Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Alice Bah Kuhnke deltar i Budapest Pride Lördag 28/6

25.6.2025 15:30:12 CEST | Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet | Pressmeddelande

Dela

På lördag organiseras Budapest Pride, trots Orbán förbud. Alice Bah Kuhnke reser till Budapest för att protestera mot förbudet, tillsammans med miljöpartistiska riksdagsledamöter och EU-parlamentariker.

Alice anländer till Budapest torsdag 26 juni. Utöver själva Prideparaden på lördag kommer hon att delta i konferensen för mänskliga rättigheter, samt träffa Pride-arrangörerna, representanter från det ungerska civilsamhället, progressiva domare och den gröna borgmästaren som är delaktig i att organisera paraden. 

Alice finns tillgänglig för kommentarer om sitt deltagande samt direkta uppdateringar om utvecklingen på plats. 

Utöver Alice kommer även Miljöpartiets riksdagsledamöter Ulrika Westerlund (talesperson för hbtqi-rättigheter),  Annika Hirvonen (gruppledare) Janine Alm Eriksson (talesperson för jämställdhet) samt Stockholms Miljö- och klimatborgarråd Åsa Lindhagen att delta i helgens Pride. 

Kontakter

Miljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet

Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, och i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.

Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet

Alice Bah Kuhnke: Grön seger för kvinnor och barn när EU förbjuder AI-genererade nakenbilder16.6.2026 16:01:29 CEST | Pressmeddelande

Idag röstade EU-parlamentet ja till den så kallade AI-omnibussen, lagpaketet som ser över EU:s lagstiftning för artificiell intelligens. Trots att högern och extremhögern försökte förhala förhandlingarna in i det sista kunde den gröna partigruppen säkra en avgörande förbättring: ett förbud mot så kallade nudify-appar, alltså AI-verktyg som används för att skapa sexuella och avklädda bilder av människor, ofta barn, utan deras samtycke.

Grön vinst i EU – importen av rysk fisk begränsas kraftigt9.6.2026 17:52:45 CEST | Pressmeddelande

På tisdagen presenterade Ursula von der Leyen ett nytt förslag till sanktionspaket mot Ryssland, det 21:a i ordningen. För första gången omfattas nu den ryska fiskimporten i de föreslagna åtgärderna. – Att den ryska fisken äntligen ingår i sanktionerna mot Ryssland är en seger för oss gröna. Vi har i över ett år påtalat det fullständigt orimliga i att denna omfattande import har fortsatt. Att detta nu äntligen sker visar att budskapet har nått fram, säger Isabella Lövin, EU-parlamentariker för Miljöpartiet och gruppledare i fiskeriutskottet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye