Svenska Padelförbundet och Aldrig Ensam i nytt samarbete för att stärka psykisk hälsa inom padel
11.6.2025 10:08:28 CEST | Svenska Padelförbundet | Pressmeddelande
Svenska Padelförbundet inleder ett positivt och framåtblickande samarbete med organisationen Aldrig Ensam – som en del av vår satsning Trygg Padel. Tillsammans vill vi skapa en tryggare padelmiljö där psykisk hälsa lyfts som en naturlig del av idrottandet.

Genom gemensamma insatser som utbildning, samtalsforum och inspirerande kampanjer vill vi förebygga psykisk ohälsa och uppmuntra till öppenhet, gemenskap och välmående – både på och utanför banan.
– "Vi vill bidra till att padel blir en plats där alla känner sig trygga, sedda och stärkta – oavsett om man är spelare, ledare eller supporter," säger Calle Åkesson, förbundschef på Svenska Padelförbundet.
– "Det här samarbetet visar att idrott kan vara en kraft för att främja psykisk hälsa. Tillsammans kan vi göra skillnad," säger Charlie Eriksson, grundare av Aldrig Ensam.
Initiativet lanseras under SPT 5 Långholmen och kommer att synas i padelhallar, på sociala medier och i förbundets utbildningsmaterial.
Kontakter
Peja LindholmElit- och kommunikationsansvarig samt verksamhetsutveckling
Tel:+46 70 512 05 09peja@svenskpadel.seBilder

Länkar
Om oss
Svenska Padelförbundet (SPF) är en ideell förening (förbund) som verkar för att utveckla svensk padel. SPF är medlemmar i RF sedan maj 2021 och blev fullvärdiga medlemmar 2024.
Tillsammans vill vi skapa en engagerande, inkluderande och framåtsträvande idrott. Svensk Padel skall förena och skapa gemenskap över gränser där hållbarhet, delaktighet, trygghet och glädje står i fokus.
Våra medlemmar och uppdragsgivare är de padelföreningar som är medlemmar hos oss. Vi är då också till för deras medlemmar vilket utgör vår verksamhet. Föreningarnas medlemmar kan vara organisationsledare, aktivitetsledare (tränare och ledare), tävlingsspelare och motionärer samt stödmedlemmar. Sedan har vi många intressenter som vi vill och ska ha bra samarbete med som är viktiga för att vi tillsammans ska utveckla svensk padel
Följ Svenska Padelförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Padelförbundet
Padel - Sveriges herrtrupp uttagen till VM i Qatar21.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska Padelförbundet presenterar herrlandslaget som ska representera Sverige vid FIP World Cup 2026 i Doha, Qatar, den 2–7 november. Sverige är direktkvalificerat till årets VM efter resultatet vid det senaste världsmästerskapet 2024. Nu är de åtta spelare som får förtroendet att representera Sverige i Doha uttagna.
Dags för Veteran-VM i padel i Argentina – Sverige jagar nya topplaceringar11.9.2026 09:19:19 CEST | Pressmeddelande
Den 14–19 september avgörs FIP Senior World Cup 2026 i Argentina. Sverige kommer till mästerskapet med två toppseedade landslag och siktet inställt på att utmana om medaljerna efter starka placeringar vid VM 2024. Veteran-VM samlar några av världens främsta seniorlandslag i padel. På herrsidan deltar 32 nationer i huvudturneringen och på damsidan 26 nationer. Varje landskamp består av fem matcher i åldersklasserna +40, +45, +50, +55 och +60.
OXDOG ny klädpartner till Svenska Padelförbundet1.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska Padelförbundet inleder ett nytt partnerskap med OXDOG, som blir officiell klädpartner till förbundet. Samarbetet träder i kraft omgående och omfattar hela Svenska Padelförbundets verksamhet, inklusive samtliga landslag.
Rekordmånga lag i Swedish Padel League 2026/2720.8.2026 12:53:26 CEST | Pressmeddelande
Swedish Padel League går mot en rekordsäsong 2026/27! Inför den kommande säsongen har det anmälts hela 45 nya herrlag och 44 nya damlag till seriespelet. Dessutom tillkommer 12 nya föreningar på herrsidan och 6 nya föreningar på damsidan.
Axelsson vidare till åttondelsfinal efter stark seger i Valladolid25.6.2026 13:59:39 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Adam Axelsson och Rodrigo Coello tog i går kväll en meriterande seger i Premier Padel i Valladolid P2 och är därmed klara för åttondelsfinal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum