EM-silver till Martin Nathell
Martin Nathell slog till på EM i tjeckiska Racice. 30-åringen från Ängelholm har de senaste säsongerna paddlat sig in i den absoluta världstoppen. Nu tog han det sista steget och vann sin första individuella mästerskapsmedalj i seniorsammanhang.

Redan under torsdagens inledande försöksheat visade Martin att formen är god. Han vann och tog en direktplats till finalen.
I finalloppet som avgjordes under lördag fm ryckte Portugisen Fernando Pimenta ryckte till sig en ledning från start. Strax bakom följde Martin och Ungerns Balint Kopasz. Pimenta lyckades hålla undan hela vägen ner mot mål men en knapp sekund bakom honom utvecklades loppet till en stenhård strid där Nathell, Kopasz och hemmahoppet Josef Dostal, OS-vinnaren på distansen från 2024, låg på linje inför avslutningen. Dostal och Kopasz stod för en stark avslutning men Martin hittade krafter för att svara och lyckades knipa silvret, blott en hundradel framför Kopasz som tog bronset.
Medaljen är alltså Martin Nathells första individuella mästerskapsmedalj som senior. Han har sedan tidigare både VM-guld och VM-silver på K2 1000 m och vann även individuellt U23 VM-guld på distansen 2018. Förra året OS-debuterade han på K1 1000 m och slutade då sjua.
EM-silvret är även Sveriges första herrmedalj på distansen sedan 2009, då Anders Gustafsson tog silver.
Nu närmast väntar SM i Nyköping för både Martin Nathell och hela den övriga svenska landslagstruppen. SM-tävlingarna avgörs 6-11 juli. Favorittrycket på herrarnas K1 1000 m lär ligga på Martin Nathell.
Följ tävlingarna
EM-tävlingarna fortsätter hela lördag och söndag, och det finns fler svenskar som är klara för final redan under lördagen.
- Kl.14.46: Final K1 200 m: Julia Lagerstam
- Kl.15.45: Final K1 1000 m: Melina Andersson
- Kl.15.56: B-final K1 500 m: Martin Nathell
Officiell hemsida hittar du här.
Startlista och resultat här.
Gratis Livestream
Torsdag–fredag: Canoe Europes Youtube-kanal här.
Lördag–söndag: Olympic Channel här.
Så här tittar du på Olympic Channel:
Hitta "2025 ECA Canoe Sprint and Paracanoe European Championships" i sektionen "Live" och klicka på länken. Gratis registrering krävs och när du har slutfört registreringen kommer du att kunna titta på sändningen.
Följ gärna Sprint - Svenska Kanotförbundet och Swedish Kayak Team på sociala medier för löpande uppdateringar.
Kontakt
Petteri Pitkänen
Landslagschef Sprint & Para
petteri.pitkanen@kanot.com
+358 40 035 55 23
Kontakter
Petteri PitkänenLandslagschef Sprint & para
Tel:+358 40 035 55 23petteri.pitkanen@kanot.comOm oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
VM i Milano – här är sprinttruppen15.7.2025 11:12:31 CEST | Pressmeddelande
Efter en fantastisk start på tävlingssäsongen med flera internationella medaljer och ett härligt sprint-SM i Nyköping är det nu dags att presentera den uttagna truppen till sprint-VM i Milano, Italien 20–24 augusti.
Landslagstruppen till VM i Drakbåt uttagen!26.6.2025 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska Drakbåtlandslaget har tagit ut den landslagstrupp som ska få representera Sverige på VM 16–20 juli 2025 i Brandenburg, Tyskland. Stort grattis till uttagningen!
Ny EM-medalj till Melina Andersson – BRONS på K1 5000 m22.6.2025 17:34:38 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson visar att K1 5000 m är en distans hon behärskar med bravur när hon på söndagen säkrade sin andra medalj, och Sveriges tredje, på sprint-EM i Racice. Detta trots en incident tidigt i loppet där hon blev påkörd och hamnade ur kurs.
Ny kanotmedalj i Tjeckien - EM-silver till Melina Andersson!21.6.2025 18:00:29 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson hade en mäktig fjolårssäsong med sju mästerskapsmedaljer. När hon nu mästerskapsdebuterade för 2025 visade hon direkt att hon fortsatt är en av världens främsta. Det blev ett silver på K1 1000 m efter en väl disponerad final.
EM-truppen i sprint redo för race18.6.2025 14:07:08 CEST | Pressmeddelande
Den svenska EM-truppen är på plats i Tjeckien, redo att kämpa om medaljer när de tar sig an den europeiska sprinteliten 19–22 juni på kanotarenan i Racice.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum