Schibsted slutför förvärvet av TV4 och MTV från Telia Company
1.7.2025 10:10:40 CEST | Schibsted | Pressmeddelande
Schibsted meddelar idag att förvärvet av Telia Companys TV-verksamhet (TVM) – TV4 i Sverige och MTV i Finland – nu är slutfört. Transaktionen innebär ett viktigt steg mot att bygga en starkare och mer enhetlig nordisk medienärvaro, som förenar trovärdig journalistik med engagerande innehåll i alla plattformar och format.

Med detta förvärv välkomnar Schibsted två av de mest ikoniska och inflytelserika medievarumärkena i Norden. Genom att förena kompletterande styrkor kommer Schibsted, TV4 och MTV att erbjuda publiken en rikare och mer komplett medieupplevelse som levererar nyheter, sport, drama och underhållning i text, ljud och video.
– TV4 och MTV är pålitliga och oberoende nyhetsförmedlare och nationella hörnstenar för skyddet av demokratiska värderingar, samtidigt som de är kända för sitt högkvalitativa underhållnings-, sport- och dramainnehåll. I en sådan kontext blir Schibsted en idealisk långsiktig ägare som, med stöd av Tinius-stiftelsen, är fast beslutet att bevara och stärka TV4 och MTV som tillförlitliga och oberoende medieaktörer, säger Siv Juvik Tveitnes, vd för Schibsted.
Kompletterande positioner i Sverige
Tillsammans med Schibsteds digitala medievarumärken – Aftonbladet, Svenska Dagbladet, Omni och Podme – har TV4 en stark och kompletterande position inom nyheter, sport och underhållning på alla medieplattformar i Sverige.
– Efter att Aftonbladet blev en del av Schibsted 1996 har vi varit engagerade i Sverige, det gör det här till en verkligt historisk dag för oss. När konkurrensen på mediemarknaden hårdnar är det viktigare än någonsin att bygga kompletta och nationellt förankrade mediepositioner med räckvidd och investeringskapacitet för att värna den redaktionella självständigheten. Det här förvärvet är ett betydande steg mot att skapa en ledande nordisk mediedestination med starka, oberoende varumärken, säger Siv Juvik Tveitnes.
Ett stort steg i Finland
I Finland innebär förvärvet av MTV ett stort steg för Schibsted, som redan finns representerat genom podcastplattformen Podme.
– MTV:s starka position på den finska marknaden och attraktiva varumärken passar perfekt med våra ambitioner att bygga en starkare och mer enhetlig nordisk medienärvaro. Vi ser fram emot att stötta MTV:s ledande position inom både nyheter, sport, drama och underhållning in i framtiden, säger Siv Juvik Tveitnes.
Bygga positioner tillsammans
TV4 och MTV kommer att förbli starkt förankrade på sina respektive nationella marknader, samtidigt som de får nytta av ökad räckvidd, innovationskraft och gränsöverskridande samarbete. Affären förenar starka positioner inom live- och on demand-video med Schibsteds ledande ställning inom digitala nyheter och ljud.
Schibsted och TVM kommer att söka möjligheter att utforska kompletterande styrkor och skapa gemensamma positioner – attraktiva både för användare och annonsörer.
– Vi är väldigt glada över att nu officiellt bli en del av Schibsted-familjen. Våra gemensamma värderingar kring kvalitetsjournalistik, innovation och användarupplevelse gör detta till en perfekt matchning. Tillsammans kommer vi att fortsätta informera, inspirera och underhålla den nordiska publiken – nu med ännu större kraft och ambition, säger Mathias Berg, vd för TVM och TV4.
Fakta och siffror
Transaktionen, som först tillkännagavs i februari 2025, värderar tv- och medieverksamheten till 6,55 miljarder kronor (företagsvärde, kassaflödes- och skuldfritt). 2024 genererade TV4- och MTV-gruppen externa rörelseintäkter på 8,16 miljarder kronor och hade cirka 887 000 abonnenter – en tvåsiffrig tillväxt jämfört med föregående år.
Kontaktperson för Sverige och Finland:
Petter Ovander, Communications Manager, Schibsted. Telefon: +46 70 268 26 64. E-post: petter.ovander@schibsted.com
Kontaktperson för Norge och Finland:
Øyvind Vormeland Salte, Communications Manager, Schibsted. Telefon: + 47 99 23 90 21. E-post: oyvind.salte@schibsted.com
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comLänkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Om Schibsted
Mediekoncernen Schibsted har några av Nordens starkaste medievarumärken i portföljen, som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, VG, Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Omni, E24 och Podme. Varje dag använder nästan sju miljoner människor våra redaktionella medier för att bli uppdaterade, engagerade och underhållna – genom text, ljud, bilder och video.
Schibsted har omkring 2 500 anställda i Norge, Sverige, Finland och Polen. Det som började som Christian Schibsteds lilla boktryckeriverksamhet i dåvarande Christiania (Oslo) 1839, är idag ett av Nordens ledande medieföretag. Vår journalistik har informerat folk, byggt gemenskap, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier i nästan tvåhundra år. Våra demokratier är beroende av oberoende journalistik. Det är vårt uppdrag.
Om TVM
I Sverige omfattar TVM TV4-familjen med reklamfinansierade och betalkanaler, strömningstjänsten TV4 Play samt webbplatserna Fotbollskanalen och Köket. Den finska delen av TVM består av MTV:s reklamfinansierade och betalkanaler samt strömningstjänsten MTV Katsomo. TVM har i dag cirka 1 200 anställda i de två länderna.
Andra språk
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Ny rapport: Desinformation oroar varannan väljare31.3.2026 10:30:38 CEST | Pressmeddelande
Inför valet 2026 är intresset för politik stort och det planerade valdeltagandet mycket högt. Samtidigt står politiska aktörer inför en ny utmaning: hur når man ut och skapar effekt i ett allt mer fragmenterat medielandskap där förtroende, relevans och tydlighet blir alltmer avgörande.
Omni avvecklar Omni Ekonomi – integrerar ekonomibevakningen i Omni25.3.2026 14:14:56 CET | Pressmeddelande
Omni avvecklar systerappen Omni Ekonomi och integrerar ekonomibevakningen i Omni. Förändringen sker efter en strategisk översyn av verksamheten och syftar till att stärka Omnis position och fortsatta digitala utveckling.
Schibsted lanserar samarbete med Estercare – stärker kvinnors hälsa på jobbet25.3.2026 13:39:35 CET | Pressmeddelande
Schibsted inleder ett samarbete med healthtech-bolaget Estercare för att ge medarbetare i Sverige och Norge bättre stöd inom kvinnors hälsa. Satsningen ska minska glappet i diagnos, behandling och kunskap – en utmaning som påverkar både individers välmående och arbetsplatsers produktivitet. Genom en digital plattform får medarbetare tillgång till screening, specialiststöd och individanpassade hälsoplaner.
Aftonbladet sänder Hockeyallsvenskans försäsong – ny paketering med TV417.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Aftonbladet utökar sin satsning på livesport och kommer från och med hösten 2026 att sända Hockeyallsvenskans försäsongsmatcher. Sändningarna visas i Aftonbladet Plus och erbjuds även i ett gemensamt paket tillsammans med TV4 Play – vilket ger fansen tillgång till hela säsongen, från försäsong till grundserie och slutspel.
Schibsted gör AI-verktyget Videofy tillgängligt som öppen källkod17.3.2026 12:02:20 CET | Pressmeddelande
Schibsted gör nu AI-verktyget Videofy tillgängligt som open source. Verktyget gör det möjligt att omvandla textbaserade artiklar till färdiga nyhetsvideor på några minuter – och görs nu tillgängligt för utvecklare och mediehus över hela världen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum