Samhall och Försvarsmakten förlänger avtal
26.6.2025 12:28:49 CEST | Samhall AB | Pressmeddelande
Samhall och Försvarsmakten har förlängt sitt omfattande samarbetsavtal om bland annat lokalvård, tvätt-, service-, och receptionstjänster samt vaktmästeri på flera orter – från Malmö till Falun.

– Vi är verkligt stolta över det fortsatta förtroendet från Försvarsmakten, och att våra kompetenta medarbetare får fortsätta bidra till ett mer tryggt och säkert Sverige för alla, säger Sara Revell Ford, vd på Samhall.
Sedan 2017 har Samhall och Försvarsmakten samarbetat på cirka 60 orter. Nu förlängs avtalet fram till 2027. Avtalet berör cirka 800 medarbetare från Samhall, och omfattar bland annat lokalvård, tvätt, vaktmästeri, reception- och logitjänster.
För mer information, vänligen kontakta Samhalls presstjänst på press@samhall.se och på telefonnummer 010-251 89 00
Kontakter
Samhalls presstjänst
Tel:010-251 89 00press@samhall.seSamhalls viktigaste uppdrag är att skapa utvecklande arbeten åt personer med funktionsnedsättning genom att matcha rätt person till rätt arbete i konkurrensutsatta kunduppdrag. Företaget har över 25 000 medarbetare i hela landet och erbjuder tjänster inom allt från städ, tvätt och fastighetsskötsel till logistik, tillverkning och omsorg. Samhall ägs av svenska staten och genom åren har omkring 200 000 personer fått jobb inom, och genom, bolaget.
Följ Samhall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Samhall AB
Samhall fortsätter städa och diska på Emporia köpcentrum5.8.2026 12:13:20 CEST | Pressmeddelande
Samhall och Steen & Ström, som äger köpcentret Emporia i Malmö, förlänger sitt samarbete. Samhalls medarbetare har ansvarat för lokalvården och diskhanteringen på Emporia i tolv år, och nu har ett nytt treårigt avtal tecknats.
Vinst för alla när Samhall motverkar matsvinn14.7.2026 11:44:48 CEST | Pressmeddelande
Företaget Allwin är ett initiativ där mat som inte blivit såld i olika butiker transporteras till kyrkor och härbärgen, där de blir matkassar som delas ut till behövande. Samhall har skött transporterna med kylbilar i Stockholm och Göteborg sedan 2016 och nu har uppdraget förlängts ytterligare.
Samhall fortsätter städa på Ica Flygfyren i Norrtälje13.7.2026 10:39:55 CEST | Pressmeddelande
Det blir renare men också en varmare atmosfär av att Samhall sköter städningen på Ica Flygfyren i Norrtälje. Butiken har nyligen förlängt sitt samarbete med det statliga bolaget, som kommer att sköta lokalvården i ytterligare tre år.
Japanska prinsessan Takamado besöker Samhall och Steelwrist11.6.2026 10:16:19 CEST | Pressmeddelande
Den 12 juni får Samhall internationellt kungligt besök när Hennes kejserliga höghet prinsessan Takamado besöker verksamheten under sitt Sverigebesök.
Samhall ny officiell tvättpartner till Svenska Basketbollförbundet19.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Samhall blir officiell tvättpartner till Svenska Basketbollförbundet. Det nya partnerskapet omfattar både seniorlandslagen och Ungdoms-EM för damer under 18 år som spelas i Kista 1-9 augusti 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum