Ostadigt sommarväder skapar högtryck på ”sista minuten” till Medelhavet
8.7.2025 15:01:03 CEST | Ving AB | Pressmeddelande
Vädergudarna spelar många semesterlediga svenskar ett spratt just nu och när de varma och soliga dagarna uteblir och lågtrycken avlöser varandra är det många som försäkrar sig om en plats till sydligare breddgrader. Vings färska statistik vittnar om helt fullbokade flyg sedan midsommarhelgen och de kommande veckorna har researrangören 33 procent färre platser kvar att sälja från den största avreseflygplatsen, Arlanda, jämfört med samma tid i fjol.

- När den svenska sommaren sviker blir ”ta mig härifrån-effekten” tydlig och är det något som vi vet genererar reslust så är det just ostadigt väder. De kommande två veckorna har vi endast ströplatser kvar på våra sista minuten-resor. Så vill man i väg måste man hugga snabbt nu. Vi ser ett högt tryck till samtliga destinationer i Medelhavet, men extra tydligt är det att Greklandstrenden håller i sig. Senaste veckorna har bokningarna till våra grekiska resmål ökat med 25 procent senaste tre veckorna där Kos sticker ut med en ökning på 200 procent och Thassos med 40 procent, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Till vissa mindre destinationer som Parga återstår endast ströplatser i juli, medan det fortsatt finns chans att komma i väg till större charterdestinationerna som tex Mallorca, Turkiet, Rhodos, Kreta och Cypern dit också volymerna är störst.
Hög efterfrågan även på höst- och vinterresor
Framfört allt är det sommarresorna som står högst upp på svenskars önskelistor, men Vings statistik visar också att det i takt med ett sinande utbud av charterresor i sommar blir ett allt högre tryck även på resor längre fram.
-Sommarresorna är det stora dragplåstret just nu, men vi ser också att resesuget spiller över på våra höst- och vinterresor. Det är tydligt att många redan nu vill försäkra sig om en resa framåt, i synnerhet inför skolloven där platserna försvinner snabbast Senaste veckorna noterar vi en dryga 10-procentig ökning jämfört med i fjol och fortsätter det ostadiga vädret kommer den takten bara att öka., säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Kontakter
PRESSJOUR (endast för journalister)
För brådskande ärenden
ANNA HAGBERGInformatör
Tel:08-55513158anna.hagberg@ving.seBilder


Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande
Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.
Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande
Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.
Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande
Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum