EU måste stärka klimatpolitiken – inte urholka
2.7.2025 12:35:29 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Naturskyddsföreningen är kritisk till att EU-kommissionen valt att öppna upp för internationella utsläppskrediter för att nå inhemska utsläppsmål. Föreningen är även kritisk till att EU:s klimatmål till 2040 inte är skarpare. Naturskyddsföreningen anser att EU måste höja ambitionsnivån inom unionen, inte urholka den.
– Vi är kritiska till att EU nu väljer att öppna upp för att använda sig av internationella utsläppskrediter för att nå 2040-målet. Det innebär en sänkt ambitionsnivå för klimatpolitiken inom EU. Handel med internationella utsläppskrediter präglas av många osäkerheter och riskerar att försvåra för låg- och medelinkomstländernas att nå sina egna klimatmål, säger Karin Lexén generalsekreterare Naturskyddsföreningen.
EU-kommissionens mål till 2040 innebär utsläppsminskningar på 90 procent netto jämfört med 1990, vilket är i den lägsta delen av det spann som EU:s klimatvetenskapliga råd rekommenderar. Det här sänker ambitionsnivåerna inom unionen för klimatpolitiken, enligt Naturskyddsföreningen.
Lagförslaget innehåller dessutom en rad så kallade flexibiliteter, ett område där Sverige varit drivande.
En av flexibiliteterna är att tillåta en viss andel internationella utsläppskrediter i måluppfyllelsen, vilket innebär att ett EU-land kan finansiera klimatåtgärder utanför EU och räkna dessa utsläppsminskningar som sina egna. Detta är tvärtemot EU:s klimatvetenskapliga råds rekommendation om att nå målen genom utsläppsminskningar inom EU.
Ett annat förslag är att länder ska ges större frihet att välja vilka sektorer som gör det största jobbet för att nå målet, vilket riskerar leda till en långsammare omställning och större samlade utsläpp.
– Det är sorgligt att Sverige varit ett av de drivande länderna för att EU ska öppna upp för att använda sig av internationella utsläppskrediter och öka andra möjligheter för att använda flexibiliteter. Det riskerar att urholka ambitionsnivån i klimatarbetet och leder till att klimatomställningen fördröjs. Sverige borde visa ledarskap och driva på för att EU i stället antar ett mål om nära noll till allra senast 2040, säger Karin Lexén.
EU har också öppnat upp för att öka andelen kolsänkeupptag som kan tillåtas i stället för utsläppsminskningar för att nå klimatmålet. Det gäller både kolsänka i skog och mark och industriella kolsänketekniker som CCS. Naturskyddsföreningen varnar för att det riskerar att minska trycket på faktisk omställnings. Om dessa kolsänkeupptag tillåts tillgodoräknas inom EU:s utsläppshandelssystem (ETS) riskerar EU underminera styrkan i ETS som klimatverktyg, eftersom det bygger på att stegvis minska faktiska utsläpp i industri och energisektor. Dessutom är tekniker som CSS fortfarande småskaliga och dyra.
– Kraftiga utsläppsminskningar är nödvändiga för att begränsa den globala uppvärmningen. Samtidigt måste upptagen i ekosystemen öka för att minska koldioxidhalten i atmosfären. Båda delar behöver bidra med högsta möjliga ambition samtidigt, säger Karin Lexén.
Naturskyddsföreningen lanserade nyligen en rapport, Genväg eller omväg till klimatmålen, som visar att det finns en hög risk för osäker klimatnytta och för negativa påverkan på människor och miljö med internationella utsläppskrediter.
Kontakter
Petra HolgerssonPressekreterare
Tel:072-565 44 05petra.holgersson@naturskyddsforeningen.se
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Var femte varg får skjutas i vinterns licensjakt - Naturskyddsföreningen kritisk15.10.2026 11:30:13 CEST | Pressmeddelande
I dag har länsstyrelserna i mellersta och södra rovdjursförvaltningsområdena meddelat sina licensjaktbeslut. Totalt ska 72 vargar få skjutas. Det innebär att vinterns licensjakt på varg kommer att bli den näst största någonsin, vilket sätter vargens långsiktiga överlevnad i Sverige på spel, hävdar Naturskyddsföreningen.
Naturtoppmöte: Globala mål nås inte13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trots dagens allvarliga naturkris med stora förluster av biologisk mångfald verkar inte världens länder vara på väg att nå något av de globala mål som finns för att rädda naturen. Även Sverige har långt kvar. Det visar den globala översynen inför FN:s 17:e naturtoppmöte, som i år hålls i Jerevan, Armenien. På mötet kommer den mest centrala frågan vara hur målen för att rädda den biologiska mångfalden ska kunna nås. Mötet hålls 19–30 oktober, och Naturskyddsföreningen är på plats från den 25 oktober.
Svenska storbanker ger nya miljarder till oljejakten i Arktis – trots EU:s motstånd9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SEB och Nordea har de senaste två åren gett 14 miljarder kronor i nya lån till oljebolag som expanderar i Arktis. Detta trots att EU motsätter sig ny olje- och gasutvinning i Arktis och vill se ett förbud. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen och Fair Finance Guide som presenteras idag.
Länge leve kläderna - nu drar Green Action Week i gång23.9.2026 09:54:36 CEST | Pressmeddelande
På lördag startar årets Green Action Week. I år har veckan temat Länge leve kläderna, då klädbytardagar och Lappa & Laga-träffar arrangeras runt om i hela landet.
De rödgröna har ett starkt mandat att agera för klimat och natur17.9.2026 13:40:21 CEST | Pressmeddelande
Naturskyddsföreningen kommenterar resultatet i riksdagsvalet. De rödgröna partierna har fått ett mycket starkt mandat från sina väljare att agera för klimat och natur. SVT:s vallokalsundersökning visar att väljarna i Socialdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet rankat klimatfrågan på plats 1–5 i valet av parti. Nu förväntas partierna agera för att driva på klimatomställningen och växla upp miljöarbetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum