Viktigt att söka vård på rätt ställe
3.6.2024 10:22:00 CEST | NU-sjukvården | Pressmeddelande
Sommaren är här vilket innebär att cirka 150 000 sommargäster och turister söker sig till NU-sjukvårdens upptagningsområde. Sjukhuset är öppet dygnet runt för den som råkar ut för plötslig svår sjukdom eller ett allvarligt olycksfall. Som patient kan du känna dig trygg i att bli väl omhändertagen hos oss, och vi ber nu om hjälp med att söka vård på rätt ställe.

Varje sommar ökar trycket på NU-sjukvårdens akutmottagning, medan andra sjukhus ser en minskning av inflödet.Samtidigt ska NU-sjukvårdens fantastiska medarbetare få sin välbehövliga och välförtjänta semester.
När patienter söker vård på rätt ställe innebär det att akutmottagningen snabbt kan ta hand om de svårast sjuka, medan patienter med enklare åkommor får lika bra hjälp på en vård- eller jourcentral.
Sök vård på rätt ställe
Att söka vård på rätt ställe blir nu extra viktigt för att minska inflödet av patienter till sjukhuset. Mie Jidetoft är läkarchef på akutmottagningen på NÄL i Trollhättan.
− Akutmottagningen är till för dig som är i akut behov av vård, exempelvis vid akut bröstsmärta, svåra andningsbesvär och trafikolyckor. Patienter som har livshotande sjukdom eller skada prioriteras först och får hjälp snabbt, säger Mie Jidetoft.
Mie Jidetoft, läkarchef akutmottagningen NU-sjukvården
1177, vårdcentral och jourcentral
Vid lindrigare besvär, skador eller sjukdomstillstånd får du bäst hjälp via vårdcentral eller jourcentral. Är du är osäker, ring 1177.
− Om du vrickat foten, skurit dig eller fått en allergisk reaktion får du bäst hjälp på en vårdcentral eller jourcentral. På akutmottagningen finns risk att väntetiderna blir långa då vi alltid prioriterar dem som är i störst behov av akut vård. De som är svårast sjuka får alltid hjälp först, säger Mie Jidetoft.
Kontakt
NU-sjukvårdens sjukhusdirektör:Björn Järbur, 072-230 74 68
Inom kort kommer NU-sjukvården, kommun och primärvård bjuda in till en gemensam presskonferens om sommaren, mer information kommer.
Bilder
Om NU-sjukvården
NU-sjukvården är ett Sveriges största länssjukhus. Sjukhuset ingår i Västra Götalandsregionen, och består av NÄL, Norra Älvsborgs Länssjukhus, i Trollhättan och Uddevalla sjukhus. NU-sjukvården erbjuder också vård på Brinkåsens vuxenpsykiatriska anläggning i Vänersborg och ett stort antal specialistmottagningar i närområdet.
Följ NU-sjukvården
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från NU-sjukvården
Ansträngt vårdplatsläge med pågående smittspårning och säsongsinfektioner16.2.2026 16:51:30 CET | Pressmeddelande
NU-sjukvården befinner sig i ett mycket ansträngt läge med hög vårdplatsbeläggning. Samtidigt pågår smittspårning efter fall av VRE, parallellt med ökad förekomst av säsongsinfektioner som influensa och vinterkräksjuka. Omfattande åtgärder vidtas för att begränsa smitta och samtidigt upprätthålla en trygg och säker vård.
Övningsrond stärker framtidens teamarbete för läkar- och sjuksköterskestudenter11.2.2026 13:37:49 CET | Pressmeddelande
På infektionskliniken i NU-sjukvården får läkar- och sjuksköterskestudenter tidig träning i rondarbete. Genom simulerade sittronder får de prova på ledarskap, samarbete över professionsgränser och kliniskt beslutsfattande – i en trygg och lärorik miljö.
NU-sjukvårdens styrelse 4 februari: Årsredovisningen 2025 och heldygnsvård BUP4.2.2026 16:12:13 CET | Pressmeddelande
Vid årets första möte fastställde styrelsen för NU-sjukvården årsredovisningen för 2025. Resultatet visar på en ekonomi som fortfarande är under press, men där arbetet med verksamhet i balans fortsätter. Styrelsen tog också ställning till inriktningen för heldygnsvård inom barn- och ungdomspsykiatrin.
NU-sjukvården satsar på drönartransporter – förstudie får medel från Innovationsfonden20.1.2026 09:03:44 CET | Pressmeddelande
Skicka laboratorieprover med drönare mellan Uddevalla sjukhus och NÄL? En förstudie om detta har nu beviljats medel från Innovationsfonden.
NU-sjukvården åter i normalläge9.1.2026 16:46:28 CET | Pressmeddelande
(Uppdaterad version) Kl. 16.20 idag, den 9 januari, lämnade NU-sjukvården det stabsläge som inleddes dagen före nyårsafton. – Vi har nu en bättre tillgång till vårdplatser, efter ett intensivt arbete för att patienterna inte ska bli kvar på sjukhuset längre än de behöver, och det gör att vi kan lämna stabsläget. Men läget riskerar fortfarande att bli ansträngt de kommande veckorna, säger sjukhusdirektör Björn Järbur.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

