East Sweden Game

Indieutvecklare från Linköping släpper spel med internationell förläggare

Dela

Idag släpps spelet He is Coming på Steam Early Access. Spelet har utvecklats av spelstudion Chronocle från Linköping. Bakom studion står Simon Lundgren och Niklas Östlund, som är aktiva i spelcommunityt East Sweden Game. Chronocle har tidigare deltagit i ESG Accelerator, ett program för spelutvecklare som vill lyckas i spelbranschen.

Det som gör lanseringen extra anmärkningsvärd är att Hooded Horse, en internationellt erkänd spelutgivare, står bakom utgivningen. Förläggaren är känd för titlar som Manor Lords och Terra Invicta.

“Att utveckla He is Coming har varit ett passionerat projekt för oss. Med stödet från ESG Accelerator kunde vi förfina både spelet och vår presentation. Det känns otroligt stort att nu lansera det tillsammans med Hooded Horse,” säger Simon Lundgren, medgrundare av Chronocle.

He is Coming är ett retroinspirerat strategispel där spelaren samlar utrustning, hanterar resurser och kämpar mot demonherrar i en fantasivärld. Spelet innehåller hundratals föremål, ett djupgående stridssystem och ett unikt asynkront flerspelarläge där spelare påverkar varandras världar.

“Det är fantastiskt att se en deltagare i vår accelerator nå ut så här brett. Chronocle visar vad som är möjligt för en liten studio med stor vision. Vi är väldigt stolta,” säger Alexander Milton, ansvarig för ESG Accelerator.

Fakta om spelet
Titel: He is Coming
Utvecklare: Chronocle
Förläggare: Hooded Horse
Plattform: PC / Steam
Steam-sida: https://store.steampowered.com/app/2824490/He_is_Coming
Mer info: www.chronocle.com
Presskid: https://hoodedhorse.com/games/he-is-coming/

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
Ladda ned bild
Ladda ned bild
Pitch event i finalen av ESG Accelerator 2024, där Chronicle deltog med en tidig version av spelet He is Coming.
Pitch event i finalen av ESG Accelerator 2024, där Chronicle deltog med en tidig version av spelet He is Coming.
Ladda ned bild

Om oss

East Sweden Game (ESG) är en av Sveriges ledande miljöer för spelutveckling och digitala upplevelser. Beläget i Ebbepark i Linköping fungerar ESG som ett community, kompetenscenter och kluster, där både startups och etablerade spelstudios kan växa och samarbeta.

Sedan starten 2017 har ESG blivit en mötesplats för spelutvecklare, kreativa entreprenörer och digitala innovatörer, med över 400 kvadratmeter moderna kontorsytor. Genom partnerskap med Linköpings universitet och Valla folkhögskola kopplas utbildning, forskning och näringsliv ihop för att främja nästa generations spelutvecklare.

East Sweden Game är ett projekt inom det kommunägda fastighetsbolaget Sankt Kors och bidrar till att stärka Linköpings och Östergötlands position inom digital visualisering och spelteknologi. Med en tydlig vision om att bli Norra Europas främsta ekosystem för oberoende spelutvecklare fortsätter ESG att driva innovation och skapa tillväxt i regionen.

Följ East Sweden Game

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från East Sweden Game

Game Startup Lab startar – nytt acceleratorprogram för spelstudios i Östergötland3.12.2025 08:10:00 CET | Pressmeddelande

Game Startup Lab, East Sweden Games acceleratorprogram för nya spelstudios, startar nu årets omgång med sex utvalda team. Programmet drivs med stöd från Swedbank genom Sparbanksstiftelsen Alfa och ger deltagarna vägledning inom affärsutveckling, produktion, pitchning och lansering. Bland årets deltagare finns även vinnarna av LiU Game Awards, vilket stärker kopplingen mellan universitetets talang och regionens växande spelindustri.

Spelindustrin i Östergötland exploderar – från 2 miljoner till nästan 200 miljoner på åtta år25.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Den lokala spelbranschen i Östergötland fortsätter att växa snabbt. På East Sweden Game Summit förra veckan – regionens nya spelevent som lockade hundratals besökare – presenterades färska siffror som visar att regionens spelbolag nu omsätter över 170 miljoner kronor. Det kan jämföras med de cirka 2 miljoner kronor som omsattes när East Sweden Game startade 2017, en ökning på nästan 100 gånger på bara åtta år.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye