Tove Alexandersson tappade guldet på slutet av VM:s långdistans
Tove Alexandersson såg ut att vara på väg mot sitt 23:e VM-guld men bommade på 19:e och 20:e kontrollen av 23. Världsmästare blev schweiziskan Simona Aebersold som därmed försvarade sitt guld från hemmaplan 2023. ”Jag är besviken att jag inte klarar av att hålla ihop det”, säger Alexandersson.

Kampen om guldet stod som väntat mellan Tove Alexandersson och Simona Aebersold. Tove var i ledningen hela vägen fram 19:e kontrollen där hon sprang förbi och tappade tid. Det blev sedan en miss även på 20:e.
– Jag tyckte jag var helt säker på att kontrollen skulle sitta där jag kom. Jag tycker allting stämmer, det är en sten och en brant men det sitter ingen kontroll där, berättar Tove.
Där efter blev det också en krok på 20:e. När Tove sedan kämpade för fullt mot mål den sista biten så var hon efter Aebersold och tills slut var hon nio sekunder för sen över mållinjen.
– Jag försökte verkligen fokusera på orienteringen och få kontrollerna. Det jag gör på slutet, en stor miss och en mindre… just nu är det bara tomt, berättar Tove.
Det var en tuff långdistans för henne över de dryga 13 kilometerna.
– Jag fick slita i dag, det kändes speciellt på andra halvan. I dag satt medeldistansen från i går i kroppen, så jag fick slita mer än vanligt men det var jag också beredd på. Jag hade inte väntat mig att jag skulle vara fräsch. Jag har haft det som fokus hela våren att jag ska klara av att orientera när jag är trött och sliten. Därför är jag så oerhört besviken att jag inte klarade det.
Tove valde överlag att springa ganska rakt på långsträckorna. Aebersold tog mer runtvägval.
– Jag kände att jag inte genomförde långsträckorna så bra heller. Det var ingen bra känsla där ute i skogen, säger Tove.
För Simona Aebersold blev det en känslomässig berg och dalbana efter målgång. Först kom tårar för några bommar på banan sedan glädjetårar när hon förstod att det blev guld.
– Jag gjorde några tidiga misstag och var så trött där ute i skogen. Men jag bara fortsatte kämpa, berättar en lycklig Aebersold när guldet var klart.
Sanna Fasth sprang in på femte plats, 4.20 bakom Aebersold.
– Jag tycker framför allt att det de långa sträckorna som var en utmaning. Jag känner att jag sprungit lite för mycket rakt på för att det skulle gynna mina styrkor. Jag har inte riktigt kunnat pusha, det var ganska defensivt, säger Sanna.
Sara Hagström slutade sjua, drygt sex minuter bakom klubbkompisen Fasth.
– Det var en kamp efter varvningen och in i mål. Jag gled iväg snett på långsträckan men försökte ändå hålla i det, men musten gick ur lite då. Jag bara försökte ta en kontroll i taget, på vägen hem blev jag nästan lite yr och det svartnade för ögonen, säger Sara och fortsätter:
– Jag hoppade mellan objekten på kartan och det går inte så snabbt då. Jag längtade så till målet.
Hanna Lundberg sprang in som nia två minuter bakom Hagström. Så en stark svensk laginsats med all fyra bland de nio bästa.
Resultat
VM Kuopio, Finland
Långdistans
Damer 13,3 km
1. Simona Aebersold, Schweiz, 1.34.51
2. Tove Alexandersson, Sverige, +0.09
3. Andrine Benjaminsen, Norge, +2.25
Övriga svenska placeringar:
5. Sanna Fasth, +4.20
7. Sara Hagström, +9.30
9. Hanna Lundberg, +11.33
Liveresultat:
https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/en/2025_woclong/women/smart/1/
Bilder:
https://mediebank.tt.se/p/svenskorientering/album/8M2jl2bi6YjgUqV8
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seLina StrandLandslagstränare, skog
Tel:070-5865087lina.strand@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seSvenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Orienteraren tar ett helhetsgrepp om sporten – unga hjältar, framtidens landslag och orienteringens roll i samhället11.12.2025 15:14:27 CET | Pressmeddelande
Med 84 sidor fyllda av möten, dramatik, utveckling och framtidsspaningar ger nya numret av Orienteraren en unik överblick över hur svensk orientering rör sig framåt. Här samsas berättelser om unga som hittar sporten för första gången, landslagsprofiler som jagar nästa nivå, innovativa kartprojekt och samhällsinitiativ som får fler i rörelse.
Här är årets orienterare 20255.12.2025 16:36:44 CET | Pressmeddelande
Svenska sportjournalister har sagt sitt: Tove Alexandersson koras till årets orienterare 2025. Det blir 13:e gången som hon tilldelas utmärkelsen och tätt bakom henne placerar sig Max-Peter Bejmer och Hanna Lundberg. Utöver medierna har även Orienteringssverige fått tycka till och rösta fram sina favoriter bland en mängd olika kategorier. Bland annat röstades Martin Regborn fram som årets långdistansare, August Mollén som årets sprinter och Freja Hjerne som årets junior. Se alla pristagare i listan nedan.
3 av 10 går vilse trots GPS – ny Novus-rapport visar stort kartkunskapsglapp5.12.2025 08:08:00 CET | Pressmeddelande
Tre av fyra svenskar anser att de är bra på att läsa en papperskarta. Samtidigt har hälften inte använt en fysisk karta det senaste året – och tre av tio har gått vilse trots att de haft mobil eller GPS till sin hjälp. Det visar en Novus-undersökning genomförd på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet.
Orienteringen får dubbla nomineringar till Idrottsgalan18.11.2025 08:13:21 CET | Pressmeddelande
När nomineringarna till Idrottsgalan presenterades under tisdagen stod det klart att orienteringen blev dubbelt nominerat: Stafettlaget i VM bestående av Hanna Lundberg, Sanna Fasth och Tove Alexandersson nomineras i kategorin Årets Lag. Förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson nomineras i kategorin Årets Ledare.
15 aktiva är uttagna till Utvecklingslandslaget14.11.2025 14:20:15 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka som ingår i Utvecklingslandslaget inför 2026. Efter ett ansökningsförfarande har åtta damer och sju herrar tagits ut i truppen. ”En intressant trupp med några nya spännande löpare”, säger förbundskapten och landslagschef Håkan Carlsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum