Regionhälsan

Utökade hembesök hos barnfamiljer – nu presenteras forskningsresultaten

Dela

Föräldrar i prioriterade områden i Göteborg som fått sitt första barn i Sverige har sedan 2018 fått möjligheten till hembesök från personal från barnhälsovården och socialtjänsten i Göteborgs Stad. Nu presenteras resultatet av den vetenskapliga utvärderingen om satsningen.

Familjer i prioriterade områden i Göteborg som fått sitt första barn i Sverige har sedan 2018 fått möjligheten till hembesök av tvärprofessionella team med barnhälsovårdssjuksköterska och föräldrastödjare från den förebyggande socialtjänsten i Göteborgs Stad.

Programmets syfte är att stärka föräldrar när de får sitt första barn. Genom att föräldrar får en ökad tillit till sin egen föräldraförmåga skapas förutsättningar för barns möjlighet till en god start i livet.

– Hembesöken ger även personalen en god möjlighet att öka familjers delaktighet i samhället genom att informera och hänvisa till exempelvis öppen förskola, bibliotek och föräldragrupper, och tidigt erbjuda extra stöd till de familjer som behöver det, säger Ann Jansson, verksamhetsutvecklare inom central barnhälsovård, Västra Götalandsregionen.

Bakom projektet står Utvecklingscentrum för barns psykiska hälsa Västra Götalandsregionen, Central barnhälsovård Västra Götalandsregionen och Göteborgs stad. Arbetet riktas mot särskilt utsatta områden i Göteborg. I dag är arbetet i gång i Opaltorget/Tynnered, Angered Centrum, Hjällbo, Lövgärdet och Gårdsten. Hittills har det gjorts cirka 2 700 hembesök i 600 familjer.

Positiva resultat

I samband med projektstart av utökade hembesök avsattes medel för att vetenskapligt följa upp satsningen. Forskarna Lisbeth Lindahl från Forskning och Utveckling i väst/Göteborgsregionen och Elin Alfredsson Göteborgs universitet har följt satsningen ur tre perspektiv; föräldraperspektivet, personalperspektivet och effekter för barn och familjer i drygt 4 år.

Forskningen visar bland annat att över 80 procent av föräldrarna tycker att stödet de fått vid utökade hembesök har varit mycket bra. Över 75 procent av föräldrarna anser att de fått råd om sitt barn.

– I intervjuer med föräldrarna framkommer det att de har fått hjälp med hur de kan hantera både små och stora problem, samt fått råd om sådant som är värt att tänka på kring barnets näring, stimulans, säkerhet med mer, säger Ann Jansson.

Det finns också tendenser till att barnen som deltagit i utökade hembesök helammas mer vid 4 månaders ålder och att de har en stärkt språkutveckling vid 2,5 års ålder jämfört med en kontrollgrupp.

Vill du veta mer?

På vgregion.se finns samlad information om utökade hembesök och vetenskapliga resultat av satsningen.

Utökade hembesök(vgregion.se)

Fler resultat från utvärderingen kommer att presenteras på en konferens som hålls den 26 maj.

Inbjudan_konferens Utökade hembesök.pdf (vgregion.se)

Kontaktperson:
Ann Jansson, Verksamhetsutvecklare Central barnhälsovård
ann.e.jansson@vgregion.se
076-760 66 90

Kontakter

Om Regionhälsan

Regionhälsan arbetar med regiongemensamma vårdverksamheter, hälsofrämjande nära vård, vårdgivarstöd och med forskning, utbildning och kunskapsstöd. Regionhälsan bildades den 1 januari 2019 och har 1 858 medarbetare på fler än 150 platser i hela Västra Götaland. Ett urval av Regionhälsans verksamheter: Barnmorskemottagningar, Ungdomsmottagningar, Gynekologiska mottagningar, Barn- och ungdomsmedicinska mottagningar, Sjukvårdsrådgivning 1177 Vårdguiden på telefon, Forskning- och utveckling, Kunskapscentrum, Smittskydd VGR, Sjukhusapoteket VGR, Sjukvårdens larmcentral VGR.

Följ Regionhälsan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Regionhälsan

Forskning pekar på mer stöd till kvinnor efter förlossning11.3.2024 10:56:00 CET | Pressmeddelande

Efter förlossning upplever upp till en tredjedel av kvinnorna utmaningar som urininkontinens, vaginal tyngdkänsla och bäckensmärta under de första månaderna. Dessa besvär kan hindra dem från att delta i önskade aktiviteter, såsom fysisk träning. Många känner sig oförberedda och önskar mer stöd för sin återhämtning. Detta framgår av en avhandling av Sabine Vesting, doktorand vid Göteborgs universitet och fysioterapeut vid Närhälsan Gibraltar rehabmottagning.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye