Einar Mattssons entreprenadingenjör Niklas Svensson en av Sveriges unga byggtalanger
17.6.2025 05:45:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter
För fjärde året utser tidningen Byggindustrin 40 unga talanger ”som kommer att forma branschens framtid.” I år är Einar Mattsson-koncernens Niklas Svensson, 28 år, med på listan. Vi gratulerar och tar reda på framgångsfaktorerna.

Niklas Svensson har blivit utsedd till en av 40 unga byggtalanger i Sverige i hård konkurrens. I 2,5 år har Niklas jobbat i den privatägda fastighetskoncernens byggbolag med stora nyproduktionsprojekt, senast i Hagastadens projekt Lokstallarna med 243 bostadsrätter.
− Det känns otroligt roligt! Min förhoppning är att jag blivit nominerad för att mina kollegor har sett vad jag går för ute i projekten och hur mycket jag brinner för mitt arbete och vår bransch. Sen hoppas jag såklart att de ser mig som en uppskattad kollega och vän.
Tidningen Byggindustrin kontaktade Niklas under våren och ställde frågor kring hans karriär. De gjorde sedan ett hårt urvalsarbete baserat på ambition, bredd och kompetens.
Hur tänker du kring din yrkeskarriär framåt? Är det ”Forbes under 40”-lista som hägrar nu?
− Haha, nej jag tänkte snarare 30 under 30. Än finns tid. Jag drivs av personlig och professionell utveckling och hoppas därför att jag fortsätter utmanas genom mitt arbete. Det sägs ju att detta är möjligheternas bransch, och det är mina kollegor i branschen ett kvitto på.
Under tiden Niklas studerade jobbade han även som snickare och arbetsledare och examensjobbet prisades av Lean Forum Bygg. Efter heltidsjobbet idag så kör han ribb-båt på fritiden i skärgården och verkar ha fler timmar på dygnet än andra. Han är tydlig med framgångsfaktorerna.
− Jag försöker vara både strategisk, effektiv och välplanerad. Det är något jag har som mål att våra nyproduktionsprojekt att vara. Mycket handlar om att vara proaktiv, att ligga steget före för att kunna fatta rationella beslut.
Peter Svensson, vd för Einar Mattsson Byggnads AB, kommenterar:
− Fantastiskt roligt och bra jobbat. Jag är inte förvånad att Niklas uppmärksammas. Han har levererat ett antal förbättringsförslag och på flera andra sätt visat framfötterna hos oss. Grattis!
Nyproducerade hyresrätter
Niklas jobbar i dagsläget med kommande nyproduktions-projekt. Här får talangen användning av sina färdigheter och egenskaper i det fortsatta arbetet för Einar Mattsson-koncernen.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
”Ju mer ansvar jag tar för nya utmaningar, desto mer utvecklas jag” — fredagsporträttet med kundkoordinator Frida16.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Hon har en pigg och glad uppsyn, vår kundkoordinator Frida. Hon har växt med nya roller internt och är ett bevis på hur den familjeägda koncernen tar vara på talanger. Genom träning, hemprojekt och mysiga kvällar återhämtar sig Frida efter en fylld arbetsdag med många bollar i luften. Lär känna Frida i veckans porträtt:
"Att göra rätt investeringar i rätt ordning" — fredagsporträttet med Senad Alic9.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Senad Alic är en lång man. Lugn och trevlig. Som projektledare i Hållbarhets- och digitaliserings-teamet besitter han en bred installationserfarenhet, har ett starkt engagemang för hållbarhet och gillar utmanande samarbeten mellan olika yrkesgrupper. Han har spelat basket på hög nivå, men just nu ägnas fritiden åt barnen och familjen. Lär känna Senad mer i dagens fredagsporträtt:
“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:
Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg
Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.
Värmen ska fungera även när elen slås ut23.9.2026 09:54:07 CEST | Nyheter
I samband med den nationella Beredskapsveckan uppmärksammar vi på Einar Mattsson hur vi kan stärka vår beredskap. Vad händer till exempel med fastigheter om ett längre elavbrott inträffar mitt i vintern? I ett nytt pilotprojekt undersöker Einar Mattsson fastighetsförvaltning tillsammans med Stockholm Exergi hur värmen kan hållas igång även när den vanliga elförsörjningen inte fungerar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum