Kulturförvaltningen VGR

Dokumentärfilmpremiär med körsång, varvshistoria och VR

Dela

Förra sommaren skapade 400 körsångare en konsertversion av Stings musikal “The Last Ship”. Nu är det premiär för en dokumentärfilm om projektet, där både sångtexter och körmedlemmar berättar levande varvshistoria. På Lindholmens kulturdag den 7 september kan du se filmen – och uppleva varvsmiljön genom VR-glasögon.

Stings musikal The Last Ship handlarom vad som händer med en stad när en hel varvsindustri läggs ner. I samband med Göteborgs Jubileumsfestival 2023 uppfördes den som konsertversion,med en jättekör från Västra Götaland tillsammans med musikalartister, musiker och berättare.

– Flera av körsångarna som var med har nära koppling till Göteborgs varvshistoria, något som kändes viktigt att fånga upp. Vi kom tidigt i kontakt med filmaren Jonas Myrstrand/Studio Jox och hans VR-projekt om Göteborgs varvshistoria, och det kändes givet att starta ett samarbete, där han även skulle följa projektet dokumentärt, säger Marit Zetterström på Körcentrum Väst som drivit musikalprojektet.

Den 7 september visas den 30 minuter långa dokumentären Last Ship & Gbg Tidevarv i VR på Aftonstjärnan. Filmen följerrepetitionsarbetet, och innehåller också anekdoter och minnen från västsvensk varvshistoria.

Jonas Myrstrand/Studio Jox har skapat VR-plattformen Gbg Tidevarv. Filmen dokumenterar också detta arbete, där man med hjälp av modernteknik kanuppleva varvshistorien genom virtual reality. Efter filmvisningen, i foajén, finns möjlighet att kliva in i Göteborgs varvsmiljö med hjälp av VR-glasögon.

Lindholmens kulturdag 2024arrangeras på initiativ av Aftonstjärnans kulturförening. Hela programmet är gratis.

Dokumentärfilmen är gjord avStudio Jox i samverkan med Körcentrum Väst, med stöd av Göteborgs Stad Kultur. VR-projektet Gbg Tidevarv har skett i samarbete med Varvshistoriska föreningen i Göteborg med stöd av Västra Götalandsregionens kulturnämnd och Film & TV Lindholmen.

Kontakt
Vill du i egenskap av journalist komma i kontakt med någon av körsångarna som var med i projektet, och som medverkat i dokumentärfilmen? Kontakta
Marit Zetterström, Körcentrum Väst, Kulturförvaltningen i Västra Götalandsregionen

marit.zetterstrom@vgregion.se
+46 (0)70020 67 35

Kontakter

Bilder

Om Västra Götalandsregionen

Kulturförvaltningen arbetar för ett fritt, rikt och starkt kulturliv i hela Västra Götaland. Läs mer på vgregion.se/kulturforvaltningen

Följ Kulturförvaltningen VGR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kulturförvaltningen VGR

Unga vävare visar verk i Landvetter och Borås5.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Nu kommer vandringsutställningen UNG VÄV till Västra Götaland, med vävda verk från Övre Soppero i norr till Malmö i söder. Här ser du allt från bohuslänsk finnväv till tuskaft i porslinslera. Kulturförvaltningen i Västra Götalandsregionen projektleder utställningen, som lyfter unga vävare som finns, men inte alltid syns. 15 november öppnar den på Landvetters kulturhus, 16 december kommer den till Textilmuseet i Borås.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye