Rapportera sjuka laxar i våra älvar
Våra vilda laxar mår inte bra. Mängden återvändande laxar i våra älvar har varit lägre än förväntat. Under många år har det i olika älvar förekommit sjukdom sommartid och svampangrepp under hösten. På SVA pågår arbete med kartläggning för att nå en hållbar förvaltning av vår vilda lax.

Nu går laxen i älvarna. Laxen har börjat sitt årliga återvändande till våra svenska älvar inför höstens lek. En naturresurs som är till glädje för både många besökande sportfiskare och för boende runt älvarna som kan förse hushållet med lax.
De senaste åren har dock mängden återvändande lax i våra älvar varit lägre än förväntat. I tillägg har det från och till under de senaste tio-tolv åren förekommit sjukdom sommartid i vissa älvar. Tyvärr har också svampangrepp under hösten blivit vanligare i många älvar. För att vända trenden behöver Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, data om många laxar från många älvar.
– För att vi på bästa sätt ska kunna genomföra en övervakning av laxens hälsostatus är rapportering av sjuk, skadad eller död lax extremt viktig. Bara genom rapporter är det möjligt att skapa den större bild somn behövs för vi ska kunna bidra till en hållbar förvaltning av laxpopulationen. Men självklart vill vi inte bara ha kunskap om lax, utan även observationer gällande andra arter av fisk och även kräftdjur eller blötdjur. Varje rapport är viktig, säger Charlotte Axén, forskare med fisk som expertområde på SVA.
På SVA:s sida Rapportera fisk är det lätt att lägga in position och bifoga en bild på fisken. Om många döda fiskar påträffas bör den som ser det också kontakta jourhavande fiskexpert genom SVA:s växel.
Nyckelord
Kontakter
Charlotte Axén
Tel:+4618674376charlotte.axen@sva.seBilder


Länkar
Friska djur – trygga människor. Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, är en expertmyndighet med beredskapsuppdrag. SVA främjar djurs och människors hälsa, svensk djurhållning och vår miljö genom diagnostik, forskning, beredskap och rådgivning. www.sva.se - http://www.sva.se
Följ Statens veterinärmedicinska anstalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Statens veterinärmedicinska anstalt
Ny AI-modell kan identifiera fästingarter till SVA:s övervakning12.11.2025 06:55:00 CET | Pressmeddelande
En AI-modell har tränats med över 15 000 bilder på fästingfynd för att kunna känna igen olika fästingarter. På sikt kan det leda till en mer effektiv övervakning av både inhemska och exotiska fästingarter som kan bidra i arbetet att förebygga spridning av fästingburna sjukdomar. Det visar en studie från bland annat Statens veterinärmedicinska anstalt.
Fågelinfluensaläget försämras snabbt - viktigt att skydda fjäderfän mot smitta27.10.2025 17:33:25 CET | Pressmeddelande
Efter en ovantligt lugn fågelinfluensasäsong har läget nu snabbt förändrats både i Sverige och i närliggande länder. Redan har en svensk hobbybesättning och en kommersiell fjäderfäbesättning drabbats och det är ovanligt tidigt på hösten. Det finns risk för att denna säsong blir värre än på flera år. SVA uppmanar till stärkt smittskydd och ökad vaksamhet.
Första året med appen Trikintest15.10.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Vildsvinsjägare skickar cirka 5 000 prover i månaden för kontroll av trikiner till SVA. För ett år sedan erbjöds de möjligheten med en enklare hantering via en app, Trikintest. Efter ett år är det cirka 41 procent som använder appen.
Ökat antal fiskrapporter stärker SVA:s övervakning4.9.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet rapporter om sjuka, skadade eller döda fiskar, kräftdjur och blötdjur skjuter i höjden. Allt fler hör av sig till SVA med sina fynd – och det ökar kunskapen om hälsoläget i svenska vattendrag.
Verifierade metoder – så stoppas kräftpesten28.8.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Tre rengöringsmetoder sticker ut som säkra för att stoppa spridning av kräftpest mellan olika vattendrag. Vetenskapliga studier visar vilka metoder som bäst desinficerar utrustning som används vid kräftfiske eller ”vanligt” fiske i vatten med flodkräftor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum