Framträdande verksamhet på Uddevalla sjukhus - nu med förbättrad arbetsmiljö
En av Sveriges största verksamheter för ögonsjukvård finns i NU-sjukvården, på Uddevalla sjukhus. Här tas cirka 40 000 patienter emot varje år.

Under sommaren har operationslokalerna för ögonsjukvård på Uddevalla sjukhus renoverats för att förbättra arbetsmiljön. I augusti invigdes de nyrenoverade lokalerna, där taket har höjts för att den moderna utrustningen ska få plats.
– Under operationerna använder vi takhängda mikroskop vilka kräver en viss takhöjd. Nu slipper vi slå i huvudena i dessa! säger Annika Skarstedt, teamledare på ögonoperation.
– Det ser inte mycket ut för världen, men för oss gör det stor skillnad. Framför allt är det en förbättring för undersköterskorna som rör sig mycket i rummet under operationen.
40000 patienter per år
Inom ögonsjukvården finns fem processer: operation, glaukom, retina, allmän/akutsjukvård samt barn/ortoptik. Den vanligaste operationen är kataraktoperation, alltså operation av grå starr. 3000 kataraktoperationer görs varje år på Uddevalla sjukhus.
– Vi har väldigt stora flöden av patienter med många korta besök. En gråstarrsoperation tar 10-15 minuter. Cirka 40 000 patienter besöker oss varje år på mottagningen eller på operation. Det gör oss till den verksamheten, efter akutmottagningen, som tar emot flest patienter i NU-sjukvården, sägerMarina Flingmark,vårdenhetschef.
Bassel Qaddoura, ögonspecialist och Annika Skarstedt, teamledare på ögonoperation, står i en av de nyrenoverade operationslokalerna.
Vann Kvalitetspriset 2017
Ögonverksamheten på Uddevalla sjukhus vann år 2017 NU-sjukvårdens Kvalitetspris för sitt arbete med behandling av gula fläcken. Genom att patienter med den kroniska sjukdomen regelbundet får injektioner lyckas man undvika att patienterna förlorar synen.
– Även om det gått några år så är vi fortfarande väldigt stolta över utmärkelsen! Sedan vi fick Kvalitetspriset har arbetssätten förbättrats ytterligare kring gula fläcken. Forskningen går hela tiden framåt och det händer mycket inom vårt område. Diagnostiken inom ögon har exploderat, säger Marina Flingmark.
– När vi började jobba här på ögon användes diabilder och det kunde det ta tre veckor att få tillbaka en bild! Nu sköts allt digitalt. Nästa steg är att se hur vi kan använda oss av AI.
Fakta NU-sjukvårdens Kvalitetspris
Sedan 2016, med undantag för några år under pandemin, arrangerar NU-sjukvården varje år Kvalitetsdagen för att sätta fokus på förbättringar för patientnyttan som genomförs av sjukhusets verksamheter och enheter. I år sker Kvalitetsdagen den 15 november. Under Kvalitetsdagen delas NU-sjukvårdens Kvalitetspris ut.
Bilder

Om NU-sjukvården
NU-sjukvården är ett Sveriges största länssjukhus. Sjukhuset ingår i Västra Götalandsregionen, och består av NÄL, Norra Älvsborgs Länssjukhus, i Trollhättan och Uddevalla sjukhus. NU-sjukvården erbjuder också vård på Brinkåsens vuxenpsykiatriska anläggning i Vänersborg och ett stort antal specialistmottagningar i närområdet.
Följ NU-sjukvården
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från NU-sjukvården
Nytt system driftsatt inom intensivvården och neonatal9.12.2025 08:28:28 CET | Pressmeddelande
Det nya systemet CHA (Centricity High Acuity) är nu driftsatt i NU-sjukvården på intensivvårdsavdelningen och neonatalavdelningen. Systemet kopplar automatiskt ihop medicintekniska produkter med den digitala dokumentationen.
Kvalitetsdagen 2025 i ny utformning: Grattis till vinnarna – och patienterna!28.11.2025 16:51:02 CET | Pressmeddelande
Små barn med språkstörning får snabbare och mer effektiv hjälp. Yrselpatienter kan slippa onödiga undersökningar och få korrekt diagnos tidigare. Och vid glaukom vet ögonläkare nu vilken laserbehandling som kan ge bäst och längst effekt. Det är den skillnad som vinnarna på Kvalitetsdagen 2025 gör för NU-sjukvårdens patienter – och deras arbetssätt sprids nu till andra vårdaktörer.
NU-sjukvårdens styrelse 26 november: Förvaltningsplan och detaljbudget 202626.11.2025 16:07:00 CET | Pressmeddelande
Vid årets sista sammanträde godkände styrelsen sjukhusets förvaltningsplan och detaljbudget för 2026. Beslutet sätter ramarna för hur NU-sjukvården ska möta ett fortsatt högt vårdbehov, samtidigt som verksamheten ska stärka tillgängligheten ytterligare och nå en ekonomi i balans.
Orange Day uppmärksammas i NU-sjukvården25.11.2025 13:31:16 CET | Pressmeddelande
I dag den 25 november uppmärksammas Orange Day, FN:s internationella dag för att stoppa våld mot kvinnor. Under det senaste året har våldet ökat, och var tredje kvinna i världen utsätts för våld i nära relation.
Ungdomsrådet ger sjukhuset nya perspektiv20.11.2025 08:17:36 CET | Pressmeddelande
Sedan i våras har NU-sjukvården ett ungdomsråd bestående av tio engagerade ungdomar mellan 13 och 18 år, alla med erfarenhet av sjukhusvård. Rådet träffas för att diskutera vad som fungerar bra och vad som kan bli bättre på sjukhuset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum