Nedsatt psykiskt välbefinnande i kombination med en känsla av att man inte själv kan påverka sin hälsa verkar ha samband med hög insulinresistens
21.6.2022 13:23:00 CEST | Regionhälsan | Pressmeddelande
Det visar en avhandling vid Göteborgs Universitet. Avhandlingen visar också att internetbaserad Kognitiv beteendeterapi (iKBT) är ett bra behandlingsalternativ som kan användas för patienter i primärvården med samma effekt som sedvanlig behandling.
”Resultaten är viktiga för att planera preventionsarbete för att minska risken för att utveckla typ 2 diabetes hos individer med lågt psykiskt välbefinnande”, säger Maria Eriksson, legitimerad psykolog och doktorand inom samhällsmedicin och folkhälsa vid Sahlgrenska Akademin, Göteborgs Universitet.
Tilltro till att kunna påverka sin hälsa
En befolkningsstudie i Vara och Skövde bestående av 2816 män och kvinnor användes för att besvara frågan om eventuellt samband mellan upplevelse av att kunna påverka sin egen hälsa (internt hälsorelaterat kontroll-locus), psykiskt välbefinnande och kroppens förmåga att reglera blodsocker.
”Kombinationen lågt internt hälsorelaterat kontroll-locus och lågt psykiskt välbefinnande var starkt associerad med insulinresistens. Sambandet fanns kvar när vi kontrollerade för faktorer som kan påverka resultatet såsom till exempel fysisk aktivitet och BMI”, säger Maria.
Internetbaserad KBT
I avhandlingen undersöktes också effekter av iKBT som behandling av depression i primärvården i en randomiserad kontrollerad studie med 90 patienter som fick antingen iKBT eller sedvanlig behandling. Behandling med internetbaserad KBT visades vara lika effektiv som sedvanlig behandling i primärvården, både vid avslutad behandling och efter ett år.
Tillgänglighet och helhetssyn
Avhandlingen visar på möjligheter att göra psykologisk behandling mer tillgänglig samt på vikten av en helhetssyn på människan i mötet med patienter som riskerar att utveckla typ 2 diabetes, avslutar Maria.
Avhandlingen försvarades fredagen den 6 maj 2022, klockan 13.00 i hörsal 2118, Hälsovetarbacken vid Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet.
Länk till avhandlingen: Health locus of control, depressive symptoms, and insulin resistance. Implications for treatment and prevention in general population and primary care (gu.se)
Kontakt:
Maria Eriksson, maria.c.m.eriksson@gu.se
Anställd på Capio Vårdcentral Hovås
Har fått ekonomiskt stöd från primärvården Göteborg och Södra Bohuslän, och regionala medel via handledare.
Huvudhandledare: Bledar Daka, bledar.daka@allmed.gu.se
Kontakter
Jonna AnderssonKommunikatör
Tel:0722023564jonna.andersson@vgregion.seOm Regionhälsan
Regionhälsan arbetar med regiongemensamma vårdverksamheter, hälsofrämjande nära vård, vårdgivarstöd och med forskning, utbildning och kunskapsstöd. Regionhälsan bildades den 1 januari 2019 och har 1 858 medarbetare på fler än 150 platser i hela Västra Götaland. Ett urval av Regionhälsans verksamheter: Barnmorskemottagningar, Ungdomsmottagningar, Gynekologiska mottagningar, Barn- och ungdomsmedicinska mottagningar, Sjukvårdsrådgivning 1177 Vårdguiden på telefon, Forskning- och utveckling, Kunskapscentrum, Smittskydd VGR, Sjukhusapoteket VGR, Sjukvårdens larmcentral VGR.
Följ Regionhälsan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Regionhälsan
Minskade vårdköer efter initiativärende10.2.2026 12:20:10 CET | Pressmeddelande
Regionhälsan redovisar förbättrad tillgänglighet och kortare vårdköer i flera verksamheter under 2025. Vid sitt senaste sammanträde godkände styrelsen slutrapporten för initiativärendet ”Minska köer och förbättra tillgängligheten”.
Lidköping får logopedimottagning för barn och unga20.1.2026 15:55:21 CET | Pressmeddelande
Regionhälsan har sedan tidigare beslut från operativa hälso- och sjukvårdsnämnden i uppdrag att starta logopedimottagning barn och unga på primärvårdsnivå i Västra Götalandsregionen. Nu är de fyra geografiska platserna för mottagningarna klara, vilket innebär att även Lidköping blir en utbudspunkt, tillsammans med Göteborg, Borås och Trollhättan som tidigare beslutats. Logopedimottagning på specialistnivå finns fortsatt kvar.
Barn- och ungdomsmedicinska mottagningar slås ihop15.12.2025 06:22:35 CET | Pressmeddelande
Barn- och ungdomsmedicinska mottagningarna Ulricehamn och Viskan slås ihop för ökad tillgänglighet och samlad kompetens.
Sjuka som inte klarar arbeta fortsätter att falla mellan stolarna18.3.2025 15:23:00 CET | Pressmeddelande
Trots tidigare försök att förbättra sjukskrivnings- och rehabiliteringsprocessen kvarstår både utmaningar och outnyttjade möjligheter konstaterar en ny avhandling.
Nu kan unga chatta med Ungdomsmottagningen3.2.2025 10:12:00 CET | Pressmeddelande
Sedan 13 januari kan unga chatta med ungdomsmottagningarna i Västra Götalandsregionen via Ungdomsmottagningen online. Målet är att göra det enklare för fler ungdomar att få hjälp och att man ska nå nya målgrupper.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum