Riksåklagaren överklagar två ärenden om kvarstad till HD
17.6.2025 15:29:21 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat två hovrättsbeslut om kvarstad, för att säkerställa att skadestånd kan betalas ut till brottsoffren vid eventuellt fällande domar.
Frågan som riksåklagaren vill att Högsta domstolen ska pröva är densamma i båda målen, nämligen vilka omständigheter som behöver beaktas för att man ska ha skäl att tro att den misstänkta personen kommer att låta bli att betala skadestånd som kan komma att dömas ut.
I båda målen är personerna häktade på sannolika skäl misstänkt för allvarliga brott. I båda fallen har personerna också vissa tillgångar. Hovrätterna har dock avslagit åklagarnas kvarstadsyrkanden för att man, på olika grunder och utifrån olika förutsättningar, gjort bedömningen att det inte finns risk för att den misstänkta personen skulle undanhålla tillgångarna.
Enligt riksåklagaren är rättsläget oklart, vilket motiverar att Högsta domstolen bör ta upp frågan. De avgöranden som finns från HD om kvarstad är gamla och få avser brottmål.
– Det är viktigt att reglerna om kvarstad används, inte minst så att brottsoffer faktiskt får de skadestånd som domstolar har dömt ut. Det behövs vägledning om förutsättningarna för tillämpningen av kvarstadsreglerna i dessa situationer, säger vice riksåklagare Eva Thunegard.
Kontakt
Byråchef My Hedström, 010-562 50 27.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Lägesrapport i ärende om oljeutsläpp3.4.2026 16:37:14 CEST | Pressmeddelande
Förundersökningen om ett misstänkt oljeutsläpp från ett fartyg utanför Ystad pågår. Två personer ur besättningen har förhörts och delgivits misstanke om brott. De är inte anhållna.
Åklagaren överklagar inte dom i djurplågeriärende på Öland2.4.2026 08:00:16 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har beslutat att inte överklaga Kalmar tingsrätts dom från den 11 mars i år, där en tilltalad dömdes för två fall av grovt djurplågeri och en tilltalad friades från brott.
Uppdaterat - Hovrättsdom i ärende om mord m.m. i Stockholm31.3.2026 14:58:28 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april kl. 14 meddelar Svea hovrätt dom i ett mål om mord på en 16-årig pojke och tre fall av försök till mord/framkallande av fara för annan i Fruängen den 2 mars 2025 samt förberedelse till mord den 27–28 februari samma år i bl.a. Rinkeby. Pressmeddelandet har uppdaterats med tid för dom och åklagarens tillgänglighet.
En man häktad misstänkt för mord i Tyresö31.3.2026 14:39:24 CEST | Pressmeddelande
Nacka tingsrätt beslutade i dag att häkta en man i 20-årsåldern på sannolika skäl misstänkt för mord på en man som sköts ombord på en buss i Tyresö den 25 mars.
Uppdaterat - En person begärd häktad för mord i Tyresö31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En man i 20-årsåldern har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för mord på en man som sköts ombord på en buss i Tyresö den 25 mars. Mannen förnekar brott. Pressmeddelandet uppdaterat med mannens inställning och tid för häktningsförhandling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum