Länsförsäkringar Fastighetsförmedling blir LF Fastighetsförmedling
18.6.2025 07:31:00 CEST | LF Fastighetsförmedling | Pressmeddelande
Den 18 juni byter Länsförsäkringar Fastighetsförmedling företagsnamn till LF Fastighetsförmedling. Det nya namnet stärker kopplingen till LFs samlade erbjudande inom fastighetsförmedling, bank och försäkring.

– Vi vill göra det enkelt och tryggt att byta bostad genom livets alla skeden. Genom namnbytet kommer vi ännu närmare LF och kan stärka vårt gemensamma helhetserbjudande för kundernas boende med både fastighetsförmedling, bank och försäkring, säger Marcus Svanberg, VD på LF Fastighetsförmedling.
LF Fastighetsförmedling ingår i LF-gruppen och ägs gemensamt av Länsförsäkringar AB, Länsförsäkringar Bank samt 23 kundägda lokala länsförsäkringsbolag. Företaget är Sveriges näst största fastighetsmäklarkedja och har idag cirka 200 bobutiker och omkring 1 000 medarbetare över hela landet.
– Under det senaste decenniet har vi haft den snabbaste tillväxten av alla mäklarkedjor. Med det nya namnet får vi ännu bättre förutsättningar att bygga vidare på den starka igenkänning vi redan har, samtidigt som vi fortsätter erbjuda en mäklartjänst av hög kvalitet – nu ännu tydligare inom ramen för Länsförsäkringars varumärke, säger Marcus Svanberg.
Namnbytet är en del av en större förändring där flera bolag inom LF-gruppen går över till att använda LF som företagsnamn. Samtidigt förblir det juridiska bolagsnamnet oförändrat – Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.
För mer information vänligen kontakta:
Per Sangrud, presschef
Tel. 073-441 04 07
E-post: per.sangrud@lansfast.se
Marcus Svanberg, VD
Tel. 070-238 21 50
E-post: marcus.svanberg@lansfast.se
Pressbilder fria för användning:
Marcus Svanberg
Genrebilder
Här kan du följa oss:
Webb: www.lansfast.se
Blogg: Bostadskoll
Facebook: Länsförsäkringar Fastighetsförmedling
Instagram: Länsfast Sverige
Om LF Fastighetsförmedling:
LF Fastighetsförmedlings vision är ”Trygga bostadsaffärer genom livet”. Vi vill bidra till en rättvis och hållbar bostadsmarknad där fler kan byta bostad efter behov. De senaste tio åren har vi växt snabbast av alla landets fastighetsmäklare och är nu näst störst i branschen. Med 200 bobutiker och 1 000 hängivna medarbetare runt om i Sverige finns vi alltid nära våra kunder. Under 2024 förmedlade våra fastighetsmäklare cirka 26 000 objekt till ett försäljningsvärde av 69,7 miljarder kronor. Vi tycker att den lokala närvaron är viktig och tror att det är en av anledningarna till vi att vi under de senaste tio åren tilldelats utmärkelsen ”Sveriges nöjdaste kunder” fler gånger än någon annan mäklarkedja.
Om LF:
Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna en helhet av bank- och försäkringstjänster. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom LF Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom LF Finans finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.
Nyckelord
Kontakter
Marcus SvanbergVD
Tel:070-238 21 50marcus.svanberg@lansfast.sePer SangrudPR- och hållbarhetschef
Tel:073-441 04 07per.sangrud@lansfast.seFölj LF Fastighetsförmedling
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LF Fastighetsförmedling
Bästa mäklarkontoret finns i Upplands Väsby29.4.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med ett stort galafirande i Tallinn i förra veckan delade LF Fastighetsförmedling ut priser ut till de medarbetare och bobutiker som imponerat mest under det senaste året. Där utsågs kontoret i Upplands Väsby till Årets bobutik.
Årets ledare kommer från Uppsala29.4.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med ett stort galafirande i Tallinn i förra veckan delade LF Fastighetsförmedling ut priser ut till de medarbetare och bobutiker som imponerat mest under det senaste året. Där utsågs Johan Hjalmarsson från Uppsala, till Årets ledare.
Flykten från storstäderna är över28.4.2026 06:06:00 CEST | Pressmeddelande
Efter pandemiårens stora utflyttning till mindre orter har flyttströmmarna vänt tillbaka mot storstäderna. I dag är flyttnettot i Stor-Stockholm nästan nere på noll och i Stor-Göteborg flyttar nu fler till än från regionen. Det visar ny statistik från SCB som LF Fastighetsförmedling sammanställt.
Naturskador på fritidshus för 800 miljoner13.4.2026 06:03:00 CEST | Pressmeddelande
20 000 svenska fritidshus har under de tio senaste åren drabbats av så allvarliga naturskador, som översvämningar och bortblåsta tak, att de fått försäkringsersättning på över 800 miljoner kronor. Det visar en ny sammanställning som gjorts av LF Fastighetsförmedling baserad på data från Svensk Försäkring.
Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Nya bolåneregler lyfter bostadsmarknaden9.4.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
I mars steg bostadsrättspriserna med 1,9 procent, vilket är den största ökningen sedan hösten 2024. Stor‑Stockholm går i täten med en uppgång på hela 3,0 procent. Även villapriserna fortsatte uppåt och ökade med 1,0 procent. Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik, analyserade av LF Fastighetsförmedling. Lättade bolåneregler väntas nu ge bostadspriserna en extra skjuts under våren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum