PropTech Energy växer vidare i väst – välkomnar APS Drift och Underhåll
12.6.2025 09:54:15 CEST | PropTech Energy | Pressmeddelande
PropTech Energy fortsätter att stärka sin närvaro och välkomnar Göteborgsbaserade APS Drift och Underhåll – ett välrenommerat bolag med stark lokal förankring och lång erfarenhet inom teknisk fastighetsdrift, service och underhåll. Genom förvärvet blir bolagen en ännu starkare partner för fastighetsägare i regionen.
– APS är ett värderingsdrivet och välskött bolag med erfarna medarbetare och stark lokal närvaro. De delar vårt synsätt på kvalitet, långsiktighet och kundvärde, vilket gör dem till ett naturligt och värdefullt tillskott till koncernen. Tillsammans blir vi nu ännu starkare rustade för att möta framtidens behov inom fastighetsteknik, säger Pierre Nyström, koncernchef för PropTech Energy.
APS grundades 2004 och har sedan dess byggt upp en lokalt marknadsledande och stabil verksamhet med tydliga värderingar och långsiktiga kundrelationer i fokus. Förvärvet är en del av en planerad generationsväxling där nuvarande ledning får en stark partner och stöd i att fortsätta utveckla verksamheten vidare med en ny majoritetsägare vid sin sida. Grundarna kommer att vara med på en del av resan framåt men successivt lämna över till nästa generation i bolaget. Förändringen sker i ett läge där bolaget är välmående och redo för nästa steg i utvecklingen.
– Med PropTech Energy får vi en stabil och långsiktig ägare som ger oss möjlighet att växa vidare, utan att tumma på det som gjort oss framgångsrika. Vi ser fram emot att ta nästa steg tillsammans med nya kollegor i koncernen – med samma värderingar i grunden, säger Mikael Maliniemi, vd på APS Drift och Underhåll.
PropTech Energy består nu av sju bolag med det gemensamma målet att förbättra drift, inomhusklimat och energianvändning i fastigheter – alltid i nära samarbete med kunderna.
Kontakter
Pierre NyströmKoncernchef PropTech Energy
Tel:+46 (0)730-45 96 00pierre.nystrom@proptechenergy.comproptechenergy.comMikael MaliniemiVd APS Drift och Underhåll
Tel:+46 734-25 27 13mikael.maliniemi@aps.euPropTech Energy är en grupp innovativa och drivna entreprenörer som arbetar för att energieffektivisera, hållbarhetssäkra och förbättra inomhusklimat och drift av fastigheter. Med vår expertis och långa erfarenhet kan vi erbjuda rätt lösning för varje kund.
Följ PropTech Energy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PropTech Energy
PropTech Energy stärker erbjudandet i Stockholm – välkomnar IKK till koncernen2.6.2026 07:04:26 CEST | Pressmeddelande
IKK har etablerat sig inom installation och service av ventilation, el samt styr och regler. Tillsammans med IKK stärker nu PropTech Energy kapaciteten i Stockholmsregionen och breddar erbjudandet mot fastighetsägare.
Engi ansluter till PropTech Energy – koncernen växlar upp inom energieffektivisering5.3.2026 11:56:59 CET | Pressmeddelande
Med nya förvärvet Engi i gruppen växlar PropTech Energy upp som partner till fastighetsägare, och stärker leveransen hela vägen från analys till genomförande. Tillsammans med övriga gruppbolag bygger PropTech Energy nu en svårmatchad spets inom energi och kyla – med förmåga att driva åtgärder hela vägen till mätbar effekt.
PropTech Energy tar nästa steg – gör klimatåtagande enligt SBTi21.11.2025 07:24:05 CET | Pressmeddelande
PropTech Energy har gjort ett near term-commitment för Science Based Targets Initiative (SBTi). Det innebär att koncernen formellt åtagit sig att sätta vetenskapligt förankrade mål för att minska sina utsläpp av växthusgaser i linje med Parisavtalet.
KEAB ansluter till PropTech Energy – stärker närvaron i Dalarna och Bergslagen4.9.2025 07:21:52 CEST | Pressmeddelande
PropTech Energy fortsätter sin långsiktiga strategi att bygga Sveriges främsta servicepartner inom fastighetsteknik, inneklimat och energieffektivisering, och adderar nu ytterligare ett strategiskt förvärv. Det senaste tillskottet är KEAB – ett serviceorienterat bolag med stark position i Dalarna och Bergslagen.
PropTech Energy välkomnar Jonas Folkesson Klimatservice15.8.2025 07:27:48 CEST | Pressmeddelande
PropTech Energy fortsätter expandera i Skåne genom förvärvet av Jonas Folkesson Klimatservice, JFK – ett välrenommerat företag med huvudkontor i Kristianstad och uppdrag i hela regionen. Förvärvet stärker gruppens erbjudande inom inneklimat, energieffektivisering och teknisk fastighetsservice.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum