Einar Mattssons entreprenadingenjör Niklas Svensson en av Sveriges unga byggtalanger
17.6.2025 05:45:00 CEST | Einar Mattsson | Nyheter
För fjärde året utser tidningen Byggindustrin 40 unga talanger ”som kommer att forma branschens framtid.” I år är Einar Mattsson-koncernens Niklas Svensson, 28 år, med på listan. Vi gratulerar och tar reda på framgångsfaktorerna.

Niklas Svensson har blivit utsedd till en av 40 unga byggtalanger i Sverige i hård konkurrens. I 2,5 år har Niklas jobbat i den privatägda fastighetskoncernens byggbolag med stora nyproduktionsprojekt, senast i Hagastadens projekt Lokstallarna med 243 bostadsrätter.
− Det känns otroligt roligt! Min förhoppning är att jag blivit nominerad för att mina kollegor har sett vad jag går för ute i projekten och hur mycket jag brinner för mitt arbete och vår bransch. Sen hoppas jag såklart att de ser mig som en uppskattad kollega och vän.
Tidningen Byggindustrin kontaktade Niklas under våren och ställde frågor kring hans karriär. De gjorde sedan ett hårt urvalsarbete baserat på ambition, bredd och kompetens.
Hur tänker du kring din yrkeskarriär framåt? Är det ”Forbes under 40”-lista som hägrar nu?
− Haha, nej jag tänkte snarare 30 under 30. Än finns tid. Jag drivs av personlig och professionell utveckling och hoppas därför att jag fortsätter utmanas genom mitt arbete. Det sägs ju att detta är möjligheternas bransch, och det är mina kollegor i branschen ett kvitto på.
Under tiden Niklas studerade jobbade han även som snickare och arbetsledare och examensjobbet prisades av Lean Forum Bygg. Efter heltidsjobbet idag så kör han ribb-båt på fritiden i skärgården och verkar ha fler timmar på dygnet än andra. Han är tydlig med framgångsfaktorerna.
− Jag försöker vara både strategisk, effektiv och välplanerad. Det är något jag har som mål att våra nyproduktionsprojekt att vara. Mycket handlar om att vara proaktiv, att ligga steget före för att kunna fatta rationella beslut.
Peter Svensson, vd för Einar Mattsson Byggnads AB, kommenterar:
− Fantastiskt roligt och bra jobbat. Jag är inte förvånad att Niklas uppmärksammas. Han har levererat ett antal förbättringsförslag och på flera andra sätt visat framfötterna hos oss. Grattis!
Nyproducerade hyresrätter
Niklas jobbar i dagsläget med kommande nyproduktions-projekt. Här får talangen användning av sina färdigheter och egenskaper i det fortsatta arbetet för Einar Mattsson-koncernen.
Nyckelord
Kontakter
Ewelina HolmPress- och kommunikationschef (presskontakt)
Tel:0765-42 67 20ewelina.holm@einarmattsson.seLänkar
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Koncernen är bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson skänker mer byggmaterial till Ukrainas återuppbyggnad5.3.2026 05:52:00 CET | Nyheter
Einar Mattsson fortsätter stödja Ukraina. Nu skickar Einar Mattsson ytterligare en leverans med 50 hela och fullt fungerande fönster och balkongdörrar. I stället för att slänga material vi själva inte kan använda, så ser vi möjligheten att förlänga deras liv på en plats där de verkligen behövs. I Ukraina behövs material för återuppbyggnaden av både bostäder och andra byggnader som skadats i kriget.
Stort lyft för Einar Mattsson gav Kundkristall för Brandkontorets lokaluthyrning11.2.2026 05:14:00 CET | Pressmeddelande
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning tog emot Kundkristallen för sitt största lyft av serviceindex för Brandkontorets lokaler. Lokal-teamet på Einar Mattsson har haft uppdraget att hantera Brandkontorets fastigheter sedan 2017 och höjt serviceindex rejält jämfört föregående mätning. Einar Mattsson var även nominerad i två andra klasser.
AB Näckström väljer Einar Mattsson Fastighetsförvaltning26.1.2026 06:33:00 CET | Pressmeddelande
AB Näckström med Arsenalsgatan 8 och Villa Täcka udden i portföljen är nya kunder till Einar Mattsson Fastighetsförvaltning. Affären som blev klar i slutet mot 2025 omfattar den ekonomiska förvaltningen med start den 1 januari 2026.
Einar Mattsson: Tre nomineringar till AktivBo:s Kundkristall21.1.2026 06:02:00 CET | Nyheter
Årets nomineringar i kundundersökningen Aktiv Bo bygger på ett omfattande underlag med totalt 340 113 svarande. Nyligen presenterades fastighetsbolagen som har kvalificerat sig som nominerade till de prestigefyllda priserna, Kundkristallerna.
Humlegården Fastigheter och Einar Mattsson inleder samarbete i Hagastaden20.1.2026 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Humlegården och Einar Mattsson har ingått ett samverkansavtal med målsättningen att tillsammans utveckla kvarteret Ribosomen i Hagastaden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum