Forskning och innovation i framtidens EU-budget
Hur ska EU:s kommande budget utformas för att stärka Europas konkurrenskraft? Det är en av vårens mest diskuterade frågor i Bryssel och kretsar i stor del kring nästa generations forsknings-, innovations- och industripolitik. I vår paviljong på Strandvägen, plats 521 i Visby, diskuterar vi idag detta och många andra ämnen tillsammans med EU-kommissionens representation i Sverige. Välkommen!
En av de största utmaningarna för Europas konkurrenskraft är innovationsgapet – att ny kunskap inte bara behöver skapas, utan också omsättas i industriell tillväxt och teknologiskt ledarskap.
För att Europa ska kunna hävda sig globalt krävs en politik som inte bara främjar forskning och innovation, utan också skapar rätt förutsättningar för uppskalning och industriell utveckling. Som en av världens mest innovativa nationer har Sverige en central roll att spela. Med pågående förhandlingar om EU:s långtidsbudget (MFF), en växande debatt om en ny konkurrenskraftsfond och avgörande beslut om forsknings- och innovationsprogramen, har ”Sverige AB” goda möjligheter att ta ledartröjan och bidra med viktiga insikter i utformningen av framtidens EU-politik.
Välkommen till Europahuset i Almedalen idag kl. 10.00. Strandvägen, plats 521 i Visby.
Kontakter
Olivia GovikPressansvarig, Europaparlamentets kontor i Sverige
Tel:08-56244474Tel:0765-870143oliviamaria.govik@europarl.europa.euTherese DomischPressansvarig, Europaparlamentets kontor i Sverige
Tel:0709-989 606therese.domisch@ep.europa.euOm oss
Europaparlamentet är EU:s enda direktvalda institution och stiftar EU-lagar tillsammans med ministerrådet. Europaparlamentets presstjänst levererar fullständig och opartisk information till media och svarar på pressfrågor om Europaparlamentets dagliga verksamhet samt hjälper Europaparlamentariker i deras kommunikationsverksamhet.
Följ Europaparlamentet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Europaparlamentet
Time for Europe to take responsibility for its security - Metsola at EUCO18.12.2025 14:20:16 CET | Pressmeddelande
President Metsola said that should a decision on the reparations loan for Ukraine be taken, Parliament will use the urgent procedure and vote on it in January.
”My Voice, My Choice”: Parlamentet stöder medborgarinitiativ om tillgänglig abort17.12.2025 13:06:24 CET | Pressmeddelande
På onsdagen godkände Europaparlamentet ett europeiskt medborgarinitiativ för att förbättra tillgången till abortvård för kvinnor i Europa genom en frivillig finansiell solidaritetsmekanism.
EU fasar ut rysk gasimport17.12.2025 12:51:06 CET | Pressmeddelande
Den nya lagen som antogs på onsdagen hindrar Ryssland från att utnyttja EU:s energitrygghet som ett vapen.
Enklare regler för hållbarhetsrapporter och tillbörlig aktsamhet för företag16.12.2025 14:09:42 CET | Pressmeddelande
Hållbarhetsredovisning ska krävas av företag med över 1 000 anställda och en årlig nettoomsättning på över 450 miljoner euro Mindre företag med färre än 1 000 anställda ska skyddas från att redovisningsplikten flyttas över på dem Bara stora företag med fler än 5 000 anställda och en årlig nettoomsättning på över 1,5 miljarder euro måste iaktta tillbörlig aktsamhet Reglerna för tillbörlig aktsamhet ska börja gälla i juli 2029
EU-stöd på 8,5 miljoner euro till uppsagda Northvolt-anställda i Sverige16.12.2025 13:55:16 CET | Pressmeddelande
Det ekonomiska stödet syftar till att hjälpa uppsagda Northvolt-anställda med att hitta tillbaka till arbetsmarknaden efter företagets konkurs.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum