SBAB Bank

SBAB sänker bolåneräntor och sparräntor

24.6.2025 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

SBAB sänker räntan på rörliga bolån med 0,22 procentenheter, och räntan på lån med ett års bindningstid sänks med 0,10 procentenheter. Rörliga sparräntan för privatkunder sänks med 0,25 procentenheter till 1,60 procent. Även för företag sänks den rörliga sparräntan med 0,25 procentenheter, se tabell nedan. Räntejusteringarna är en effekt av lägre marknadsräntor och konkurrenssituationen på marknaden. De nya räntorna träder i kraft idag tisdag 24 juni.

SBAB:s ambition är att ha en följsamhet mellan bolåneräntor, sparräntor och upplåningskostnader, och samtidigt ta hänsyn till konkurrenssituationen på marknaden. Som ett led i detta och mot bakgrund av lägre marknadsräntor, justerar SBAB både bolåneräntor och sparräntor.

Räntan för rörliga bolån sänks med 0,22 procentenheter och för bindningstid på ett år sänks den med 0,10 procentenheter. Räntor för bolån med övriga bindningstider lämnas oförändrade. Den rörliga sparräntan för privatkunder sänks med 0,25 procentenheter till 1,60 procent. Även för företagskunder sänks den rörliga sparräntan med 0,25 procentenheter.

- Vi vill erbjuda både förmånlig bolåneränta och schyssta villkor för sparande. Nu när räntorna sjunker gynnas främst låntagarna. Det blir ett välkommet tillskott lagom till sommarsemestern, säger Mikael Inglander, vd på SBAB.

SBAB:s räntesättningsmodell för bolån gentemot kund är enkel. Kundens bolåneränta utgår från listräntan där bostadens belåningsgrad och storleken på lånet avgör hur stort ränteavdrag som görs från listräntan.

SBAB:s listräntor för bolån fr.o.m. 24 juni 2025

Bindningstid

Förändring (procentenheter)

Ny listränta (%)

3 månader

-0,22

3,20

1 år

-0,10

3,32

2 år        

Oförändrad

3,39

3 år

Oförändrad

3,49

4 år

Oförändrad

3,59

5 år                 

Oförändrad

3,69

7 år

Oförändrad

3,93

10 år

Oförändrad

4,09

Sparränta på SBAB-konto för företag och brf fr.o.m. 24 juni 2025

Volym

 

Förändring (procentenheter)

Ny ränta

0–25 miljoner kronor

- 0,25

1,55 %

25–50 miljoner kronor

- 0,25

1,95 %

> 50 miljoner kronor

- 0,25

2,05 %

Besök gärna www.sbab.se för mer information om SBAB, bolån och sparande.

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 300 000 och 689 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 100.  SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Ingen synbar påverkan på bostadspriserna i april av höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav3.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i april. Lägenhetspriserna steg med 0,6 procent och huspriserna med 1,3 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på hus än för lägenheter. Mest steg lägenhetspriserna i Mellersta Sverige. I Norra Sverige föll de. Villapriserna steg som mest i Norra Sverige medan de föll i Storgöteborg. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Pensionärerna vill både leva nu och hjälpa nästa generation – så undviks framtida arvstvister29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB:s senaste undersökning visar att en majoritet av pensionärerna i första hand vill leva upp sina pengar medan de kan. En betydande andel vill samtidigt lämna pengar efter sig, i första hand till barn och barnbarn. De kommande decennierna förväntas kapitalöverföringarna mellan generationerna bli mycket stora till följd av stora kapitalvinster på bostäder. Få saker kan splittra familjer så mycket som arvstvister. Det belyser vikten av att ha ordning på hur gåvor och framtida arv ska regleras och till exempel upprätta ett formellt testamente.

Bräcklig konjunkturuppgång, ökad risk för högre inflation men oförändrad styrränta23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

BNP-tillväxten i år revideras ned från 2,8 till 2,4 procent till följd av konflikten i Mellanöstern. Av samma skäl bedöms inflations- och ränteriskerna nu ligga mer på uppåt- än nedåtsidan jämfört med föregående prognos. Huvudscenariot är dock fortfarande oförändrad styrränta fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas stiga med drygt 4 procent och bostadsbyggandet öka svagt. Även om styrräntan blir oförändrad kan bolåneräntorna komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna.

Rekordmånga band bolåneräntan i mars17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Rörlig ränta dominerar och har gjort så i flera år men i mars syntes ett tydligt trendskifte. 12 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda hela eller en del av sitt lån vilket kan jämföras med 5 procent vid den förra uppföljningen i december. Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Detta sker i ett läge där marknadsräntorna stigit och det mot slutet av månaden blev tydligt dyrare att binda sina lån. Det senare bedöms inte ha påverkat utfallet i mars i någon större utsträckning men kan få ökad betydelse framöver.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye