Välkommen att ackreditera dig till O-Ringen Jönköping 2025
13.6.2025 09:09:00 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressinbjudan
Genom att ackreditera dig säkrar du en plats till detta välbesökta arrangemang, som i år äger rum den 20-26 juli i Jönköping.

Som ackrediterad får du tillgång till våra presstält ute på våra huvudarenor i Odensjö, Tenhult och Månsarp. På samtliga ställen finns arbetsplatser med WiFi inne i måltälten.
En detaljerad mediaguide kommer att skickas ut ca 2 veckor innan arrangemanget och kommer också att finnas tillgänglig via oringen.se. Har du särskilda önskemål, maila oss gärna på press@oringen.se eller skriv in det under "övrigt" när du gör din ackreditering.
Redan nu är 10 500 deltagare anmälda och vi har en stor del av det svenska landslaget samt övrig världselit på plats och deltar på vår Elittour.
Elittouren är den tävling under O-Ringenveckan som de flesta följer som åskådare och där de allra bästa löparna gör upp om segern över fem etapper i klasserna DH21E, DH20E och DH18E:
· Etapp 1 Arena Odensjö, måndag 21 juli - Långdistans
· Etapp 2 Arena Odensjö, tisdag 22 juli - Medeldistans
· Etapp 3 Arena Rådhusparken, Jönköping, onsdag 23 juli - Sprintdistans
· Etapp 4 Arena Månsarp, fredag 25 juli - Långdistans
· Etapp 5 Arena Månsarp, lördag 26 juli – Långdistans
För de som ej deltar på Elittouren är etapp 3 en medeldistans som går torsdag 24 juli på Arena Tenhult. MTBO delar arena med orienteringslöpning måndag, fredag och lördag men har egna arenor för etapp 2 och 3. PreO har egna arenor samtliga dagar.
Din ackreditering gör du genom denna länk:
https://forms.cloud.microsoft/e/eFyUJz8a8p
Varmt välkommen till O-Ringen Jönköping i sommar!
Nyckelord
Kontakter
Anna WennertorpMarknadschefSvensk Orientering Events AB
Tel:070-952 54 78anna.wennertorp@orientering.seBilder

Länkar
Om O-Ringen
O-Ringen är världens största orienteringsäventyr och går alltid vecka 30. Arrangemanget flyttar runt i Sverige och har ett normalår ca 18 400 deltagare vilka gör ca 75 000 starter. Det är en stor familjefest med deltagarna från små barn till 100-åringar. De kommer från ett 40-tal olika länder och är allt från världselit till motionärer.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Svensk stafettsuccé – dubbla världscupsegrar8.2.2026 19:17:10 CET | Pressmeddelande
Sverige imponerade med världscupseger både i dam- och herrklassen på stafetterna i Luleå på söndagen. Först vann trion Gustav Nordström, Rasmus Wickbom och Andrei Lamov och sedan damerna med Anna Aasa, Frida Sandberg och Ella Turesson. ”Det blev check i en ruta”, säger Lamov med stort leende efter sin första seger i svensk landslagsdräkt.
Två svenska guld och ett silver på JVM/UEM-stafetterna8.2.2026 19:13:46 CET | Pressmeddelande
De svenska lagen levererade verkligen på dagens stafetter vid Junior-VM och Ungdoms-EM i skidorientering i Luleå: JVM-guld till Iris Bergkvist, Maja Lundholm och Minna Turesson. UEM-guld till Sigrid Ohlsson, Elvira Buud och Ebba Frendelius. På UEM blev det också silver till Albin Berggren Victor Osipov och Gustav Eggöy Markhester.
Tre svenska pallplatser på världscupens medeldistans7.2.2026 19:04:27 CET | Pressmeddelande
Världscupens masstart medeldistans blev en spännande historia i både dam- och herrklassen. Tre svenska åkare tog sig upp på pallen: Frida Sandberg och Ella Turesson som tvåa och trea och Andrei Lamov som tvåa. ”Jag gick för det”, säger Sandberg som spurtade in sekunden bakom vinnaren Anna Ulvensöen från Norge.
JVM-medaljer till Maja Lundholm och Minna Turesson7.2.2026 19:01:30 CET | Pressmeddelande
Andra dagen på Junior-VM och Ungdoms-EM i Luleå slutade med två svenska medaljer när medeldistans masstart stod på programmet. Maja Lundholm knep silvret en dryg halvminut före gårdagens vinnare Minna Turesson på bronsplatsen. ”Väldigt kul”, säger Maja Lundholm efter silverloppet.
Tredjeplatser för Jonatan Ståhl och Magdalena Olsson på världscupsprinten6.2.2026 19:22:34 CET | Pressmeddelande
Två tredjeplatser för Jonatan Ståhl och Magdalena Olsson var dagens bästa svenska resultat på skidorienteringsvärldscupens sprint i Luleå. Många upplevde banan som mycket svår. ”Men jag tycker jag ändå höll ihop det”, säger Ståhl efter tredjeplaten, 18 sekunder bakom vinnaren Aapo Viippola, Finland.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum