E.ON Sverige AB

E.ON bygger om transformatorstation i Brunna för att möta växande effektbehov

Dela

E.ON investerar 48 miljoner kronor i att bygga om transformatorstationen i Brunna utanför Kungsängen. Satsningen görs för att tidigarelägga kapacitetsförstärkningar i området och möta det ökade effektbehovet under tiden som regionala förstärkningar dröjer.

Den nuvarande anläggningen i Brunna ska kompletteras med ett nytt ställverk i en ny byggnad, vilket stärker elnätet kring Kungsängen i takt med att efterfrågan ökar.
Den nuvarande anläggningen i Brunna ska kompletteras med ett nytt ställverk i en ny byggnad, vilket stärker elnätet kring Kungsängen i takt med att efterfrågan ökar. Foto: Erika Weiland, Apelöga

Bakgrunden till beslutet är att Vattenfalls planerade 130 kV-ledningar, som ska försörja E.ONs kommande transformatorstation i Bro, har blivit försenade. Det innebär att den ursprungliga kapacitetsökningen i området inte kan genomföras förrän tidigast 2030.

– I väntan på de viktiga regionala förstärkningarna väljer vi nu att parallellt bygga om vår befintliga station i Brunna. Det gör att vi kan tillföra mer kapacitet tidigare, och därmed stärka elnätet i takt med att efterfrågan ökar, säger Lena Berglund, regionchef nord på E.ON.

Den nuvarande anläggningen i Brunna ska kompletteras med ett nytt ställverk i en ny byggnad. Ombyggnaden kräver även vissa tekniska åtgärder i Vattenfalls station.

– Området kring Kungsängen växer, med fler bostäder, verksamheter och elektrifierade transporter. Den här investeringen är dels ett konkret steg för att säkra en stabil elförsörjning på kort sikt, dels ett steg för att skapa förutsättningar för en långsiktiga energiomställningen, säger Lena Berglund.

De nya anläggningsdelarna i Brunna planeras att tas i drift under våren 2027.

Även när Vattenfalls förstärkningar och station Bro väl står klara kommer den ombyggda stationen i Brunna fortsatt att spela en viktig roll i elnätet. Investeringen ses därför som en långsiktig förstärkning, inte som en tillfällig lösning.

E.ON har de senaste åren genomfört omfattande investeringar i att modernisera och förstärka elnäten i Sverige. Under det senaste decenniet har bolaget investerat cirka 30 miljarder kronor, och under innevarande regleringsperiod (2024–2027) planerar E.ON att investera ytterligare 27 miljarder – det största investeringsprogrammet i företagets historia.

Så fungerar en transformatorstation

Transformatorstationer omvandlar el från höga spänningsnivåer till lägre och distribuerar den vidare via lokala ledningar. Dessa stationer är avgörande för att städer och samhällen ska ha en stabil och säker tillgång till el.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

"Området kring Kungsängen växer, med fler bostäder, verksamheter och elektrifierade transporter. Den här investeringen löser elförsörjningen på kort sikt och skapar förutsättningar för den långsiktiga energiomställningen," säger E.ONs regionchef, Lena Berglund.
"Området kring Kungsängen växer, med fler bostäder, verksamheter och elektrifierade transporter. Den här investeringen löser elförsörjningen på kort sikt och skapar förutsättningar för den långsiktiga energiomställningen," säger E.ONs regionchef, Lena Berglund.
Foto: Christian Andersson, Apelöga
Ladda ned bild

Om oss

I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.

E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.

Följ E.ON Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye