Lidl Sverige

Svenskarnas grillfavoriter – stor efterfrågan på svenskt

Dela

Nötkött, kyckling och hamburgare är vad svenskarna helst lägger på grillen i sommar – och allra helst ska det vara svenskt. Det visar en ny Ipsos-undersökning. För att stötta svensk produktion och möta konsumenternas efterfrågan satsar Lidl på svenskproducerat kött inför grillsäsongen.   
– I en tid då Sverige blivit mindre självförsörjande på kött är det viktigt vi tar vårt ansvar och bidrar till framtidstro för våra svenska lantbruk, säger Jakob Josefsson, vd på Lidl Sverige.

I en ny Ipsos-undersökning uppger en klar majoritet av svenskarna – 85 procent – att de helst vill grilla svenska råvaror. Den främsta anledningen till det är att de vill stödja svenska bönder, men bra djurhållning och svensk försörjningsförmåga är andra viktiga orsaker.  

– Det är glädjande att svenska konsumenter vill fortsätta köpa svensk mat. Undersökningen visar att många ser det viktiga värdet av svenska livsmedel. Man vill stödja den inhemska produktionen och bidra till en stark beredskap. Jag tror att många vill välja svenskt kött eftersom det står för god djurhållning, låg antibiotikaanvändning och korta transporter. Det ger ett lägre klimatavtryck och skapar jobb i hela landet. Det här är en viktig signal till alla bönder som nu är mitt i sin högsäsong för att producera mat till Sverige, säger Palle Borgström, förbundsordförande på Lantbrukarnas Riksförbund. 

I den nya Ipsos-undersökningen har svenskar i åldern 18–65 år tillfrågats om sin köttkonsumtion, och det visar sig vara de yngsta som konsumerar mest kött. Nästan var fjärde person i åldern 18–30 äter kött varje dag, och populärast är nötkött.  

Samtidigt har över hundratusen nötkreatur försvunnit i Sverige de senaste sju åren. Det beror till stor del på ekonomiska utmaningar för lantbrukarna med ökade produktionskostnader i kombination med bristande lönsamhet. Enligt siffror från Jordbruksverket minskade den svenska försörjningsgraden för alla animalieprodukter utom matfågel under 2024. 

Förra året tecknade Lidl Sverige och LRF, Lantbrukarnas Riksförbund, ett avtal för att stärka svenska lantbrukare och öka andelen svenska produkter i Lidls sortiment. Här spelar Matriket en viktig roll. Inför sommarens grillsäsong lanserar Lidl en rad nya svenska köttprodukter, bland annat hamburgare och revben, inom det egna varumärket.  

– Vi tycker att det är viktigt med en ökad svensk köttproduktion, så att vi kan möta konsumentens efterfrågan. Genom vår satsning på Från Sverige-märkta köttprodukter inom Matriket vill vi visa det finns en framtid för prisvärd svenskproducerad mat av hög kvalitet. Vi ser att det går att öka svensk livsmedelproduktion, bland annat med en ökad export, säger Jakob Josefsson, vd för Lidl Sverige. 

På plats i Almedalen i dag arrangerar Lidl Sverige ett seminarium tillsammans med LRF om framtiden för svensk köttproduktion: ”Hur kan det vara köttbrist när konsumenten vill grilla?” Medverkar gör: Palle Borgström, förbundsordförande, Lantbrukarnas Riksförbund, Christina Nordin, generaldirektör, Livsmedelsverket, Björn Hellman, vd, Livsmedelsföretagen, Sofia Skönnbrink, riksdagsledamot Socialdemokraterna, Miljö- och Jordbruksutskottet, Helena Storckenfeldt, Riksdagsledamot Moderaterna, Miljö- och Jordbruksutskottet och Niclas Kjellman, försäljningsdirektör/tf fastighetsdirektör Lidl Sverige   

Om Ipsos-undersökningen: 1000 personer i åldern 18-65 besvarade under juni månad frågor om grillpreferenser och köttkonsumtion. 

Det här föredrar konsumenterna att grilla:

1.Kyckling 37% 
2. Nötkött 37% 
3.Hamburgare 36% 

Vanligaste skälen till att konsumenterna föredrar svenskt kött: 
1. Stödja svenska bönder 70% 
2. Bra djurhållning 65% 
3. Bidra till svensk försörjningsförmåga 58% 

Kontakter

Om oss

Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.

Följ Lidl Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige

Grillfavorit med toppbetyg – Gudruns entrecôte från Lidl imponerar i smaktest4.7.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Här snackar vi kött med karaktär! När grillen tänds vill man ha kött som levererar – och det gör Gudruns entrecôte med råge. I Aftonbladets stora smaktest av entrecôte fick den full pott – 5 av 5 i betyg – och tog hem en bronsplats bland 13 testade varianter. ”En entrecôte som har allt”, skriver testpanelen och lyfter särskilt fram smaken, saftigheten och tuggmotståndet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye