Sjukhusen i väster

Ny MR-kamera till Kungälvs sjukhus

Dela

Sjukhusen i väster investerar nu i en ny MR-kamera på Kungälvs sjukhus.

Nya MR-kameran levereras till Kungälvs sjukhus.
Nya MR-kameran levereras till Kungälvs sjukhus. Annasara Ting

MR-kameran, som väger ca 3,7 ton, lyftes in i sjukhusbyggnaden via ett förberett hål i taket under tisdagen. Nu följer några veckor av installationsarbete innan den är redo att tas i drift i början av januari 2025.

– Vi ser fram emot att börja jobba med den nya MR-kameran. Det är en viktig investering för oss då vi vet att behovet av MR-undersökningar är stort och det kommer vara hög beläggning på kameran, säger Biljana Manasieva, enhetschef på radiologin på Sjukhusen i väster.

Den nya MR-kameran har magnetfältstyrkan 1,5 Tesla (T) och är en investering på drygt 12 miljoner kronor. Den ersätter sjukhusets tidigare kamera som togs ur drift i mitten av oktober. Den hade varit med sedan 2004 och var nu uttjänt.

I glappet innan nya kameran är installerad styrs patienterna till andra VGR-sjukhus för att få sina MR-undersökningar utförda. Sjukhusen i väster har MR-kamera på samtliga sina övriga sjukhus (Alingsås lasarett, Angereds närsjukhus och Högsbo närsjukhus). På Högsbo installerades en ny kamera med magnetfältstyrka 3T så sent som i våras.

Nya kameran på Kungälvs sjukhus har både tekniska och komfortmässiga fördelar jämfört med den tidigare kameran:

  • Den har en större öppning, vilket gör att den känns mindre klaustrofobisk för patienter att ligga i
  • Den behöver bara 7 liter helium för att hålla magneten kyld, att jämföra med föregångaren som behövde 1 500 liter. Det minskar driftskostnaden
  • Ingen ”skorsten” på taket behövs för akuttömning av helium. Istället kan heliumet expandera inne i MR-kameran i ett expansionskärl.

Kontakter

Bilder

Nya MR-kameran levereras till Kungälvs sjukhus.
Nya MR-kameran levereras till Kungälvs sjukhus.
Annasara Ting
Ladda ned bild

Om Sjukhusen i väster

Sjukhusen i väster är en förvaltning inom Västra Götalandsregionen och består av Alingsås lasarett, Angereds närsjukhus, Högsbo närsjukhus och Kungälvs sjukhus. Målet är en framtidssäkrad och tillgänglig hälso- och sjukvård för invånarna, med hög kvalitet, stor delaktighet och där olika aktörer enkelt kan samverka. Cirka 3 000 medarbetare arbetar hos oss för att ge en god och säker specialistsjukvård av högsta kvalitet.

Följ Sjukhusen i väster

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sjukhusen i väster

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye