Samhall AB

Seminarium i Almedalen: Framtidens kompetensförsörjning i handeln

Dela

Handeln står inför stora utmaningar inom kompetensförsörjning och personalomsättning. Efter en nulägesanalys från HUI Research diskuteras hur handeln bättre kan ta vara på kunskapen och kompetensen hos personer med funktionsnedsättning. Välkommen till ett seminarium i Almedalen den 25 juni med bland andra Samhalls vd Sara Revell Ford och representanter för Svensk Handel, Lidl, Adlibris och Willys.

Foto: Pär Olert

Handeln genomgår en omfattande omställning, samtidigt som branschen brottas med stora utmaningar inom bemanning och kompetensförsörjning. För att möta framtidens behov behöver handeln bättre ta vara på den kompetens som finns hos hela befolkningen.

Efter en nuläges- och framtidsanalys från HUI Research följer ett samtal mellan Samhalls vd Sara Revell Ford och representanter från Svensk Handel och ledande handelsföretag. Vilka kompetenser efterfrågas idag och imorgon? Hur kan Samhalls medarbetare bidra till handelns utveckling? Och vad krävs för att fler ska få en plats i handeln? Ett seminarium som lyfter lösningar och ökar kunskapen om handelns kompetensförsörjning.

Information
Var: Visby, Donnersgatan 1, Kårhuset Rindi
När: onsdag 25 juni, 14.00 – 15.00
Tillgänglighet: skrivtolkas, tillgång till lokalen finns utan insteg, teleslinga finns inte att tillgå

Medverkande:
Sara Revell Ford, vd, Samhall
Annica Stenström, butikschef, Willys
Filip Andersson, tidigare Samhallmedarbetare, Willys
Helena Erlingsjö, HR-direktör, Lidl
Kristiina Ajpe, PR & CSR Manager, Adlibris
Per Dalekant, arbetsrättsjurist och avtalsansvarig för Lager och E-handelsavtalet, Svensk Handel
Helene Vinberg, senior analytiker, HUI Research

För mer information, kontakta gärna press@samhall.se, 010-251 89 00

Kontakter

Samhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har över 25 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.

Följ Samhall AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Samhall AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye