Städstrejk avblåst – nytt avtal på plats
15.6.2025 17:09:35 CEST | Almega | Pressmeddelande
Serviceföretagen inom Almega, Fastighetsanställdas förbund och SEKO har efter medling kommit överens om ett nytt kollektivavtal på avtalsområde Serviceentreprenad. Därmed avblåses den strejk som skulle brutit ut i morgon måndag.

– Det är bra att vi kunnat komma överens om en lösning som är godtagbar för både oss och våra fackliga motparter. Vi har genom förhandlingarna stått väldigt långt ifrån varandra. Diskussionerna har varit tuffa, men på arbetsgivarsidan har vi hela tiden strävat efter att komma överens, säger Serviceföretagens chef Martin Stenmo.
Huvudfrågan i förhandlingarna, och även i medlingen, har varit frågan om ersättning för mertid och hur den ska rymmas inom de ramar som arbetsmarknadens parter är överens om – det så kallade märket.
– Det är bra att Fastighets och SEKO slutligen tar sitt förnuft till fånga och blåser av en oansvarig strejk som hade fått stora konsekvenser, inte bara för branschen utan också för svensk industri, avslutar Martin Stenmo
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Svensk tillväxt kräver fler reformer13.4.2026 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
Att regeringen skiftat fokus i den ekonomiska politiken, från inflationsbekämpning till tillväxt, är positivt. Samtidigt visar vårbudgeten att politiken fortfarande domineras av kortsiktiga åtgärder.
Starkare tillväxt i tjänstesektorn men AI ersätter vissa jobb19.3.2026 06:05:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i den privata tjänstesektorn förstärks. Den snabbast växande delen av tjänstesektorn är IT och kommunikation men trots en god tillväxt blir jobben färre i sektorn. Fortsatt digitalisering och AI är en del av förklaringen.
Almega erbjuder AI-stödd rådgivning till medlemsföretagen11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Med hjälp av generativ AI blir informationen i Almegas gedigna Arbetsgivarguide nu ännu mer tillgänglig för medlemsföretagen. En ny digital arbetsgivarassistent ger snabba, träffsäkra och källförsedda svar om kollektivavtal och arbetsrätt.
Jonas Stenmo - ny vice vd för Almega13.2.2026 10:19:35 CET | Pressmeddelande
Jonas Stenmo har utsetts till vice vd för tjänstesektorns arbetsgivar- och branschorganisation Almega. Stenmo är sedan tidigare chefsjurist inom organisationen, en roll han kommer att behålla.
Almega: ”LO lever i en drömvärld"3.2.2026 14:31:04 CET | Pressmeddelande
LO:s önskemål om en kortare arbetsvecka, bibehållen lön och reallöneökningar är en utopi menar Almega, som också förklarar varför centrala förhandlingar inte är vägen framåt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum