Hotell kan bli första del i nytt kulturkvarter i Örnsköldsvik
I och med en markanvisning för hotellbygge tas det första steget mot ett samlat centrum för kultur och evenemang i Örnsköldsvik.

Idag, 3 juli, undertecknade Örnsköldsviks kommun och AMLI Umeå Invest AB ett ”letter of intent” samt markanvisningsavtal som innebär ett första steg mot förverkligande av projekt Vasaparken i centrala Örnsköldsvik. Genom avtalet får en grupp investerare, under förutsättning av att en ny detaljplan fastställs, möjlighet att bygga ett hotell. En etablering som ligger helt i linje med det kultur- och evenemangscentrum som är en prioriterad satsning i budget 2026-2028.
AMLI Umeå Invest, står som avtalspart gentemot kommunen. I hotellprojektet finns Amlovaa-koncernen med Jörgen Holmqvist, tillsammans med ett investerar kollektiv från Lillåsidan AB bestående av Stefan Ottosson, Per Linghult och Fredrik Sällström. Med sig har de också en lokal förankring i form av Gästrin Invest AB med Magnus Gästrin som ägare. Gemensamt har dessa intressenter presenterat en attraktiv plan för att bygga, äga och driva hotellrörelse i centrala Örnsköldsvik.
– Vi är en grupp av investerare som ser Örnsköldsvikstrakten som en spännande region, dels för att det är en trevlig ort med stark förankring i idrott och kultur, dels för att vi upplever en stor framtidstro och stora ambitioner både från kommunen och hos invånarna i Örnsköldsvik. Det finns en potential i Örnsköldsvik med allt som händer, inte minst vad gäller ökad etablering av företag med stort behov av personal. Det föll sig då naturligt att ett hotellprojekt skulle vara mycket intressant för vår del, säger Stefan Ottosson, Lillåsidan AB.
Hotell - del i helhet
Investerarnas plan är att arbete med förstudie, projektering, ekonomiska kalkyler inleds direkt efter sommaren 2025. Parallellt pågår kommunens arbete med detaljplan. Visionen för hotellet är drygt 200 rum fördelade på 16 våningar samt två restauranger med en lounge i toppen på en av huskropparna.
Tanken är att hotellet ska kopplas ihop mot befintlig bad- och relaxanläggning Paradiset och det evenemangs- och kulturhus som kommunen avser att bygga i det aktuella området. Tillsammans bildar de olika delarna en attraktiv och sammanhängande besökspunkt.
Hotellbyggnaden placeras på ”gamla busstationstomten” vid den södra entrén till Örnsköldsvik, strax intill Paradisets nya simhall. Ett område för utveckling som benämns Vasaparken
– Jag är glad över att vi nu inleder arbetet med att skapa ett mer komplett område för kultur, nöje och event, säger Anna-Britta Åkerlind (C) kommunstyrelsens ordförande. Hotellet är en viktig pusselbit som binder samman både det som redan finns i området som Paradisbadet och det vi planerar för i form av kulturarenor. Tillsammans blir det ett attraktivt område för såväl bofasta som besökare och inte minst arrangörer av olika event.
Målbilden är att ett evenemang- och kulturcentrum med hotell ska kunna stå klart i Örnsköldsvik 2028.
Nyckelord
Kontakter
Anders Jäger, tillväxtchef kommunledningsförvaltningen, 076-101 88 67
Anna-Britta Åkerlind (C), kommunstyrelsens ordförande, 073-270 49 68
Stefan Ottosson, Lillåsidan AB, 072-744 24 91
Bilder


Dokument
Örnsköldsviks kommun är kommunens största arbetsplats. Drygt 5 000 personer i kommunal förvaltning och kommunala bolag ser till att kommunens 56 000 invånare får god samhällsservice. Kommunen är företagstät med många internationella företag, lång företagande- och industritradition och stort utvecklingsfokus där samverkan är en viktig nyckel. Närheten till Umeå gör att Örnsköldsvik är en del av en större arbetsmarknadsregion med totalt 200 000 invånare och 13 000 företag. Örnsköldsvik är en del av natursköna Höga kusten där skärgård och klippor möter skog och vildmark.
Följ Örnsköldsviks Kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örnsköldsviks Kommun
Örnsköldsvik tar nästa steg mot klimatneutralitet – signerar Klimatkontrakt 20305.12.2025 12:10:00 CET | Pressmeddelande
I dag undertecknar Örnsköldsviks kommun Klimatkontrakt 2030 på European Viable Cities Day – ett viktigt steg i arbetet mot klimatneutralitet och en del av den nationella satsningen Klimatneutrala städer 2030.
Biblioteken i Örnsköldsvik firar 100 år4.12.2025 08:49:25 CET | Pressmeddelande
Det är 100 år sedan det första allmänna biblioteket öppnades i Örnsköldsvik – en för demokratin viktig händelse som uppmärksammas på Arkenbiblioteket 9 december.
Jörgen Nilsson är årets Bror Marklund-stipendiat3.12.2025 07:40:00 CET | Pressmeddelande
Konstnären Jörgen Nilsson från Örnsköldsvik tilldelas 2025 års stipendium till Bror Marklunds minne
Information från kommunstyrelsen 2 december2.12.2025 16:19:11 CET | Pressmeddelande
Yttranden om infrastruktur, samverkan mot organiserad brottslighet och stadsbilbliotekets framtida behov av verksamhetslokaler var några av de frågor kommunstyrelsen hade att behandla vid dagens sammanträde.
Positivt besked för uppskattad stadscamping24.11.2025 15:51:22 CET | Pressmeddelande
De populära ställplatserna på Varvskajen i Örnsköldsvik kommer att kunna välkomna tillresande besökare ytterligare ett antal år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum