Ersta diakoni öppnar äldreboende i Tensta
23.10.2024 06:45:00 CEST | Ersta diakoni | Pressmeddelande
– Idéburen vård och omsorg växer. Extra roligt att vi nu även växer i Stockholms norra delar, Tensta är ett nytt område för oss, säger direktor Stefan Nilsson.

Tillsammans med Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (SBB) startar byggnation av ett nytt vård- och omsorgsboende i Tensta upp inom kort. Inflytt är planerat till år 2026.
Det naturnära äldreboendet kommer att erbjuda 80 platser, fördelade på åtta avdelningar och sex våningsplan.
– Att få möjlighet att öppna ännu ett äldreboende och kunna hjälpa fler är mycket glädjande. Genomsnittsbeläggningen på våra övriga åtta äldreboenden i Stockholm och Uppsala är 98%, och 94% av alla boenden tycker att de får ett gott bemötande*. Idéburen omsorg har mycket positivt att erbjuda, inte minst vår värdegrund om att ”se människan” som ser till människors specifika behov, säger Stefan Nilsson.
På det nya äldreboendet kommer en vidsträckt takterrass möjliggöra promenader, odling och umgänge. Inomhus sätter tillgången till bad, gym och bastu extra guldkant på vardagen.
– Som idéburen aktör har vi extra fokus på att bejaka det existentiella perspektivet, något som alla kan få del av – oavsett trosuppfattning. Hos oss har sång och musik fått en allt mer central roll tack vare Ersta kulturscen, något som kan gynna sviktande minnen – för att inte tala om all glädje musik kan ge, säger Stefan Nilsson.
Det miljöcertifierade äldreboendet är en ny del av Tensta som kallas Tenstaterrassen. Här byggs både bostadshus och parkeringshus för att öka tillgängligheten till det nya området.
* Siffror från Socialstyrelsens öppna jämförelser från 2024.
Nyckelord
Kontakter
Maricka AllenstenPRESSKONTAKT
Press- och pr-ansvarig Press och PR samt sociala medier
Bilder
Följ Ersta diakoni
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ersta diakoni
Marie Cederschiölds minne hedras med ett konstverk av Linda Pedersen och Henning Hamilton5.3.2026 12:52:35 CET | Pressmeddelande
I år är det 175 år sedan Marie Cederschiöld (1815–1892), Sveriges första sjuksköterska och diakonissa, startade den första sjuksköterskeutbildningen i landet. Som kvinna, ledare, lärare och ansvarig för Ersta sjukhus var hon unik för sin tid.
Ersta sjukhus öppnar mottagning för klinisk fysiologi23.2.2026 09:36:32 CET | Pressmeddelande
Ersta sjukhus har öppnat en ny mottagning för klinisk fysiologi på Folkungagatan 125. Verksamheten ökar kapaciteten för avancerad hjärt-, kärl- och lungdiagnostik och blir ett viktigt tillskott till regionens hjärtvård.
Nytt äldreboende i Nynäshamn 202917.2.2026 09:00:21 CET | Pressmeddelande
Ersta diakoni fortsätter att växa. Nu har avtal undertecknats mellan Nynäshamn kommun och Ersta diakoni om uppstart och drift av ett äldreboende i Nynäshamn från och med mars år 2029.
Marika Fagerlund blir ny HR-direktör i Ersta diakoni20.1.2026 08:58:21 CET | Pressmeddelande
Ersta diakoni stärker sin ledning genom att rekrytera Marika Fagerlund som ny HR-direktör. Med lång erfarenhet av att leda HR-arbete i komplexa vård- och omsorgsverksamheter tillträder hon sin roll den 1 maj 2026 och blir en del av Ersta diakonis ledningsgrupp.
I år firar Ersta diakoni 175 år14.1.2026 13:23:00 CET | Pressmeddelande
I dag, onsdag den 14 januari 2026, inleds Ersta diakonis 175-årsjubileum med öppning av en permanent historisk utställning. Utställningen kan ses i Ersta sjukhus båda entréer – och via en audioguide ges en fördjupad berättelse, med nedslag och fotografier och från historien.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
