Engla Nilsson högt över 1.94 – "Nästan chockad!"
Engla Nilssons galna 2025 bara fortsätter. Under lördagen vann hon höjdtävlingen på Atletica Geneve och förbättrade återigen sitt personliga rekord. Med 1.94 är 20-åringen nu delad sexa genom tiderna i Sverige. "Hoppet på 94 kändes jättebra! Jag var nästan chockad över att jag var så högt över ribban", jublar Engla.
Ingenting kan stoppa Örgrytes Engla Nilsson detta år! Ifjol hade hon ett utepers på 1.86. Sedan kom det stora genombrottet med 1.92 och en bronsmedalj på inomhus-EM i Apeldoorn.
Och under utomhussäsongen fortsätter sagan för Engla som den 1 juni klarade 1.93 i polska Opole och nu flög över 1.94 i Genève.
- Det känns superbra, verkligen! Jag höll först på att riva ut mig på 1.91, men sedan tog jag det med jättemycket luft, och sedan kom 1.94 i andra försöket, berättar en sprudlande glad Engla.
Hur var 1.94-hoppet då?
- Det kändes jättebra! Jag var nästan chockad över att jag var så högt över ribban. En otrolig känsla att klara och skönt också att jag har blivit så säker över 1.90.
Kände du redan före tävlingen att det skulle bli högt idag?
- Ja! På inhoppningen sa Per (Tedenrud, tränaren) bara: "Engla, det ser ut som att du hoppar 2 meter. Du kan hoppa 2 meter i dag". Och jag bara "okeeej!" och då började jag tror på det, och sedan gick det bra.
Hur högt över 1.94 var du?
- Jag vet inte säkert, men det kändes som att det var ganska mycket, fem centimeter kanske. Det var högt över i alla fall.
Hur förklarar du att det går så här bra precis hela tiden?
- Det känns som att jag kanske har legat och lurat på de här höjderna tidigare, men att det är först nu som jag får ut det jag har haft i mig liksom. Det känns väldigt kul.
Nästa tävling för Engla Nilsson blir lag-EM i Madrid kommande vecka.
Kontakter
Mathias KarlssonKommunikationschefSvensk Friidrott
Tel:0709894832mathias.karlsson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre stjärnor klara för Nordenkampen – "Superkul"18.12.2025 15:14:09 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari är det dags för Nordenkampen i Karlstad och nu har tre svenska stjärnor lämnat klartecken. Maja Åskag, Samuel Pihlström och Melwin Lycke Holm har alla gjort tummen upp till den årliga landskampen. "Det ska bli superkul! Det är alltid extra roligt att få tävla framför hemmapubliken", säger Melwin.
Blågul kvartett klar för Terräng-VM18.12.2025 11:40:54 CET | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum