Ving AB

Tropisk sommarvärme i Jämtland ger mersmak att boka resor till Medelhavet i höst

16.7.2025 10:36:01 CEST | Ving AB | Pressmeddelande

Dela

Den senaste tidens värmebölja som svept in över Jämtland har knappast avskräckt jämtlänningarna från att boka resor, snarare har det gett mersmak. Det vittnar Sveriges största resebolag Vings senaste statistik om. Inför Vings två avgångar i höst till Rhodos är redan mer än 8 av 10 resor bokade och trycket är även betydligt högre på vinterns charterresor till Gran Canaria jämfört med i fjol då redan hälften av platserna är slutsålda.

Sunwing Kallithea Beach på Rhodos är ett av Vings populäraste familjehotell
Sunwing Kallithea Beach på Rhodos är ett av Vings populäraste familjehotell

-Man hade kunnat tro att jämtlänningarna skulle nöja sig med den tropiska temperaturen som svept in över länet sista tiden, men våra senaste bokningssiffor visar på att resesuget knappast stillas av några veckors högtryck på hemmaplan. Och ett som är säkert är att många också uppskattar att kunna resa direkt från sin regionala flygplats och börja semestern redan på Frösön. Därför känns det extra roligt att vi redan nu har nästa sommars resor ute till försäljning, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.

Till Rhodos erbjuder Ving två avgångar under oktober. Därefter tar vinterns trafik till Gran Canaria vid lagom till höstlovet och pågår sedan fram till Lucia i december.

Sommaren 2026 

Det är inte bara årets resor som lockar. Redan nu är det möjligt för jämtlänningarna att boka resor nästa sommar. Under våren, i april och maj, erbjuds ett antal avgångar till populära Grekland, med resor till Rhodos och Kreta, även populära Mallorca finns i programmet.  Under hösten fortsätter resorna till Rhodos och då med en extra insatt avgång. 

Kontakter

Bilder

Cala d'Or, Mallorca
Cala d'Or, Mallorca
Ving
Ladda ned bild
Palma stad, Mallorca
Palma stad, Mallorca
Ving
Ladda ned bild
Alcudia Beach, Mallorca
Alcudia Beach, Mallorca
Ving
Ladda ned bild
Sunwing Kallithea Beach, Rhodos
Sunwing Kallithea Beach, Rhodos
Ving
Ladda ned bild

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande

Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.

Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande

Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.

Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande

Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye