3,85 miljoner till forskning om jämlik arbetsmiljö – fokus på handintensivt arbete
Var tredje sysselsatt har ett handintensivt arbete med risk för muskulära besvär – men hur väl och jämlikt är det förebyggande arbetet? Det vill forskaren Emma Nilsing Strid undersöka i en studie som genomförs med medel från Afa Försäkring på 3,85 miljoner.

Forskningsprojektet ska utforska implementeringen av medicinska kontroller vid handintensivt arbete – med ett tydligt köns- och genusperspektiv.
– Vi vet att kvinnor oftare drabbas av muskulära besvär, men det är fortfarande oklart hur förebyggande insatser genomförs i olika branscher, säger Emma Nilsing Strid, docent och fysioterapeut på Arbets- och miljömedicin vid Universitetssjukhuset Örebro.
Skydd mot belastningsbesvär i praktiken
Handintensivt och handbelastande arbete är vanligt förekommande i branscher med paketering, montering, städning, bygg eller inom livsmedelsindustrin. För att tidigt upptäcka tecken på ohälsa och förebygga belastningsrelaterade besvär införde Arbetsmiljöverket 2019 nya föreskrifter om medicinska kontroller i arbetslivet (MKA) för handintensivt arbete. Men hur väl och jämlik den faktiskt är implementerad vill Emma Nilsing Strid och medarbetare nu titta närmare på.
Syftet med projektet är att öka kunskapen om organisatoriska förutsättningar för implementeringen av MKA vid handintensivt arbete i branscher där handintensivt arbete förekommer. Projektet har ett köns- och genusperspektiv för att undersöka eventuella skillnader mellan könssegregerade branscher samt mellan kvinnor och män, vilket synliggör maktrelationer och handlingsutrymme för implementering.
– Målet är att bidra med ny kunskap om hur det förebyggande arbetsmiljöarbetet kan förbättras och bli mer jämlikt, berättar Emma Nilsing Strid.
Forskningsresultaten kan vara till nytta för arbetsgivare, men även för företagshälsan som stödjer det systematiska arbetsmiljöarbetet ute på arbetsplatserna.
Faktaruta
- Projektet som beviljats finansiering från Afa Försäkring heter Medicinska kontroller för handintensivt arbete – hur (jämlikt) är det implementerat?
- Afa Försäkring stödjer forskning som bidrar till att förbättra arbetsmiljö och hälsa. Syftet är att långsiktigt minska sjukfrånvaro och arbetsskador, och att stärka kunskapen om vad som skapar ett hållbart arbetsliv. Genom att finansiera projekt inom området vill de medverka till att utveckla både arbetsplatser och arbetsvillkor.
- Enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter och allmänna råd om risker i arbetsmiljön (AFS 2023:10, 3:e kap, 4 §) ska arbetsgivaren anordna medicinska kontroller för de arbetstagare som sysselsätts i handintensivt arbete, där riskbedömningen visat att exponeringen ger en ökad risk för belastningsbesvär i nacke, skuldra, arm eller hand, trots vidtagna åtgärder.
Nyckelord
Kontakter
Emma Nilsing StridDocent och fysioterapeutArbets- och miljömedicin, Universitetssjukhuset Örebro
Tel:072 - 141 16 96emma.nilsing-strid@regionorebrolan.seElin AbelsonKommunikatörKommunikation
Hälso- och sjukvårdsförvaltningen
Bilder

Det personliga universitetssjukhuset
Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.
Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Den nya läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Universitetssjukhuset Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro
Kostnadsfri radonmätning i småhus13.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Arbets- och miljömedicin vid Universitetssjukhuset Örebro bjuder in hushåll i Örebro län att delta i ett projekt som undersöker radonhalter i småhus. Deltagandet är kostnadsfritt.
Ny studie ska stärka vården för patienter med spridd bröstcancer4.11.2025 08:25:00 CET | Pressmeddelande
Hur behandlas patienter med bröstcancer som spridit sig till lymfkörtlarna? Örebroforskaren Antonios Valachis startar en ny studie för att få svar och förbättra vården för dessa patienter. Bröstcancerförbundet bidrar med 800 000 kronor. ”Det möjliggör uppföljning av behandlingar, se på sjukdomsutveckling och patienters livskvalitet”, berättar han.
Digital yoga för män med prostatacancer3.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Prostatacancer är Sveriges vanligaste cancersjukdom. Varje år drabbas ungefär 12 000 män i vårt land – någons pappa, son, partner, bror, bästa vän, morfar eller farfar. Sjukdomen och behandlingen kan påverka den sociala, fysiska och mentala livskvaliteten på ett genomgripande sätt. Ett nytt forskningsprojekt som fått stöd från Nyckelfonden hoppas kunna förbättra livet för alla som drabbas genom användning av digital yoga.
Ny forskning kan ge snabbare läkning av idrottsskador29.10.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Vid ett trauma som drabbar en led kan det uppkomma akuta skador i brosket. Problemet med dessa skador är att kroppen saknar förmåga att återskapa det normala brosket, som har en extremt glatt yta med låg friktion. Det är alltså inte som en fraktur som normalt läker helt. Akuta broskskador är vanligt framför allt i knäleden och ofta i samband med idrottsskador som korsbandsskador och meniskskador. Ett nytt forskningsprojekt som fått stöd från Nyckelfonden kan ge snabbare läkning av den här typen av skador.
Gener, hormoner och miljö samspelar när puberteten startar27.10.2025 08:40:00 CET | Pressmeddelande
Puberteten är en av livets mest omvälvande perioder, då kroppen och hjärnan förändras snabbt. Men vad är det egentligen som gör att puberteten börjar och varför sker det tidigare hos vissa och senare hos andra? Det är frågor som Örebroforskaren Maria Rodanaki har sökt svar på i sin avhandling om pubertetsutveckling hos pojkar och flickor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum