Återhämtningen i teknikindustrin tappar tempo
11.6.2025 08:00:00 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Orderingången minskar för teknikindustrin under andra kvartalet 2025, jämfört med föregående kvartal. Återhämtningen som inleddes under hösten i fjol har tappat tempo. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för årets andra kvartal.

– Framför allt är det en omfattande minskning i orderingången för transportmedelsindustrin som tynger den samlade bilden, säger Teknikföretagens chefekonom, Erik Spector.
Den minskade orderingången till transportmedelsindustrin sker efter en tillfällig återhämtning de två närmast föregående kvartalen. Även för leverantörer till fordonsindustrin fortsätter orderingången att minska.
– Elteknisk och energirelaterad industri fortsätter att sticka ut med en fortsatt hög efterfrågan och vi ser en omfattande ökning av orderingången i de delbranscherna, säger Erik Spector.
Återhämtningen för maskinindustrin fortsätter men i mycket begränsad omfattning. Efterfrågan är fortsatt låg och index för affärsläget i maskinindustrin minskade något till 96,9 och ligger därmed fortfarande kvar under normalindex 100.
Positivt är att leverantörer till bygg- och anläggningssektorn förefaller ha lämnat det värsta bakom sig. Här ökar nu orderingången relativt omfattande, främst med drag från exportmarknaden.
Det sammantagna indexet för affärsläget för hela teknikindustrin tappar tempo och ligger kvar på samma nivå som föregående kvartal.
Tittar man på teknikindustrin i hela Euroområdet visas ett ökat index för affärsläget mellan första och andra kvartalet. Dock är affärsläget för teknikindustri både i Sverige och i Euroområdet lägre än normalindex 100 och återhämtningen går fortsatt trögt.
Andelen företag med fullt kapacitetsutnyttjande ökar marginellt eller från 33 procent till 34 procent. Dessvärre är detta fortsatt lägre än det långsiktiga genomsnittet på 40 procent.
Teknikföretagens konjunkturbarometer omfattar bedömningar från cirka 500 företag med en försäljning på sammanlagt cirka 900 Mdr SEK, varav cirka 80 procent säljs på exportmarknader. Barometern utges i mars, juni, september och december.
Nyckelord
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seDokument
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikföretagen välkomnar Skolverkets förslag om färre platser på högskoleförberedande program21.10.2026 09:50:05 CEST | Pressmeddelande
Igår kom nyheten att Skolverket föreslår att platserna på gymnasieskolans samhällsvetenskapliga, ekonomiska och estetiska program ska bli färre. Något som Teknikföretagen välkomnar.
Statsskulder förskräcker – satsa på tillväxt20.10.2026 10:03:37 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagens nya rapport, som släpps idag, varnar för stigande statsskulder i omvärlden som riskerar tvinga fram kraftiga åtstramningar. Sverige är bättre rustat, men läget kan snabbt försämras. Chefekonom Erik Spector manar nästa regering att prioritera långsiktig tillväxt och konkurrenskraft istället för kortsiktiga stöd, för att säkra svenska företags starka position.
Teknikföretagen: Ny techfond ett steg framåt20.10.2026 09:34:35 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen välkomnar förslaget om en ny svensk Techfond, presenterat på Dagens Industris debattsida idag, som ska stödja onoterade techbolag i uppskalningsfas inom exempelvis deeptech, miljöteknik och kvantteknik. VD Pia Sandvik menar att mer riskvilligt kapital är avgörande för att svenska techföretag ska kunna växa i Sverige och stärka landets position som innovationsnation.
Dags att AI-säkra politiken på riktigt16.10.2026 08:14:00 CEST | Pressmeddelande
Igår kom beskedet från Ebba Busch om att hon och KD vill se en AI-general. Detta följer på utspel under valrörelsen från både S och M om AI-råd och Teknisk chef på Regeringskansliet. Teknikföretagen välkomnar Ebba Busch utspel, men kräver samtidigt mer.
75 000 fler sjukskrivningar i Skåne utan karens16.10.2026 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
En ny Demoskopundersökning, som Teknikföretagen låtit göra, visar att slopat karensavdrag kan leda till kraftigt ökad sjukfrånvaro i Skåne. 17 procent skulle sjukskriva sig vid lindriga förkylningssymtom, om karensavdraget avskaffades, nästan tre gånger fler än i dag. Det motsvarar omkring 75 000 fler sjukskrivningar än idag och skulle få betydande konsekvenser för arbetsgivare och verksamheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum