Svenska Bowlingförbundet

Team X-Calibur är svenska mästare i 3-manna

Dela

Team X-Calibur vinner SM-guld i 3-manna på damsidan. Det blev en jämn och spännande final i Norrköping där X-Calibur besegrade B-K Eva med 429-402. Partillelaget försvarar därmed SM-guldet från förra året. 
– Det känns speciellt att vi lyckas vinna i år igen, säger Hanna Engberg i Team X-Calibur.

Team X-Calibur vinner SM-guld i 3-manna för andra året i rad. I finalen besegrade de B-K Eva.
Team X-Calibur vinner SM-guld i 3-manna för andra året i rad. I finalen besegrade de B-K Eva. Foto: Bildbyrån

Damerna var först ut under torsdagen vid damernas SM-final i 3-manna.Finalspelet i Vilberge  inleddes med en semifinal där alla tre lagen spelade tre serier i ett karusellformat. X-Calibur och B-K Eva kopplade tidigt greppet om semifinalen medan Hallandia hade det tuffare. X-Calibur svarade för 645 poäng över tre serier och B-K Eva slog 622 poäng. Hallandia fick ihop 535 poäng och det blev likt förra året SM-brons för Halmstadslaget. 

Team X-Calibur och B-K Eva fick ladda om för final. Resultatet nollställdes till finalen som spelades över två serier. B-K Eva gav de regerande mästarna en rejäl match och efter en serie var de i ledning med tio poäng (210-192). B-K Eva hade även kommandot i början av den andra serien men därefter lade X-Calibur i en extra växel och visade mästartakter. De stod för sex raka strikar mellan ruta fyra till nio. Hanna Engberg kunde sedan avgöra för X-Calibur med en spärr i andra slaget i tionde rutan. Partillelaget fick ihop 237 poäng i andra serien mot Evas 200. Team X-Calibur vann finalen med totalt 429-402 och är svenska mästare i 3-manna. 
– Jätteskönt att vinna. Det var jämnt hela tiden och det var lite press på oss när B-K Eva gick upp i en större ledning i början av andra serien. Men vi tog bra beslut och gjorde en riktigt stark vändning, säger Hanna Engberg. 

Partillelaget försvarar därmed SM-guldet från förra året. 
– Det är inte lätt att nå finalen. Det är en lång väg att gå och mycket tillfälligheter som avgör så det känns speciellt att vi lyckas vinna i år igen, säger Hanna Engberg. 

Topp 3 SM 3-manna damer 2025
1. Team X-Calibur BK - Victoria Johansson, Josefin Hermansson, Alida Molander, Hanna Engberg
2. B-K Eva - Erika Svensson, Cecilia Solén, Anneli Blomqvist, Lena Sulkanen
3. BK Hallandia - Yvonne Martinsson, Sandra Granfeldt, Linnéa Andersson, Camilla Andersson

Resultat

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Team X-Calibur med Victoria Johansson, Josefin Hermansson, Alida Molander och Hanna Engberg är svenska mästare i 3-manna.
Team X-Calibur med Victoria Johansson, Josefin Hermansson, Alida Molander och Hanna Engberg är svenska mästare i 3-manna.
Foto: Bildbyrån
Ladda ned bild
Team X-Calibur jublar efter att ha besegrat B-K Eva i SM-finalen.
Team X-Calibur jublar efter att ha besegrat B-K Eva i SM-finalen.
Foto: Bildbyrån
Ladda ned bild
B-K Eva tar SM-silver i 3-manna: Erika Svensson, Cecilia Solén, Anneli Blomqvist, Lena Sulkanen.
B-K Eva tar SM-silver i 3-manna: Erika Svensson, Cecilia Solén, Anneli Blomqvist, Lena Sulkanen.
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild
BK Hallandia tar SM-brons i 3-manna. Yvonne Martinsson, Sandra Granfeldt, Linnéa Andersson, Camilla Andersson
BK Hallandia tar SM-brons i 3-manna. Yvonne Martinsson, Sandra Granfeldt, Linnéa Andersson, Camilla Andersson
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild

Länkar

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.

Följ Svenska Bowlingförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet

Svensk succé vid bowling-VM - avslutade med dubbla guld6.12.2025 11:05:24 CET | Pressmeddelande

Två VM-guld och ett silver för Sverige blev det igår på sista dagen av bowling-VM. James Blomgren vann det individuella guldet i All Events och Sverige tog som lag hem VM-guldet i All Events på herrsidan. Blågult tar totat sex medaljer vid mästerskapet i Hongkong, varav tre guld. – Det är bitterljuvt. Häftigt med gulden men det hade varit kul att ha avslutat på ett ännu bättre sätt i 5-manna, säger James Blomgren.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye