Västra Götalandsregionen

Allt fler kvinnor trygga med förlossningsvården

Dela

Enligt SKR:s graviditetsenkät är de allra flesta kvinnor i Sverige nöjda och trygga med vården under sin graviditet och förlossning, samtidigt som det kvarstår regionala skillnader och utvecklingsområden, som amning och eftervård.

Årets graviditetsenkät, som bygger på 128 442 svar, visar att den absoluta majoriteten kände sig nöjda och trygga med sin mödrahälsovård och förlossningsvård.  

I Västra Götalandsregionen svarar 91 procent av kvinnorna att de kände sig trygga med barnmorskan i mödrahälsovården under graviditeten och 89 procent kände sig trygga med vården under sin förlossning. Ungefär lika många skulle också rekommendera sin förlossningsklinik och mödrahälsovårdscentral. 

Även tidigare år har kvinnor i hög utsträckning uppgett att de är nöjda med förlossningsvården och resultaten har fortsatt öka, framför allt för frågor som mäter personcentrering och tillgänglighet.  

- Det är viktigt att vården stöttar och skapar trygghet både före, under och efter förlossningen. Att vi ser en positiv utveckling på så många områden visar att vårt arbete gett resultat, säger Mårten Alkmark, ordförande i Västra Götalandsregionens samordningsråd för kvinnosjukdomar och förlossningar. 

Färre nöjda med eftervård och amningsstöd 

Samtidigt är inte lika många kvinnor nöjda med vården efter sin förlossning. 62 procent i Västra Götalandsregionen kände sig delaktiga i planering och beslut och 66 procent tycker att de fick tillräcklig information kring återhämtning efter förlossning. Ungefär lika många som hade problem med amningen upplevde att de fick det stöd de behövde och önskade. 

- Det här är utvecklingsområden som vi i VGR fortsätter arbeta med, med resultaten i Graviditetsenkäten som underlag, säger Mårten Alkmark.  

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om Västra Götalandsregionen

Västra Götalandsregionen, VGR, ska bidra till ett gott liv för människorna i Västra Götaland – det är vårt övergripande uppdrag. Det gör vi inom våra områden: hälso- och sjukvård, tillväxt och utveckling, kollektivtrafik och kultur. VGR styrs av förtroendevalda politiker. De 149 ledamöterna i regionfullmäktige väljs av invånarna i de allmänna valen. VGR har ungefär 56 000 anställda som främst arbetar inom hälso- och sjukvården men vi har också verksamhet inom kultur, utbildning och kollektivtrafik.

Följ Västra Götalandsregionen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Västra Götalandsregionen

Regionstyrelsen 2 december 20252.12.2025 13:31:49 CET | Pressmeddelande

På sammanträdet den 2 december beslutade regionstyrelsen att föreslå regionfullmäktige att ställa sig bakom rekommendationerna från Samordningsgrupp Vårdinformationsmiljö. Rekommendationen innebär bland annat att tidigare inriktning för Västra Götalandsregionen med en vårdinformationsmiljö baserat på ett gemensamt kärnsystem inte längre ska gälla. Regionstyrelsen beslutade också att genomföra en investering inom barn- och ungdomspsykiatrin på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye