ASICS lanserar sin senaste banbrytande METASPEED™-serie för löpare som söker fart och självförtroende
30.6.2025 08:00:00 CEST | ASICS Sverige | Pressmeddelande
De tre modellerna av tävlingsskor är designade för att matcha olika löpstilar och ge alla idrottare självförtroendet att jaga sina personbästa.

ASICS lanserar METASPEED™ SKY TOKYO och METASPEED™ EDGE TOKYO tillsammans med en helt ny, superlätt METASPEED™ RAY. Dessa tre produkter representerar höjdpunkten inom snabbhetsinnovation med avgörande framsteg när det gäller att minimera vikt och maximera prestanda.
Utvecklad tillsammans med våra toppidrottare och genom noggrann vetenskaplig forskning från teamet vid ASICS Institute of Sport Science, fortsätter denna nya serie att leda ASICS strävan att skapa produkter som är lämpliga för olika löpare och löpstilar inom kategorin prestationslöpning.
Genom intensiv forskning och testning är ASICS stolta över att lägga till ett nytt tillskott till vår linje av tävlingsskor, METASPEED™ RAY. Med en innovativ design väger skon endast 129 gram*, vilket placerar den bland de lättaste distanslöparskorna med kolfiberplatta som finns på marknaden idag. Detta nya superlätta alternativ i METASPEED™-serien är designat för idrottare som prioriterar en fjädrande, viktlös löpkänsla och är särskilt effektiv för de som landar på framfoten.
Namnet "Ray" är inspirerat av ljusstrålens hastighet och det japanska "Rei", som betyder "noll" för att symbolisera dess viktlöshet. Skon drar nytta av ASICS senaste vetenskapliga innovationer i sin strävan efter hastighet. Mellansulan är tillverkad av det helt nya ASICS FF LEAP™-skummet, ASICS lättaste, mjukaste och mest fjädrande skum någonsin, vilket ger en superlätt upplevelse och gör det möjligt för idrottare att ta ett kraftfullt och självsäkert språng framåt i varje steg. Dess Matryx®-ovandel består av ett lätt vävt material för att bibehålla skons lätthet samtidigt som den ger en säker fotlåsning, även när tempot ökar.
Skon har en minimal kolfiberplatta för att hjälpa till att driva löparen framåt i fotisättningsfasen utan att lägga till onödig vikt till skon. Skons energiska känsla under foten förstärks också av dess innovativa Dynamic Drop Structure, där den snabba deformationen av FF LEAP™-skummet (när foten träffar marken) skapar ett betydligt större drop än det 5 mm drop som finns i skons ursprungliga design. METASPEED™ RAY greppar också bra även på våta ytor tack vare sin ASICS GRIP-yttersula.
Den senaste kollektionen består av METASPEED™ SKY TOKYO och METASPEED™ EDGE TOKYO – våra älskade tävlingsskor i toppsegmentet som nu har blivit bättre än någonsin. Den främsta skillnaden mellan de två modellerna ligger i formen och placeringen av den kolfiberplatta som löper längs hela skon. I METASPEED™ SKY TOKYO är plattan utformad för löpare med en så kallad "stride"-stil – de som har ett långt, flytande steg och ökar farten genom att förlänga steglängden. METASPEED™ EDGE TOKYO är däremot optimerad för löpare med en "kadens"-stil – de som tar kortare steg och ökar farten genom att både öka steglängden och antalet steg per minut.
Både METASPEED™ SKY TOKYO och METASPEED™ EDGE TOKYO har en kombination av det nya FF LEAP™-skummet och det högpresterande FF TURBO™ PLUS-skummet i mellansulan, så medan skorna ger den mjukaste och mest fjädrande löpkänslan som någonsin setts i METASPEED™-serien, kommer idrottare också att dra nytta av ökad stabilitet för att ge dem självförtroendet att leverera sina topphastigheter över längre distanser. Skorna är utrustade med en förbättrad MOTION WRAP 3.0 som är lätt och andas, samtidigt som den ger ett säkert grepp om foten.
Den nya serien av METASPEED™-produkter representerar en fortsättning på ASICS unika designfilosofi som de först delade med världen vid lanseringen av de ursprungliga METASPEED™ SKY och METASPEED™ EDGE 2021. Skorna designades utifrån ASICS övertygelse att design av prestationslöparskor bör återspegla att vi inte alla springer på samma sätt – en synpunkt som ännu inte hade uppmärksammats av resten av löparkategorin.
METASPEED™ har sedan dess stöttat idrottare över hela världen när de jagar sina personbästa, vilket har placerat ASICS i centrum för elitdistanslöpningens diskussion. Tack vare dessa senaste innovationer kommer varje idrottare nu att ha chansen att uppleva nya nivåer av snabbhet och självförtroende när de strävar efter topprestanda.
ASICS ser fram emot att se de nya METASPEED™-modellerna inspirera idrottare till nya rekord vid Friidrotts-VM i Tokyo i september 2025, ett evenemang där ASICS kommer att delta som officiell partner.
ASICS-sponsrade elitlöparen Suldan Hassan, svensk rekordhållare i maraton och vinnare av Göteborgsvarvet 2025, säger:
"Att springa i METASPEED™ SKY TOKYO på Göteborgsvarvet gav mig verkligen ett lyft. Skon svarade otroligt bra i varje steg och hjälpte mig att hålla en jämn, hög fart hela vägen till mållinjen. Jag känner mig trygg med att ASICS fortsätter utveckla skor utifrån hur vi faktiskt springer – det gör att jag kan fokusera helt på loppet och prestera på topp. Att som löpare också få möjligheten att ge feedback under utvecklingen av skorna känns helt fantastiskt. Med de nya modellerna har jag och mina löparkollegor fler valmöjligheter än någonsin för att hitta den perfekta skon för varje distans och tävling."
Shuhei Takemura, projektledare för METASPEED™-seriens produktutveckling på ASICS, säger: "Det är ett fantastiskt ögonblick att kunna dela de senaste ASICS METASPEED™-modellerna med världen. Denna kollektion av skor är innovativt designad för att matcha olika löpstilar och preferenser för att ge alla idrottare komfort och självförtroende att hitta sin hastighet.
"Dessutom är vi ödmjuka över att denna produktserie kommer att bära namnet av ASICS hemstad Tokyo, en stad som har ett otroligt idrottsarv och kommer att välkomna fans från hela världen till Friidrotts-VM 2025 senare i år."
För att få veta mer om METASPEED™ RAY, METASPEED™ SKY TOKYO och METASPEED™ EDGE TOKYO och andra ASICS-produkter, besök asics.com.
NOTERING TILL REDAKTÖRER
*Baserat på herrstorlek US 9.
Nyckelord
Kontakter
Angelica LarssonPR ASICS Sverige
Tel:+46 (0)70-580 39 31angelica.larsson@fuzepr.seBilder
Dokument
ASICS
Anima Sana in Corpore Sano betyder "en sund själ i en sund kropp". Det är en gammal latinsk fras som ASICS namn härstammar från och den grundläggande plattform som varumärket bygger på. Företaget grundades 1949 av Kihachiro Onitsuka och är idag ledande inom design, utveckling och tillverkning av löparskor, såväl som sportkläder, utrustning och tillbehör. För mer information, besök www.asics.com/se.
Följ ASICS Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ASICS Sverige
ASICS EMEA reports hightest-ever revenue in 202513.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
ASICS EMEA reports profitable growth across all catagories and all channels in EMEA.
Nu öppnar ansökan till ASICS FrontRunner12.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Mellan den 12 januari och 18 januari kan personer med passion för löpning ansöka om att bli medlem i det globala löparcommunityt ASICS FrontRunner. Det som krävs är ett brinnande intresse för både kropp och sinne samt viljan att inspirera till rörelse.
ASICS tar plats på CDP:s A-lista för klimatförändringar – för andra året i rad17.12.2025 16:41:59 CET | Pressmeddelande
ASICS meddelar att företaget för andra året i rad har tilldelats det högsta betyget, A, inom kategorin klimatförändringar av den internationella ideella organisationen CDP*.
KARL OTTFALK SIGNAD FÖR ASICS – GÅR FÖR MEDALJ PÅ TERRÄNG-EM12.12.2025 10:15:00 CET | Pressmeddelande
ASICS är stolta över det nya samarbetet med en av Sveriges mest lovande löpare, Karl Ottfalk. Efter silver i U20-EM, vinst i terräng-SM är siktet inställt på terräng-EM i Portugal.
Mer komfort, mindre vikt: ASICS lanserar nya GEL-NIMBUS™ 281.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
ASICS introducerar nu nästa version av GEL-NIMBUS™, en lättare modell med över 20 grams viktbesparing och noggrant genomförda designuppdateringar. GEL-NIMBUS™ 28 höjer komforten samtidigt som den välkända, mjuka dämpningen består.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum






