsläget i euroområdets teknikindustri. Det visar Teknikföretagens Konjunkturbarometer för andra kvartalet 2026 som presenteras idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum