Formgivaren Sven Fristedt har avlidit
Konstnären och textilformgivaren Sven Fristedt har hastigt avlidit i sitt hem i Simrishamn.
Sven Fristedt föddes i Stockholm 1940 och var en av vår tids mest produktiva och uppskattade formgivare av textil industridesign. Han gjorde sitt första mönster redan i slutet av 1950-talet och har därefter arbetat i många decennier, bland annat för Borås Wäfveri och IKEA.
Svens formspråk väcker igenkänning hos många. Hans originella och karaktäristiska mönster har prytt gardiner, soffor, dukar och påslakan i åtskilliga hem.

Kulturen i Lund har sedan 2021 haft ett nära samarbete med Sven Fristedt, som inleddes med utställningen Sven Fristedt – mästare i mönster, som öppnade på Kulturen i april 2023 och som nu turnerar runt i Sverige.
Under det senaste året har Kulturens medarbetare även arbetat med en bok om Sven Fristedts konstnärskap, som precis låg färdig för tryck när beskedet om hans död kom.
En av Kulturens medarbetare som kommit Sven Fristedt nära är intendent Anna Lindqvist, som varit huvudförfattare till boken.
– När jag nåddes av meddelandet om Svens bortgång var vi i slutskedet med boken om och med honom. Sven var djupt engagerad i bokens tillkomst in i det sista. Boken bygger på intervjuer och samtal med Sven och har ett rikt bildmaterial från hans långa konstnärskap. I april 2025, då utställningen visades på Klostret i Ystad, gjorde vi även en filmad intervju med honom, säger Anna Lindqvist.
Kulturens museichef Gustav Olsson säger:
– Vi på Kulturen är tacksamma över att vi fått lära känna Sven Fristedt, som var en mycket varm och generös människa. Sven kommer att leva vidare genom sin konst och de mycket originella ”Fristedt-mönster” – inte minst genom de exempel som finns i Kulturens samlingar.
Sven Fristedt blev 84 år gammal.
Nyckelord
Kontakter
Johan RominKommunikatör
Tel:0765-35 04 85Tel:0760-24 51 10johan.romin@kulturen.comBilder







Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Julstök med julmarknad på Kulturen i Lund23.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Den 28–30 november är det dags för Kulturens årliga tradition: Julstök med julmarknad! Det är årets största evenemang på museet.
Pressvisning av "Dräktmod – folkliga kläder från Skåne"15.9.2025 11:15:29 CEST | Pressmeddelande
Folkdräkt är hetare än på länge! Det har rapporterats om fenomenet i inslag i såväl SVT som SR, i tidningsartiklar och i sociala medier. Det ligger alltså helt rätt i tiden att Kulturen i Lund nu återinviger utställningen Dräktmod – folkliga kläder från Skåne, lördagen den 27 september. Pressvisning torsdagen den 25 september kl 10.30.
Barnens dag med fri entré 6 september1.9.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Lördagen den 6 september är det Barnens Dag på Kulturen i Lund, och museiparken förvandlas till en härlig festplats full av roliga upplevelser för hela familjen. Det är fri entré för alla hela dagen!
Hyllning till mönstermästaren Sven Fristedt – ny bok28.8.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Kulturen i Lunds utställning Sven Fristedt – mästare i mönster har nu fått en uppföljare i bokform med samma namn, utgiven av Carlssons Bokförlag. Sven Fristedt var en av vår tids mest produktiva och uppskattade svenska textilformgivare. När boken skulle gå i tryck i juni kom det tragiska beskedet att Sven hastigt hade gått bort. Nu hyllar vi hans konstnärskap genom ett evenemang kring den nyutgivna boken lördagen den 13 september.
Besöksrekord för Kulturens midsommarfirande!25.6.2025 08:01:57 CEST | Pressmeddelande
Det blev besöksrekord på midsommarfirandet på Kulturen i Lund. Sammanlagt kom 4 100 personer till Kulturen. Det är en ökning med nära 20 % jämfört med midsommarfirandet förra året. – Vår museipark var helt full med dansande och glada människor, det var jätteroligt, säger Yvonne Andersson som är chef för program och försäljning på Kulturen i Lund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum